RashnoLogo

مواد شیمیایی چیست و انواع آن کدامند؟

مواد شیمیایی

در این مطلب از رشنولب قصد داریم تا شما را با معنای ماده و ماده شیمیایی آشنا کنیم و سپس به بحث های تخصصی تر بپردازیم. در ابتدا با معنی ماده شما را آشنا خواهیم کرد، ماده یعنی هر چیزی که حجمی را اشغال می نماید و مواد شیمیایی نیز یعنی موادی که عموما از طریق سنتز شیمیایی به وجود می آیند.

مواد شیمیایی چیست؟

مواد شیمیایی نامی کلی است که برای موادی کاربرد دارد که ترکیب شیمایی ثابت و خصوصیات مشخصی دارند، همچنین شناسایی اجزایی که تشکیل دهنده مواد شیمیایی می باشند با روش های جداسازی فیزیکی و تجزیه عناصر هم ممکن نمی باشد.

عنصرهای شیمیایی می توانند با واکنش با یکدیگر  مخلوط و ترکیب بشوند که نتیجه آن به وجود آمدن تعداد زیادی مواد شیمیایی می باشد. برای مثال آب، از ترکیب عنصرهای اکسیژن و هیدروژن به وجود آمده است که اتم هیدروژن 2 عدد و اکسیژن 1 عدد می باشد که با یکدیگر ترکیب شده اند و به یکدیگر متصل هستند.

مواد شیمیایی می تواند ساده، ترکیبی و یا حتی آلیاژ باسند که از ترکیب عنصار مختلف تشکیل شده اند. مواد شیمیایی دارای حالت های مایع و جامد و گاز می باشند. این مواد می توانند به صورت خالص (یک عنصر) یا مخلوط  (محلول ، ترکیب یا گاز) باشند؛ این مواد یا به صورت طبیعی در محیط زیست وجود دارند یا می توانند به صورت مصنوعی تولید شوند.

طبقه بندی مواد شیمیایی

به صورت کلی دارای 4 نوع می باشد که عبارت هستند از؛ جامد، مایع، گاز، پلاسما که تمامی این مواد به دو گروه مواد معدنی . مواد آلی دسته بندی می شوند. ممکن است یک ماده شیمیایی بر اثر تغییرات دما و حتی فشار در هر یک از این چهار حالت دیده شود. مواد شیمیایی آزمایشگاهی معمولا در کنار نام و مشخصات و فرمول ماده بر روی بسته بندی درج می شود که در واقع به میزان خلوص ماده اشاره خواهد داشت.

نقش مواد شیمیایی در زندگی بشر

در رابطه با نقش مواد شیمیایی در زندگی انسان می توانیم به برخی موارد اشاره نماییم برای مثال، بدن انسان از ترکیبات شیمیایی تشکیل شده است و محیط مورد نیاز برای حفظ زندگی انسان نیز حتی شامل ترکیبات شیمیایی متفاوتی می باشد. برخی از کاربردهای مواد شیمیایی در زیر به طور خلاصه آورده شده است:

  • کاربرد مواد شیمیایی در مراقبت های بهداشتی و زیبایی
  • کاربرد در صنایع
  • کاربرد در امنیت غذایی و کشاورزی
  • کاربرد در علم و تکنولوژی

تفاوت های مواد شیمیایی آلی و معدنی

از مهمترین و اصلی ترین تفاوت بین این دو نوع ماده این می باشد که کربن در مواد آلی وجود دارد ولی در مواد معدنی این ماده وجود ندارد. یکی دیگر از تفاوت های این دو نوع ماده این می باشد که مواد شمیایی آلی مقاومت بالایی در برابر حرارت دارند و این برخلاف مواد شیمیایی معدنی می باشد.

همچنین بهتر است بدانید که محصولاتی که با استفاده از مواد آلی تولید می شوند در مقایسه با سایر محصولاتی که از مواد معدنی تولید شده اند دارای مقاومت بالاتری در برابر حرارت هستند.

سخن پایانی

در این مطلب از رشنولب درباره مواد شمیایی و انواع آن و … صحبت کردیم چنانچه قصد خرید مواد شمیایی را داشتید و یا ملزومات آزمایشگاهی می توانید به راحتی با کلیک بر روی شماره زیر سفارش خود را ثبت نمایید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورت نیاز با شماره 09017318079 تماس بگیرید