RashnoLogo

اجزای میکروسکوپ نوری| رشنولب

تمامی ما میدانیم که با آشنایی با اجزای هر وسیله باعث می‌شود تا به راحتی از آن وسیله استفاده نمود، به عنوان مثال با شناخت اجزای میکروسکوپ نوری شما به راحتی با نحوه کار این دستگاه و جزئیات دیگر آن به راحتی آشنا خواهید شد. به همین دلیل ما در این متن سعی نمودیم تا بعد از بیان تاریخچه مختصری از میکروسکوپ به معرفی اجزای مختلف میکروسکوپ نوری که یکی از وسایل آزمایشگاهی مهم در هر آزمایشگاهی است بپردازیم با ما همراه باشید.

تاریخچه پیدایش میکروسکوپ

در گذشته افراد به سختی کوچکترین موجودات زنده را می‌توانستند ببینند و همین باعث شد تا افراد همیشه در ذهن خود سولاتی همچون، آیا موجودات از این کوچمتر وجود دارند یا خیر؟  را بپرسند و همین باعث شد تا به فکر اختراع وسیله ای باشند  که بتوانند بدون سختی موجودات بسیار ریز را نیز ببینند.

با گذشت زمان افراد توانایی کشف نمودن شیشه هایی را پیدا کردند که دارای سطح منحنی بود و می‌توانشتند برخی از اجسام بزرگتر را ببینند. در سال 1650 میلادی دانشمندان نامی را بر روس این شیشه های منحنی گذاشتند که عدسی نام داشت. این افراد در ادامه چند عدسی را بر روی هم و درون لوله ای فلزی قراردادند تا با اینکار بهتر بتئانند اشیاء را ببینند. بعد ها این لوله فلزی به همراه عدسی های آن نامی را به خود اختصاص دادند که میکروسکوپ بود.

میکروسکوپ از دو واژه یونانی میکرو و اسکوپ به ترتیب به معنای کوچک و دیدن گرفته شده است، بنابراین میکروسکوپ یعنی دیدن ذرات کوچک یا ریز. دانشمندان در طی سالیان مختلف همچون سایر ابزار های دست بشر سعی در تکمیل و بهبودمیکروسکوپ ها نمودند تا امروزه ما شاهد انواع مختلفی از آن ها باشیم . یکی از این نوع ها میکروسکوپ نوری می‌باشد که با اجزای آن در ادامه آشنا خواهید شد.

اجزای میکروسکوپ نوری

  • عدسی های شیئی
  • عدسی چشمی
  • سیستم نوردهی (فیلتر رنگی ، دیافراگم )
  • اجزای مکانیکی (پایه ها ، دسته ها ، لوله میکروسکوپ ، صفحات ثابت یا متحرک ، پیچ تنظیم حرکات سریع ، صفحه پلاتینی ، پیچ طول و عرضی صفحه پلاتینی)

در ادامه توضیح مختصری درباره هر یک از اجزای میکروسکوپ نوری خواهیم داد همراه ما تا پایان این مطلب باشید.

عدسی شیئی :

این عدسی ها نزدیک ترین عدسی به نمونه مطالعاتی می‌شند و کار اصلی آن بزرگ نمایی تصویر است که بدون این عدسی ها امکان بزرگ نمایی وجود ندارد. به صورت کلی می‌توانیم بگوییم که جهار عدسی شیئی بر روی این میکروسکوپ نوری قرار گرفته است، و فضای مین دو عدسی اول خلاء و میان دو عدسی دیگر نیز توسط روغن ایمرسیون پر شده است، به همین دلیل از آن ها به نام هایی همچون عدسی خشک و مرطوب نیز یاد می‌شود. عدسی های ایمرسیونی به دلیل وجود روغن در آن ها از کیفیت تصویر به مراتب بالاتری نسبت به نوع خلاءبرخوردار می‌باشند.

میکروسکوپ نوری

عدسی چشمی:

وظیفه اصلی عدسی چشمی بزرگسازی تصویر معکوس ماشی از عدسی های چشمی است تا به اینصورت بتوان به راحتی جزئیان آن را مشاهده نمود. عدسی های چشمی دارای انواع مختلفی هستند که دو نوع از آن ها شامل Huygenian و Ramsden هستند که از معروف ترین انواع این نوع از عدسی ها هستند.

نوع Huygenian تشکل شده است از دو نوع عدسی محدب که تنها یک سطح محدب و سطح دیگر آن صاف است. نوع دیگر آن نیز به چشمی های مثبت معروف می‌باشند که انحراف در عدسی های دگر را به خوبی جبران می‌کند.  در میکروسکوپ نوری بین عدسی های هایجینین دیافراگم قرار گرفته دارد و سطح محدب آن ها به سمت پایین است .

عدسی اول نور و تصویر دریافتی از عدسی های شیئی را جایی در وسط دیافراگم متمرکز مینماید و فرد می تواند با دیافراگم نور رسیده به عدسی دوم را تغییر دهد تا تصویری واضح تر را ببیند. از این عدسی ها به عدسی های منفی یاد می شود زیرا که میدان دید را محدود می کنند و راحتی چشم در کار با آن ها تأمین نخواهد شد.

سیستم نوردهی :

میکروسکوپ نوری دارای محدودیت های فراوانی هستند اما می‌توان در اجزای این میکروسکوپ از سیستم های نوردهی آن ها به عنوان اصلی ترین محدودیت نیز یاد نمود. برای رفع این مشکل تلاشهای زیادی صورت گرفته است و از منابع نوری مختلفی چون لامپ های هالوژن و تنگستن استفاده کرده اند تا مشکل را رفع نمایند . از فیلتر های رنگی برای تصحیح نور ، از دیافراگم برای تنظیم میزان نور دهی به عدسی های چشمی در این میکروسکوپ استفاده خواهد شد.

اجزای مکانیکی:

پایه: در بین اجزای میکروسکوپ نوری از پایه ها برای نگهداری همه‌ی قطعات و در بعضی موارد محلی برای قرار گیری منبع نور و فیوز ها استفاده فراوانی می‌شود.

دسته ها: برای حمل میکروسکوپ تعبیه شده اند تا آن را هنگام جابجایی روی میز نکشیمو دچار آسیب نشوند.

لوله میکروسکوپ : محلی برای قرار گیری عدسی های چشمی و شیئی است تا بتوانیم تصویر را بهتر مشاهده نماییم .

پیچ های تند و کند حرکات : پیچ های تند در روی دسته ها و برای حرکت سریع صفحه پلاتین در جهت عمودی قرار گرفته اند در حالی که پیچ های کند این صفحات را در حد میکرون جابجا می کنند .

صفحه پلاتین : محل قرار گیری نمونه است و پیچ های طولی و عرضی آن را در جهات مختلف جابجا می‌نمایند.

سخن پایانی:

در این مطلب از رشنولب یه طور کامل درباره اجزاء میکروسکپ نوری صحبت شد، چنانچه قصد خرید داشتید می‌توانید با شماره زیر تماس حاصل نمایید و محصول را بسیار سریع دریافت نمایید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *