RashnoLogo

پلاریمتر چیست و کاربردهایش کدامند؟

پلاریمتر

پلاریمتر یکی از وسایل آزمایشگاهی است که در آزمایشگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد، به همین دلیل در این مطلب از رشنولب قصد داریم تا به طور کامل درباره این وسیله و همچنین کاربردهایش صحبت کنیم، پیشنهاد می‌‎‌کنیم حتما تا پایان این مطلب همراه ما باشید تا با اطلاعات کامل به خرید این وسیله اقدام نمایید و برای خرید آن نیز می‌توانید به راحتی با یک تماس با ما سفارش خود را ثبت نمایید.

پلاریمتر چیست؟

ابزاری است که برای اندازه گیری زاویه چرخش به وجود آمده توسط نور پلاریزه‌ی عبور داده شده از بین ماده فعال از نظر نوری، که استفاده می‌شود. مقداری که به واسطه آن نور چرخش می‌نماید که زاویه چرخش نام دارد با پلاریمتر اندازه‌گیری می‌شود.

پلاریمتر دستی از قدیمی ترین های این وسیله است که نیاز داشت کاربر به صورت فیزیکی یک عنصر پلاریزه کننده را بچرخاند ولی امروزه پلاریمترهای نیه خودکار نیز در بازار موجود است که نیاز به آشکار سازی بصری دارند، در این نوع از دکمه های فشاری برای چرخش آنالیزور استفاده می‌شود و دارای صفحات نمایش دیجیتالی هستند.

نحوه کار پلاریمتر چگونه است؟

این وسیله مشخص می‌نماید که آیا یک یا دو ایزومر نوری در یک نمونه وجود دارند یا ن، که شامل منبع نور، پولاریزر، سلول نمونه، ردیاب و تحلیل کننده می‌باشد که بعد از عبور نورهای دو قطبی از نمونه مشخص خواهد شد و تحلیل کننده نیز چرخش اپتیکال را اندازه گیری می‌نماید.

پلاریمتر چگونه چرخش نوری را اندازه گیری می‌نماید؟

این ابزار زاویه چرخش را با عبور نور قطبی شده از طریق ماده فعال نوری می‌سنجد و برای اندازه گیری چرخش نوری یک دیود ساطع کننده نور(led)، پرتویی از نور معمولی را تولید می‌نماید.

کاربردهای پلاریمتر چیست؟

از مهمترین روشهای کنترل کیفیت که در صنایعی همچون آرایشی، دارویی، غذایی و آشامیدنی استفاده می‌شود قطب بندی است که مواد فعال نوری با تعیین نمودن زاویه چرخش آنها تجزیه و تحلیل می‌شوند.

دلیل استفاده از پلاریمتر چیست؟

این ابزار برای اندازه گیری کردن زاویه چرخشی که ناشی از عبور نور قطبی از ماده فعال نوری است کاربرد دارد و زاویه چرخش در اصل به عنوان زاویه مشاهده شده شناخته شده است.

آیا آب از نظر نوری فعال است؟

آب از نظر نوری فعال نیست – هیچ تأثیری در سطح قطبش ندارد. آنالیزور چرخانده می شود تا جایی که  شما نتوانید نوری را از طریق دستگاه مشاهده نمایید، سپس پلاروئیدها “عبور داده می شوند. “حالا شما یک محلول از یک ماده فعال نوری را درون لوله قرار دهید.

سخن پایانی

در این مطلب از رشنولب به طور کامل درباره پلاریمتر و کاربر ها و هر آنچه نیاز داشتید صحبت شد، چنانچه قصد خرید این وسیله را داشتید با شماره زیر تماس حاصل نمایید.


Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *