RashnoLogo

سمپلر آزمایشگاهی یا میکروپیپت چیست؟

سمپلر آزمایشگاهی

از سمپلر یا میکروپیپت ها در آزمایشگاه برای انتقال مقدارهای کم مایعات، که معمولا تا 0.1 لیترال است استفاده می‌شود. این ابزار یکی از تجهیزات آزمایشگاهی است که بیشتر در آزمایشگاههای شیمی، زیست شناسی، پزشکی قانونی، دارویی و کشف مواد مخدر استفاده می‌شود.

میکروپیپت ها از نظر اندازه و حجم متفاوت می‌باشند، همچنین بسته به جنبه های خاص آنها به نوک های مخصوص پیپت نیاز دارند. سمپلرها از نوک پیپت یکبار مصرف برای آسپیراسیون مایع استفاده می‌نمایند. توجه کنید که نوک تنها بخشی از پیپت می‌باشد که باعث ایجاد تماس با محلول خواهد شد که برای جلوگیری از آلودگی متقاطع، از نوک جدید برای هر نمونه استفاده خواهد شد. برای آشنایی با انواع پیپت و کاربرد آن مقاله “پیپت آزمایشگاهی چیست” را بخوانید.

سمپلر آزمایشگاهی چگونه کار می کند؟

به طور کلی اساس کار سمپلر ها مکانیکی بوده و با نیروی دست عمل مکش و تخلیه در آن ها انجام می‌شود که خود نیازمند مهارت و تجربه است زیرا؛ اینکار باید به آرامی و مهارت صورت بگیرد. اگر کار با سمپلر آزمایشگاهی به صورت حرفه ای انجام نگیرد ممکن است عملکرد دستگاه دچار مشکل شود و ممکن است اختلاف بین حجم کشیده شده و حجم تعیین شده زیاد باشد.

سمپلر الکترونیک بر خلاف نوع دستی سمپلرها بر اساس نیروی الکترونیکی عمل کرده و نیروی انسانی نقش چندانی در آن ایفا نمی‌نماید. مکش و تخلیه در این میکروپیپت ها بر اساس تنظیمات ست شده دستگاه و به صورت یکنواخت صورت می گیرد.

کارکرد سمپلرها از لحاظ فنی به دو دسته کلی تقسیم می شود:

  • نوع اول که عمده میکروپیپت ها را شامل می شود به صورت جابجایی هوا است به گونه ای که فضای بین پیستون و مایع مورد نظر هوا وجود دارد و با جابجایی هوا سمپلر کار می کند.
  • در نوع دوم پیستون مستقیما با مایع در ارتباط می باشد که برای کار با محلول های غلیظ با ویسکوزیته مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اجزای تشکیل دهنده سمپلر یا میکروپیپت

 

سمپلر

قسمتهای اصلی میکروپیپت یا سمپلر آزمایشگاهی شامل دکمه لنگر ، دکمه رها کننده نوک ، دکمه تنظیم حجم ماده، نمایشگر حجم ، رهاکننده نوک و شافت است. سمپلر ها در طراحی ، وزن ، نیروی پیستونر و دقت کلی تفاوت دارند. بسته به بودجه و ترجیح شما ، میکروپیپت های زیادی در بازار وجود دارد که به طور خاص برای رفع نیازهای شما تهیه می کنند. اگر مطمئن نیستید کدام یک از آن ها برای شما بهترین خواهد بود ، برای دریافت راهنمایی با کارشناسان رشنولب ارتباط برقرار کنید.

نکات مهم در استفاده از سمپلر آزمایشگاهی

در استفاده از میکروپیپت کارهای زیر را نباید انجام دهید:

  • انداختن سمپلر روی زمین. انداختن پیپت ممکن است باعث شود که از کالیبراسیون خارج نشود. بنابراین بسیار ملایم با آن کار کنید و مراقب باشید.
  • ایجاد گرفتگی در پیپت. اگر با مواد شیمیایی خطرناک کار می کنید، گیر کردن مواد داخل آن می توان باعث شود سمپلر نتایج نادرستی به شما بدهد.
  • چرخاندن دکمه بیشتر یا کمتر از دامنه حجم آن. این می تواند نشانگر حجم ماده یا سایر اجزای موجود در پیپت را بشکند.
  • گیر انداختن نوک پیپت در داخل پیپت. این نه تنها به نوک پیپت بلکه از همه مهمتر شافت پیپت آسیب می زند. معنی گیر انداختن این است که شما به احتمال زیاد به نوک پیپت مناسب تری نیاز دارید.

میکروپیپت خود را با احتیاط استفاده کنید. سمپلر آزکایشگاهی یک وسیله بسیار دقیق است و به همین دلیل باید به عملکرد آن توجه جدی داشت. اگر متوجه شدید دستگاه خارج از محدوده کار می کند یا مانند گذشته عمل نمی کند، زمان تعمیر آن و یا کالیبره شدن آن رسیده است.

کالیبراسیون سمپلر آزمایشگاهی

کالیبراسیون به طور کلی به معنی بدست آوردن اختلاف بین نتایج واقعی با میزان حجم مورد نظر دستگاه های اندازه گیری است. سمپلر آزمابشگاهی نیز به عنوان یک ابزار اندازه گیری در آزمایشگاه نیاز به کالیبراسیون دوره ای دارد تا در صورت مشاهده اختلاف با معیارهای استانداردها، نسبت به رفع اختلاف اقدام شود. رفع اختلاف بسیار مهم است زیرا؛ این اختلاف مستقیما در نتایج بدست آمده آزمایش و در نتیجه تصمیم گیری های مرتبط دخیل خواهد بود.

طبق استاندارد، از روش وزن سنجی برای کالیبراسیون سمپلر استفاده می‌شود. روش دیگری نیز با نام رنگ سنجی وجود دارد که برای کنترل کیفی عملکرد سمپلر در آزمایشگاه مورد استفاده قرار می گیرد.

برای کالیبره کردن سمپلر شرکت هایی تحت عنوان آزمایشگاه کالیبراسیون وجود دارند که تایید صلاحیت شده اند و با بررسی سمپلر، گزارش کالیبراسیون را برای درخواست کنندگان صادر می نمایند.

خرید سمپلر آزمایشگاهی یا میکروپیپت

در این مطلب از رشنولب به طور کامل درباره سمپلر آزمایشگاهی صحبت کردیم، چنانچه قصد خرید این وسیله را دارید می‌توانید با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورت نیاز با شماره 09017318079 تماس بگیرید