RashnoLogo

دوش و چشم شوی اضطراری چیست؟

دوش و چشم شوی اضطراری برای شستشوی بدن و چشم فردی که در اثر مواد شیمیایی آزمایشگاهی دچار آسیب شده‌است مورد استفاده قرار می‌گیرد. در زیر چشم شوی ایستاده فرد حتما باید تا 15 دقیقه چشمان خودش را شستشو دهد تا از هرگونه آسیب جلوگیری شود. دوش‌های آزمایشگاهی آب را با فشار زیاد بر بدن وارد می‌کنند که نمی‌شود از آنها برای شستشوی چشم استفاده کرد و این دو دستگاه کاملا از هم جدا می‌باشند. چراکه میزان فشار وارده بر بدن آنها متفاوت است. دوش اضطراری آزمایشگاهی یکی از تجهیزات آزمایشگاهی است.

دوش و چشم شوی اضطراری چیست؟

دوش و چشم شوی اضطراری چیست؟ دوش و چشم شوی را می‌توانید در دو جنس گالوانیزه و استیل در بازار پیدا کنید. طبق اصول طراحی وسایل آزمایشگاهی این وسیله دارای ظرفیت 20 لیتر در دقیقه، فشاری برابر 15 پوند بر اینچ، لوله‌ای به طول 45 سانتی متر و قطر یک اینچ می‌باشد که به عنوان چشم شوی آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیمت دوش و چشم شوی اضطراری

با توجه به افزایش تورم و نوسانات اقتصادی نمی‌توان به طور دقیق قیمت این دستگاه را بیان کرد. برای اطلاع دقیق از قیمت دوش و چشم شوی آزمایشگاهی بهتر است با کارشناسان مربوطه تماس بگیرید و با آنان مشورت کنید. به صورت معمول می توانید مبلغ 4 میلیون به بالا را در نظر داشته‌باشید.

تفاوت دوش و چشم شوی استیل و گالوانیزه

فولاد ملایم گالوانیزه: روندی است که در آن یک پوشش روی لوله های فولادی اعمال می شود. گالوانیزه در دوش و چشم شوی آزمایشگاهی ایمن حساب می‌شود زیرا به راحتی می تواند تغییر کند و سریع و خشک بودن را تحمل کند. به دلیل پیوند متالورژیک خاص، پوشش گالوانیزه  فوق العاده سخت است. همچنین فولاد گالوانیزه در برابر اشعه ماوراء بنفش مصون است، بنابراین در برابر نور مستقیم خورشید تخریب نمی شود. فولاد ضد زنگ: یک فولاد کم کربن است که حاوی 10 درصد یا بیشتر وزن است. این افزودن کروم است که به خصوصیات منحصر به فرد خود را در برابر خوردگی می بخشد. فولاد گالوانیزه و فولاد ضدزنگ استحکام، پایداری، اشتعال ناپذیری و مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش را یکسان به اشتراک می گذارند. اما فولاد ضد زنگ از قابلیت‌های مقاومت بالاتری در برابر خوردگی برخوردار است.

مشخصات فنی دوش و چشم شوی ایستاده

چشم شوی ایستاده از جنس گالوانیزه با پوشش رنگ الکترواستاتیک می‌باشد که ارتفاع آن 195 سانتی متر است. ترکیب دوش و چشم شوی اضطراری باعث ایمنی بیشتر در محل کار می‌شود. این وسیله را برای پایداری کف از طریق فلنج چدنی نصب می‌کنند. ادوش و چشم شوی آزمایشگاهی را می‌توان تقریباً در هر مکانی نصب کرد، برای مثال نزدیک به مناطق خطرناک یا ماشین‌آلات، یا هر جایی که چیدمان فضای کاری شما حکم می‌کند. دوش و چشم شوی ایستاده از فولاد ضد زنگ سنگین برای استحکام بیشتر ساخته شده‌اند. این دستگاه دارای رنگ زرد روشن برای دید بهتر است. واحد شستشوی چشم توسط یک پدال با فشار آسان و دوش ایمنی توسط یک میله کششی فولاد ضد زنگ با مقاومت کم کار می کند. آنها را می توان با هم یا جداگانه استفاده کرد. همچنین یک برچسب تست ضد آب داخلی پیدا خواهید کرد که به شما کمک می کند تا الزامات تست سختگیرانه مقررات آن را برآورده کنید. علاوه بر کنترل روش‌های تولید دوش‌های اضطراری و فواره‌های شستشوی چشم، نصب، نگهداری و استفاده از آنها را نیز پوشش می‌دهد. دوش و چشم شوی اضطراری آزمایشگاه از جنس گالوانیزه و یا استیل و باتوجه به استاندارد ها با حجم 20 لیتر در دقیقه و فشار 51 اینچ مربع که از طریق لوله تغذیه می شود،تولید میگردد. تشکیل شده است. این دوش همچنین دارای اهرم نیز می باشد. چشم شویی که به دوش متصل است دارای 2 جایگاه شستشو دهنده با محافظ پلاستیکی می باشد. ارتفاع: 2248 میلی متر جنس: چدن با روکش پودر، فولاد ضد زنگ با روکش پودری، پلاستیک ABS 1 اینچی با روکش کروم دریچه توپی دوش باز میله کششی، برنجی 1.25 اینچ کانکتور BSP نر طول (ستون به مرکز سر دوش): 601 میلی متر سر دوش قطر: 200 میلی متر قطر فلنج کف: 232 میلی متر

انواع دوش و چشم شوی آزمایشگاهی

در آزمایشگاه‌ها، دوش و چشم شویی‌های آزمایشگاهی به منظور شستشوی دست‌ها، صورت، چشم و بدن کاربران از طرف پرسنل آزمایشگاه استفاده می‌شوند.

انواع دوش آزمایشگاهی عبارتند از:

۱. دوش دستی: در این نوع دوش، آب از یک شلنگ دستی با فشار مناسب خارج می‌شود و کاربر می‌تواند دست‌های خود را با آب بشویید. ۲. دوش چشمی: این نوع دوش برای شستشوی چشم‌های افراد در صورت بروز آسیب یا آلودگی به کار می‌رود. آب در این نوع دوش از سردی یا گرمی خاصی برخوردار می باشد تا باعث تسکین و درمان مشکلات چشمی شود. ۳. دوش بدن: در این نوع دوش، آب به صورت پخش شده از سرتاسر بدن کاربر جریان داده می‌شود و به کاربر اجازه می‌دهد تا بدن خود را با آب به راحتی بشوید.

انواع چشم شویی آزمایشگاهی عبارتند از:

۱. چشم شویی با شیر آب: در این نوع چشم شویی، آب به صورت جریانی از یک دستگاه خنک کننده خارج شده و با استفاده از فشار هوا به چشم کاربر رسیده و آن را شستشو می‌دهد. ۲. چشم شویی با حلال‌های شیمیایی: برای شستشوی چشم‌های آلوده به مواد شیمیایی، از حلال‌های شیمیایی مثل فسفات بوفنیل استفاده می‌شود که با استفاده از یک دستگاه خاص، به صورت جریانی و با فشار مناسب به چشم کاربر می رسد. نحوه استفاده از دوش و چشم شوی آزمایشگاهی استفاده از دوش و چشم شوی آزمایشگاهی باید با دقت و صحیح انجام شود. در ادامه نحوه استفاده از دوش و چشم شوی آزمایشگاهی را توضیح خواهیم داد:
 1. دوش آزمایشگاهی:
 • قبل از ورود به دوش، دکمه‌های کنترل دوش را بررسی کنید و مطمئن شوید که آنها درست کار می‌کنند.
 • پوشیدن لباس‌های مناسب برای دوش و استفاده از دستکش‌های آزمایشی پیشنهاد می‌شود.
 • دست‌های خود را با آب و صابون بشویید.
 • وارد دوش شوید و آب را با فشار مناسبی بازدارید تا بر روی تمامی اعضای بدن شما برسد.
 • بعد از شستشو، دوش را خاموش کنید و از خود خشک شدن دهید.
 1. چشم شویی آزمایشگاهی:
 • در صورت بروز آسیب یا آلودگی به چشم، فوراً به چشم شویی بروید.
 • چشم شویی را باز کرده و سر را به عقب خم کنید.
 • دکمه چشم شویی را فشار داده و مایع شوینده را به چشم هدایت کنید.
 • چشم شویی را حداقل ۱۵ دقیقه باز نگه دارید تا چشم به طور کامل شسته شود.
 • در صورت تمایل، پس از شستشو، از سرد کردن چشم با یک کیسه یخ استفاده کنید.
لازم به ذکر است که استفاده صحیح از دوش و چشم شویی آزمایشگاهی، باید همواره با دستورالعمل‌های ایمنی و مراعات نکات ایمنی صورت بگیرد.

نکات لازم جهت استفاده از دوش اضطراری و چشم شوی

هنگام تصمیم گیری در مورد انتخاب و استفاده از دوش های اضطراری، ایستگاه های شستشوی چشم یا واحدهای ترکیبی باید نکاتی را مد نظر داشت.
 • مواد بالقوه خطرناک در محل کار
همه مواد خطرناک باید به درستی شناسایی شوند. بررسی برگه‌های داده ایمنی (SDS) و برچسب‌ها می‌تواند به ارزیابی خطر کمک کند. برای انتخاب تجهیزات مناسب برای شستشوی چشم و دوش، باید در مورد مواد شیمیایی که استفاده می کنید، خطرات احتمالی آنها بدانید.
 • تعداد کارگران در یک منطقه با مواد خطرناک
در مناطقی که بسیاری از کارگران از مواد خطرناک استفاده می کنند، ممکن است بیش از یک ایستگاه دوش اضطراری یا شستشوی چشم مورد نیاز باشد. تعداد کارگرانی که از مواد شیمیایی خطرناک استفاده می کنند را ارزیابی کنید و در صورت لزوم تجهیزات بیشتری را برای اطمینان از محافظت از هر کارگر تهیه کنید.
 • کارگران منزوی
نصب یک زنگ صوتی یا تصویری می تواند به سایر کارگران در هنگام استفاده از دوش اضطراری یا ایستگاه شستشوی چشم هشدار دهد. اگر اتفاقاً فقط یک کارگر در آن منطقه کار می کند، زنگ هشدار بسیار مهم است. اگر فردی به طور موقت نابینا شود، ممکن است برای رسیدن به چشم شویه به کمک نیاز داشته باشد. برخی از شرکت ها دریچه ها را به صورت الکتریکی به چراغ های هشدار یا زنگ در مناطق مرکزی متصل می کنند.
 • راحتی و گرما
لباس های اضافی و روکش های پا باید در نزدیکی دوش های اضطراری نگهداری شوند. لباس های آلوده به مواد شیمیایی خورنده یا سمی باید از فرد آسیب دیده جدا شوند. نصب یک پرده حفظ حریم خصوصی را در نظر بگیرید.
 • کیفیت مایع فلاشینگ
تعویض مکرر سیال در سیستم های خوددار و تمیزکردن منظم واحدها می‌تواند در صورت استفاده ناخواسته از مایع آلوده، از آن جلوگیری کند. برای جزئیات بیشتر به دستورالعمل های سازنده مراجعه کنید. حتی در ایستگاه های شستشوی چشمی لوله کشی شده، آب ممکن است حاوی آلاینده هایی مانند زنگ زدگی، رسوب و مواد شیمیایی باشد. سیستم ها باید به طور مرتب شسته و تمیز شوند.

سخن پایانی

همه کارگران قبل از وقوع هر گونه شرایط اضطراری نیاز به آموزش در مورد استفاده و مکان مناسب از دوش های اضطراری یا ایستگاه های شستشوی چشم دارند. هرگز نباید تصور کرد که کارگران از قبل، از رویه های مناسب آگاه هستند. دستورالعمل های کتبی باید در دسترس همه کارگران قرار گیرد و در کنار ایستگاه حمام اضطراری و شستشوی چشم نصب شود. بخشی از فرآیند آموزشی باید شامل یک تمرین “دستی” در مورد چگونگی پیدا کردن تجهیزات باشد.
4/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *