RashnoLogo

میکروفیوژ آزمایشگاهی چیست|رشنولب

دستگاه میکروفیوژ از تجهیزات آژمایشگاهی می باشد که کاربرد اصلی آن در چرخاندن نمونه های اندک مایع در سرعت های بالا می باشد. اکثر اوقات میکروفیوژ ها سانتریفیوژهای کوچک رو میزی می باشندکه در مدل های غیر یخچالی شده و یا حتی یخچالی شده وجود دارند. در زمان خرید این دستگاه برای آزمایشگاه خود باید برخی از نکات را در نظر داشته باشید که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

ویژگی های شاخص یک دستگاه میکروفیوژ

اگر شما قصد خرید یک میکروفیوژ آزمایشگاهی برای آزمایشگاه تحقیقاتی و یا تشخیص طبی خود را دارید، باید در وهله اول به برخی از نکات توجه نمایید که شامل:

  •  اندازه و حجم نمونه میکروسانتریفیوژ که تقریبا برای چرخاندن لوله های آزمایش کوچک ۱ تا ۲ میلی لیتری تعبیه شده است.
  •  استفاده راحت و بی درد سر از میکروسانتریفیوژ یکی دیگر از شاخص ها محسوب می گردد. چنانچه استفاده از میکروسانتریفیوژ راحت و ساده باشد نه تنها منجر به پیشرفت کارهای تحقیقاتی شما خواهد بلکه، احتمال خطا و تکرار شما در انجام آزمایشات نیز کمتر می گردد.

کاربرد میکرفیوژ

این دستگاه در مواردی که با حجم های کم و حداکثر دو میلی گرم سر و کار داریم کاربرد دارد و استفاده می شود. به طورواضح تر از این دستگاه برای جداسازی پلاسمیدها و کارهای مرتبط باماده های ژنتیکی همانند DNA و RNA، همچنین در انواع کیته های آزمایشگاهی miniprep و بسیاری  دیگر از کارهای آزمایشگاهی وتحقیقاتی استفاده می شود.

میکروسانتریفیوژ  توانایی پذیرش لوله هایی به اندازه 1.5 تا 2.5 میلی لیتر را دارد ولی با تمام این تفاسیر معمولا در پذیرش لوله های مربوط به pcr و یا کارهای  مولکولی طراحی شده اند.

از کاربردهای اصلی این دستگاه در آزمایشگاه های تشخیص طبی می توانیم به مواردی همچون؛ رسوب دهی و جدانمودن مولکول های سلولی از خون های مورد آزمایش، تهیه نمودن پلاسما و همچنین افزایش غلظت در سلول ها از طریق ایجاد رسوب و جداسازی پروتئین هایی که مربوطبه نمونه ای مورد آزمایش بیماران و غیره است.

ظرفیت و اندازه نمونه میکروفیوژ

ظرفیت این دستگاه حداکثر تعداد لوله هایی می باشد که حاوی نمونه است و به این صورت که بتواند در یک گردش آن را نگه دارد و اندازه لوله های حاوی نمونه مواردی می باشند که به صورت مستقیم در ارتباط با میزان نمونه برای پذیرفتن در یک زمان یا در یک روز، قرار دارند.

به عبارت دیگر، چه نوع ظرفیت توان عملیاتی شما نیاز دارید؟ بسیاری از قسمت‌های گرداننده برای ۱۸ تا ۲۴ بار چرخاندن لوله‌های ۱٫۵ یا ۲ Ml بهینه می‌شوند. بسیاری از کارخانه‌ها اتصال دهنده‌های (اتصال دهنده به معنی دستگاهی برای متصل کردن بخش‌های یک دستگاه است که نمی‌توان آنها را به صورت مستقیم با هم وصل کرد) چرخاننده یا قسمت‌های گرداننده متفاوتی را ارائه می‌دهند که می‌توان آنها را برای جا دادن لوله‌هایی با اندازه‌ای مختلف تعویض نمود.

سخن پایانی

در این مطلب از رشنو لب درباره یکی از تجهیزات آزمایشگاهی به نام میکروفیوژ صحبت کردیم، چنانچه قصد خرید انواع تجهیزات آزمایشگاهی را دارید می توانید از طریق شماره زیر با ما در ارتباط باشید.

 

 

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *