RashnoLogo

قیمت تجهیزات آزمایشگاه بتن چقدر است؟

هدف اصلی استفاده از آزمایشگاه بتن انجام تحقیقات برای توسعه زیرساخت های بتنی بهتر، با دوام تر، مقرون به صرفه تر و پایدار تر است. در این مقاله قصد داریم ابتدا به تعریف و توصیف آزمایشگاه بتن و تجهیزات آزمایشگاهی بتن بپردازیم و شما را با انواع آن آشنا می کنیم. بعد از آن قیمت تجهیزات آزمایشگاه بتن را به صورت تقریبی برای شما قید می کنیم. با رشنو لب همراه باشید.

برای اطلاع دقیق از قیمت تجهیزات آزمایشگاه بتن با کارشناسان رشنو لب تماس بگیرید. 

آزمایشگاه بتن چیست؟

کاربرد اصلی آزمایشگاه بتن، آزمایش کیفیت بتن مصرفی برای پروژه های بزرگ و کوچک می باشد. ماده ی بتن از ترکیب سنگدانه های ریز و درشت، سیمان، آب و افزودنی های بتنی به وجود می آید. اولین نکته ای که مهندسان عمران در ارزیابی کیفیت بتن به آن توجه می کنند، تحلیل و بررسی کیفیت مواد و مصالح می باشد. همانطور که می دانید بتن دارای انواع مختلفی است. بتن اکسپوز نما یا بتن تازه یا بتن سخت شده وجود دارند که روی آنها تست انجام می شود.

روش های تولید، حمل، بتن ریزی، تراکم و عمل آوری بتن از مراحل مهم بعدی در تجهیزات و کیفیت آزمایشگاه بتن به شمار می آید. بررسی کیفیت بتن در آزمایشگاه بتن و با استفاده از تجهیزات آزمایشگاه بتن به روش های زیر انجام می شود:

 • بررسی و توصیف مواد کامپوزیت بتنی مورد استفاده در مکان های مختلف از جمله سیمان، مصالح، مواد سیمانی تکمیلی و جایگزین و مواد افزودنی.
 • ارزیابی و بهبود جنبه های دوام بتن.
 • تدوین و ارزیابی روشهای جدید آزمایش بتن یا تقویت روشهای آزمایش موجود.
 • همکاری با دانشگاه ها و صنعت در پیشبرد فن آوری های نوظهور.

قیمت تجهیزات آزمایشگاه بتن چقدر است؟

بتن ها 3 دسته هستند. بتن خمیری یا تازه، بتن سخت شده ی نمونه برداری، بتن سخت شده ی سازه ای. آزمایش هایی که برای بتن خمیری یا تازه انجام می شود، اسلامپ، تعیین درصد هوای بتن تازه، تعیین دما و وزن بتن می باشد.

برای بتن سخت شده، آزمایش های تعیین مقاومت فشاری بتن، تعیین نفوذپذیری آب در بتن انجام می شود. توجه کنید که تمامی این آزمایش ها در هنگام بتن ریزی و پس از سخت شدن و عمل آوری بتن ها انجام می شود. تجهیزات آزمایشگاه بتن در آزمایشگاه خاک هم به کار می رود.

تجهیزات آزمایشگاه بتن

تجهیزات آزمایشگاه برای تست بتن بسیار گسترده است. در این قسمت به معرفی برخی از آن ها می پردازیم:

جک بتن شکن دیجیتال:

این جک دارای سیستم هیدرولیک، سیلند،پیستون و نمایشگر می باشد. سرعت زیاد و یکنواختی در هنگام بارگذاری یکی از مهم ترین عوامل شکست در نمونه های بتنی می باشد. این دستگاه با طراحی سیستم هیدرولیک جدید از نظر یکنواختی در سرعت بارگذاری و همچنین صدای کمتر پمپ عملکرد بهتری نسبت به دستگاه های مشابه دارد. طراحی بدنه و سیستم هیدرولیک طوری استکه بالاترین حالت ممکن فشار را تحمل می کند و کاملا مستحکم می باشد.

وسایل اسلامپ:

به طور کلی وسایل اسلامپ در تجهیزات آزمایشگاه بتن شامل موارد زیر می شود:

 • مخروط اسلامپ با رنگ استاتیک
 • کوبه اسلامپ فلزی
 • خط کش فلزی
 • صفحه زیر
 • قیف اسلامپ

این دستگاه برای تست و اندازه گیری مقدار خمیری بودن بتن می باشد. مخروط اسلامپ را با بتن تازه مخلوط شده پر کنید و میله ضرب زن را در سه نقطه ی آن فرو کنید بعد از آن مخروط را بردارید و ریزش بتن را اندازه گیری کنید.

قالب نمونه گیری بتن: جنس این قالب معمولا پلی آمید الیاف دار است. شکل کلی قالب از تکه ی اصلی تشکیل شده که هر کدام 3 وجه مکعب را تشکیل داده اند. 4 پیچ گوشواره ای و مهره های خروسکی دارند به همین خاطر هنگام کار با ان ها نیاز به باز کردن تمام مهره ها نیست.

مزایای این وسیله وزن سبک قالب های کامپوزیتی می باشد که نسبت به بقیه (جنس چدن) بسیار سبک تر است. وزن کلی قالب به همراه پیچ های بسته شده آن حدود 2 کیلوگرم است.

 • دستگاه تعیین کارپذیری به روش رینگ J شکل: به کمک این دستگاه از تجهیزات آزمایشگاه بتن می توانید 2 پارامتر توانایی عبور و پرکنندگی بتن و انسداد ناشی از تراکم را بررسی کنید. این رینگ حلقوی دارای 16 میلگرد می باشد که قطر آن ها 18 میلی متر است.
 • دستگاه تعیین زمان جاری شدن به روش قیف V شکل: حجم مشخصی از بتن خود تراکم می باشد. flow time ای که برای این وسیله در نظر گرفته شده است به ظرفیت 10 لیتر بر روی پایه فلزی می باشد. تخلیه ی آب در این وسیله به شکل V شکل می باشد.
 • وسایل آزمایشگاه کپینگ: آزمایش کپینگ برای صاف کردن سطوح انتهایی مغزه ها به کار می رود. سطوح انتهایی مغزه ها باید صاف شود و کاملا مسطح شود. در غیر این صورت مقاومت واقعی مغزه ها قابل تعیین نیست.
 • قالب تست ذوب و یخبندان: از این تست برای مقاومت بتن در برابر ذوب و یخبندان استفاده می کنند که مقاومت باید از یک حدی بیشتر باشد.

تجهیزات آزمایشگاه بتن

 • قالب کششی بتن روش برزیلین: برای تست مقاومت کششی نمونه های استوانه ای به کار می رود. روشی که در این تست استفاده می شود، دو نیم شدن در نمونه های استوانه ای بتن می باشد. همچنین این آزمون شامل اعمال نیروی قطری عرضی نمونه تا زمان شکست آن می باشد.
 • دستگاه VB: این دستگاه از تجهیزات آزمایشگاه بتن برای ساخت نمونه های استوانه ای بتن غلتکی RCC مورد استفاده قرار میگیرد.
 • دستگاه تعیین ضریب تراکم بتن: ضریب تراکم بتن توسط نسبت چگالی واقعی به چگالی بتن که کاملا متراکم شده است بدست می آید. کاربرد این آزمایش برای بتن های با حداکثر اندازه سنگدانه ای تا قطر 400 میلی متر می باشد که در جاده سازی به کار می رود.

حوضچه ی نگهداری بتن در ابعاد مختلف

 • حوضچه ی عمل آوری جوش نمونه های بتن : کاربرد اصلی این روش در کورینگ سریع نمونه های سیمانی و بتنی تا نقطه ی جوش می باشد. این دستگاه دوجداره است و دارای وان آب جوش استنلس استیل و بدنه خارجی آهنی با رنگ کاری کوره ای می باشد. دما را می توانید تا 100 درجه سانتی گراد به صورن دستی تغییر بدهید.
 • اسلامپ کلی بال: یکی از آزمایش های تعیین میزان روانی یا درجه شلی و سقفی بتن تازه است که در آن از وزنه فلزی به شکل نیم کره و به وزن 30 پوند استفاده می شود. خمیر بتن در داخل یک تشت قرار می گیرد و یک گوی روی بتن قرار داده می شود. میزان فرو رفتگی آن اندازه گیری می شود.
 • میله کوبن بتن: از این دستگاه برای کوبیدن بتن به شکل استاندارد درون قالب های مکعبی و مطابق با استاندارد B5 استفاده می شود. وزن این دستگاه 1810 می باشد.
 • دستگاه کرگیری: ویژگی های این دستگاه: توانایی مغزه گیری از قطر 2 الی 6 اینچ، با قدرت موتور 2100 وات و دو سرعته، سهولت در مغزه گیری و بدون لرزش می باشد.
 • دستگاه چکش اشمیت: این دستگاه از تجهیزات آزمایشگاه بتن وسیله ای است که برای اندازه گیری خواص پلاستیک مصالح یا بدست آوردن مقاومت فشاری بتن یا سنگ برای سختی سطح بتن استفاده می شود. چکش اسمیت انواع محتلف دارد: مثل چکش اسمیت آنالوگ، چکش آشمیت آنالوگ و…
 • میکسر بتن: جهت ساخت و میکس بتن و مصالح طراحی شده است. حجم کم محصول باعث شده که در تمام مقاصد آزمایشگاهی مورد استفاده قرار بگیرد.

قیمت تجهیزات آزمایشگاه بتن

قیمت تجهیزات آزمایشگاه بتن می تواند در بازه های زمانی مختلف متفاوت باشد. به همین دلیل، توصیه ما به شما این است که برای آشنایی و اطلاع دقیق در خصوص قیمت تجهیزات آزمایشگاه بتن با کارشناسان رشنو لب تماس بگیرید.

برای اطلاع دقیق از قیمت تجهیزات آزمایشگاه بتن با کارشناسان رشنو لب تماس بگیرید. 

 

4.4/5 - (8 امتیاز)
در صورت نیاز با شماره 09017318079 تماس بگیرید