RashnoLogo

تجهیزات آزمایشگاه گیاه شناسی و کشاورزی

آزمایشگاه گیاه‌ شناسی و کشاورزی باتوجه به اهمیت شناسایی انواع گیاه‌ها و برای پرورش و برنامه ریزی روی آن‌ها تاسیس شده است، علاوه بر آن بررسی تمام مواد مورد استفاده برای خاک و گیاهان در کشاورزی و باغداری بر عهده آزمایشگاه گیاه شناسی و کشاورزی است.

این موضوع به قدری حائز اهمیت است که دانشجویانی که در رشته‌های مربوطه به تحصیل پرداخته‌اند باید در واحدهای درسی خود به طور کامل آزمایش‌های مربوطه را آموزش ببیند.

موارد مورد بررسی در آزمایشگاه گیاه شناسی و کشاورزی

تجزیه‌های شیمیایی در نمونه‎ های گیاه:

تمامی قسمت‌های گیاهان من جمله ریشه، ساقه، برگ، بذر، نوع آب، نوع خاک و… مورد بررسی‌های شیمیایی قرار می‌گیرد.

ازت، فسفر، پتاسیم، آهن، منگنز، روی، مس، کلسیم، منیزیم، بور، ازت نیتراته، درصد ماده خشک گیاهی و … تمامی این موارد به هنگام تجزیه و تحلیل گیاهان مورد بررسی قرار می‌گیرند تا باتوجه به این قضیه بتوانند نوع کشت و میزان نور و نوع خاک و تمام عوامل دیگر برای رشد خوب گیاه را به‌دست آورند.

تجزیه‌های شیمیایی در نمونه‌های خاک:

همان‌طور که گفته شد یکی از عوامل رشد و پرورش خوب یک گیاه خاک آن است که در آزمایشگاه خاک مفصل در این باره توضیح داده شده است. با این وجود موارد مهمی که در آزمایشگاه گیاه شناسی و کشاورزی روی خاک بررسی می‌شود را عنوان کرده‌ایم.

اسیدیته خاک، هدایت الکتریکی یا شوری، آهک، کربن آلی، فسفر قابل جذب، پتاسیم قابل جذب، بور قابل جذب، آنیون‌ها و کاتیون‌های محلول خاک، عناصر کم مصرف قابل جذب (آهن، منگنز، روی و مس)، عناصر سنگین (کادمیم و سرب)، ظرفیت تبادل کاتیونی، گچ و …

تجزیه‌های شیمیایی در نمونه‌های آب:

در آزمایشگاه آب و فاضلاب درباره اهمیت آب توضیح داده شده است که حتی یکی از دلایل تاسیس آزمایشگاه آب، بررسی آب بر روی مواد کشاورزی است. در این ‌جا بررسی بعضی از مواد درون آب که توسط آزمایشگاه گیاه شناسی و کشاورزی انجام می‌شود را عنوان کرده‌ایم.

اسیدیته آب، هدایت الکتریکی، کربنات، بی‌کربنات، کلر، سولفات، پتاسیم، سدیم، کلسیم، منیزیم، مواد جامد محلول و …

تجهیزات گیاه شناسی و کشاورزی:

برای بررسی موارد ذکر شده و خیلی از مسائل دیگر نیاز به تجهیزات آزمایشگاه گیاه شناسی و کشاورزی و وسایل خاص و مجهزی است که به معرفی برخی از آن‌ها پرداخته‌ایم.

فتوسنتزمتر:
یکی از تجهیزات منحصر به فرد جهت اندازه‌گیری تنفس فتوسنتزی و تعرق، دی اکسید کربن داخلی برگ، PAR، و هدایت روزنه‌ای می‌باشد.

فتوسنتزمتر

کلروفیل متر:
مقدارکلروفيل موجود در برگ گياه به شرايط گياه بستگی دارد. به اين ترتيب استفاده از اين دستگاه درحاصل‌خيزی بسيارموثر واقع می‌گردد.

پرومتر:
 برای اندازه‌گیری مقاومت روزنه‌های برگ گیاهان به‌کار می‌رود.

پرومتر

پنترومتر:
پنترومتر برای سفتی یک برگ برای اندازه‌گیری نیروی مورد نیاز برای شکل دادن یک سوراخ با اندازه‌ی معین در بین گیاهان، به کار گرفته می‌شود.

پنتومتر

کاساگرانده:
از این دستگاه برای تعیین رطوبت خاک استفاده ‌می‌شود.

کاساگراند

انواع دستگاه‌های دیگر آزمایشگاه گیاه شناسی و کشاورزی عبارت است از:

محفظه رشد گیاه، اتاقک جوانه زنی، رطوبت سنج برگ گیاه، بمب آب گیاه، کلروفیل فلورسنس، میکروسکوپ معکوس، استریومیکروسکو، اوگر خاک، نمونه بردار خاک، رطوبت سنج خاک، دابل رینگشوری سنج، دفترچه رنگ خاک، مانسلمولتی، پارامتر خاک،کلسیمتر، عصاره گیرهمزن خاک، PH متر خاک، EC متر خاک، دستگاه حد روانی خاک به روش نفوذ، مخروط چگالی‌سنج خاک و…

خدمات رشنو برای آزمایشگاه گیاه شناسی و کشاورزی:

فروش لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی از جمله سکوبندی آزمایشگاه‌ها، دستگاه‌های تخصصی و … مهم‌ترین خدمات شرکت رشنو است.

فروش دستگاه های ازمایشگاه گیاه شناسی و کشاورزی