RashnoLogo

ترمومتر یا دماسنج آزمایشگاهی چیست؟

ترمومتر یا دماسنج آزمایشگاهی چیست؟

یکی از پرکاربردترین دستگاه های موجود در آزمایشگاه دماسنج یا ترمومتر است که این وسیله از تجهیزات ازمایشگاهی می باشد و دمای مواد مایع و جامد و همچنین وسایل آزمایشگاهی را در واحد های متفاوت اندازه گیری می‌نماید.( همانند سانتی گراد، سیلسیئس و فارنهایت که در دماسنج مایع وجود دارد). برای آشنایی با انواع دماسنج مقاله ما را در رشنولب از دست ندهید.

تقریبا تمام آزمایشگاه ها به این دستگاه نیازمند هستند و می توان گفت که ترمومتر یکی از دستگاه های عمومی برای آزمایشگاه ها می باشد. معمولا یک لوله ی شیشه ای که 2 طرف آن بسته می باشد و در قسمت پایین آن مخزنی پر از جیوه ( که البته درمعمولی ترین مدل دماسنج آزمایشگاهی، جیوه است). دلیل استفاده از جیوه نیز خاصیت انبساطش می باشد.

 اجسام در مقابل حرارت در لوله بالا می روند و اساس کار دماسنج ها بر اساس انبساط و انقباض جیوه و الکل می باشد. در مورد شکل ظاهری دماسنج شیشه ای، می توان آن را به دو برابر یک میله ی خودکار شبیه کرد. معمولا در دماهای بالا به کمک جیوه، دما را اندازه گیری می کنند و در دماهای پایین اندازه گیری به کمک الکل می باشد.

 اساس کار ترمومتر یا دماسنج آزمایشگاهی چیست؟

در همه ی ترمومتر ها، باید استاندارد ملی و تکنولوژی های NIST و DKD به کار رفته باشد. دماسنج آزمایشگاهی معمولا گزارش درجه بندی هم دارند. در هر قسمت جرم مخصوص و درستی و دقت دما رعایت شده است.

در بعضی محیط ها از جیوه نمیتوان استفاده کرد ( استفاده از آن ممنوع می باشد). بنابراین باید از یک خط کامل از دماسنج های ایمن، از نظر محیط زیست استفاده کرد. مهمترین کار ترمومتر اندازه گیری دمای بدن است که همان دماسنج پزشکی می باشد.

حساس ترین دماسنج جهان، دماسنج نوری می باشد آنقدر دقیق است که می تواند تغییرات درجه ی حرارت اشیاء را هم در حین حرکت اتم هایشان اندازه گیری کند. معمول ترین حالت ترمومترها جیوه ای و الکلی می باشند. این مدل دماسنج آزمایشگاهی برای دماهایی در محدوده ی نقطه ی بالای انجماد و پایین تر از نقطه ی جوش مناسب است.

دستگاه در مقابل حرارت بالا می رود و وقتی در نقطه ای توقف کرد، می توان عدد را به عنوان دما در نظر گرفت. نکته ی مهم این است که ترمومترهای جیوه ای دمای منفی 39 را تحمل نمی کنند. زیرا جیوه در این دما یخ میزند.

 

ترمومتر نوری

 

یکی از پرکاربردترین مدل های دماسنج آزمایشگاهی، دسته ی dial می باشد که کاربرد های گوناگونی دارد و در انواع آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار میگیرد. دماسنج جیوه ای و الکلی به صورت دیواری و میله ای توزیع شده است.

معمولا مدل دیواری در منازل و میله ای در آزمایشگاه ها و مکان های صنعتی کاربرد دارد. دماسنج آزمایشگاهی با انواع برند های معتبر در رشنولب به فروش می رود، در بین این ها، دماسنج جیوه ای به صورت عمده و تک به فروش می رود و همچنین کاربرد بسیار بالایی دارد.

انواع مدل های دماسنج آزمایشگاهی جیوه ای

  • دماسنج جیوه ای ZEAL فرانسه از 10- تا 360+ درجه
  • دماسنج و رطوبت سنج دیواری سفید رنگ
  • دماسنج شیشه ای الکلی از 10- تا 110+ درجه زیل فرانسه (قطر این دماسنج 6 میلیمتر، طول آن 29 سانتی متر و وزن آن هم 19 گرم می باشد.)
  • دماسنج آسفالت
  • دماسنج خاک
  • دماسنج غذا
  • دماسنج خاک آنالوگ
  • دماسنج آشپزخانه

دماسنج شیشه ای ضد آب می باشد، نام های دیگر آن نیز دماسنج آزمایشگاهی، ترمومتر میله ای، دماسنج تماسی، ترمومتر شیشه ای، دماسنج میله ای، دماسنج نفوذی میله ای، دماسنج میله ای ضد آب. از جمله مزایایی که دماسنج شیشه ای دارد این است که قیمت بسیار ارزانی دارد و کار با آن ساده می باشد.

به صورت کلی خواندن درجه های رویترمومتر کمی دشوار است و بازه اندازه گیری دمایی آن نسب به سایر دماسنج ها متفاوت است.  برای اینکه بهتر بتوانید درجان بر روی آن را بخوانید رنگ آن ها را مشکی مینمایند. جهت اطلاع بیشتر از قیمت دماسنج آزمایشگاهی یا ترمومتر تماس بگیرید.

 

4.3/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورت نیاز با شماره 09017318079 تماس بگیرید