RashnoLogo

لام آزمایشگاهی و انواع آن

لام آزمایشگاهی

لام و لامل آزمایشگاهی جزو آن دسته از لوازمی هسند که در تمام آزمایشگاه ها ، حتی مدارس نیز کاربر داشته و روزانه استفاده میشوند ، پویا صنعت رشنو در این مقاله شما را با انواع لام و لامل و کاربردهای آن آشنا میکند.

لام آزمایشگاهی چیست؟

لام آزمایشگاهی از یک صفحه شیشه ای به شکل مستطیل ساخته شده و معمولا  ابعاد آن در اندازه های 5/2 * 5/7 سانتیمتر و ضخامت یک میلیمتر می باشد. لام آزمایشگاهی معمولا از جنس شیشه اپتیکی یا نوری ساخته می شود. این شیشه ها از جنس قلیای آهکی یا بروسیلیکات هستند.

به عبارتی لام یکی از ظروف شیشه ای پرکاربرد در محیط های آزمایشگاهی است که به جهت داشتن ضخامت و قطر کم، بعنوان ظرفی برای نگه داشتن نمونه مورد آزمایش در زیر میکروسکوپ، مورد استفاده قرار می گیرد.

لامل آزمایشگاهی چیست؟

لامل آزمایشگاهی یکی دیگر از شیشه آلات آزمایشگاهی می باشد که با داشتن ضخامت کمتر نسبت به لام بعنوان ظرف شیشه ای بر روی نمونه مورد آزمایش قرار می گیرد. لامل صفحه ایی شیشه ای نازک و کوچک معمولا به شکل چهارگوش یا گرد می باشد. لامل ها مربعی شکل و معمولا به ابعاد 18*18 – 20*20 – 22*22 – 24*24 و 24*50 میلیمتر و لامل های گرد معمولا با قطر 18 میلیمتر در بازار تجهیزات ازمایشگاهی وجود دارند.

لام = تیغه شیشه ای – لامل = تیغک شیشه ای

اسلاید آزمایشگاهی چیست ؟

به مجموعه لام، نمونه و لامل در اصطلاح اسلاید می گویند. بعد از آماده نمودن اسلاید ، آن را زیر میکروسکوپ قرار می دهند و پس از اینکه بوسیله گیره های اسلاید میکروسکوپ، آنها را در جای محکم نمودند، نمونه را در زیر میکروسکوپ مشاهده می کنند.

 

اسلاید آزمایشگاهی چیست ؟

 

لام میکروسکوپ چیست ؟

لام و لامل از جمله ظروف شیشه ای مناسبی است که در مصارف گوناگون آزمایشگاهی و در هنگام کار با میکروسکوپ مورد استفاده قرار می گیرند. به همین منظور عمدتا این ظروف با نام لام و لامل میکروسکوپی نیز شناخته می شوند. لام آزمایشگاهی که با نام لام میکروسکوپ (Microscope Slide) نیز شناخته می‌شود، قطعه‌ی شیشه‌ای نازکی است که نمونه‌ها را به‌منظور مطالعه و بررسی در زیر میکروسکوپ بر روی آن قرار می‌دهند.

از آنجایی که حرکت دادن لام آزمایشگاهی در زیر میکروسکوپ و قراردادن آن در بهترین موقعیت برای مشاهده، راحت‌تر از حرکت دادن خود نمونه است، استفاده از لام آزمایشگاهی به محققان در بررسی سریع نمونه‌های متعدد در زیر میکروسکوپ کمک می‌کند. استفاده از لام همچنین امکان برچسب‌گذاری نمونه‌ها، جا‌به‌جایی و ذخیره‌سازی آن‌ها را میسر می‌نماید.

کاربرد و مزایای استفاده از لام و لامل

نمونه مورد آزمایش جهت مشاهده در میکروسکوپ را روی لام قرار داده، سپس از لامل برای ثابت نگه داشتن نمونه روی لام استفاده می کنند. همچنین می توانیم چندین نمونه مورد آزمایش را روی یک لام قرار دهیم تا در زمان و وسایل مصرفی مورد نیاز صرفه جویی شود.

از مزایای دیگر استفاده از لامل حبس و ایزوله نمودن نمونه، جلوگیری از تماس های تصادفی، ممانعت از تماس لنز میکروسکوپ با نمونه، تاخیر در اکسیداسیون و دی هیدراته شدن نمونه، جلوگیری از نشستن گرد و خاک روی نمونه و همچنین تثبیت نمونه های محلول در مایع حلال با فشردن آنها می باشد.

طریقه استفاده از لام و لامل آزمایشگاهی

در هنگام انجام آزمایشات میکروسکوپی ، محققان از لام و لامل های آزمایشگاهی استفاده میکنند تا نمونه را ثابت نگهدارند و از احتمال دی هیدراتاسیون آن جلو کنند. استفاده از لام و لامل باعث میشود از برخورد نمونه با لنز میکروسکوپ جلوگیری شود .برای استفاده از لام و لامل کافیس نمونه خود را بعد از آ»اده سازی به طور دقیق بر روی لام قرار دهید ، دقت داشته باشید که از ایجاد هوا در زیر نمونه جلوگیری شود ، بعد از انجام این کار لامل را به صورت آهسته بر روی نمونه قرار میدهید و فشار دادن به پخش شدن یکنواخت نمونه بین لام و لامل کمک میکنید.

 

طریقه استفاده از لام و لامل آزمایشگاهی

 بعد از قرار گیری نمونه در بین ظروف لام و لامل، کل مجموعه را ( نمونه، لام و لامل آزمایشگاهی ) که به اسلاید نیز نام برده می شود در زیر لنز میکروسکوپ قرار می دهند و پس از محکم نمودن گیره های اسلاید میکروسکوپ، به بررسی نمونه مورد آزمایش می پردازند

انواع لام آزمایشگاهی

لام‌ها یا شیشه‌های لام بسته به نوع مورد استفاده و کاربردشان به دسته‌بندی‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. در زیر به برخی از انواع لام‌های غیر آزمایشگاهی اشاره مینماییم:

1- لام‌های آشپزخانه: این نوع لام‌ها برای آشپزی و تهیه غذا استفاده می‌شوند. از آنجایی که به راحتی قابل شستشو هستند و می‌توانند در دمای بالا نیز مقاومت کنند، برای پخت انواع غذاها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

2- لام‌های پزشکی: این نوع لام‌ها برای استفاده در بیمارستان‌ها و بخش‌های پزشکی ساخته شده‌اند. از جمله کاربردهای این لام‌ها می‌توان به نگهداری ابزارهای پزشکی، نگهداری نمونه‌های بیولوژیکی و حتی برخی عملیات جراحی اشاره کرد.

3- لام‌های شیمیایی: لام‌های شیمیایی برای محافظت از مواد شیمیایی در طول تجربه‌های شیمیایی استفاده می‌شوند. این لام‌ها از جنس شیشه یا پلاستیک بوده و می‌توانند در برابر اسیدها، بازها، حرارت و فشار مقاومت کنند.

4- لام‌های فانتزی: این نوع لام‌ها برای استفاده در ظروف تزئینی و تزیینات خانگی ساخته شده‌اند. این لام‌ها معمولاً از جنس شیشه، پلاستیک یا کریستال هستند و در طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی طراحی می‌شوند.

5- لام‌های نورپردازی: لام‌های نورپردازی برای استفاده در دکوراسیون داخلی ساخته شده‌اند و می‌توانند به عنوان یک جزء دکوراسیونی مورد استفاده قرار گیرند. این لام‌ها معمولاً از جنس شیشه، پلاستیک یا کریستال هستند و می‌توانند با چراغ‌های LED و سیم‌های برقی روشنایی‌ای خاص را ایجاد مینماید.

 کدهای لام آزمایشگاهی

لام های آزمایشگاهی بسته به نوع کاربرد و مصرف، در انواع کدهای مشخصی تولید و در بازار عرضه می شوند.

  • کد ۷۱۰۲: ساده ترین نوع لام، که از جنس شیشه ای (تیغه صاف) برخوردار است و در مصارفی چون رنگ آمیزی باکتری بکار برده می شود.
  • کد ۷۱۰۱: یکی از انواع لام آزمایشگاهی است که لبه آن، به منظور کاهش صدمات وارده به مصرف کنندگان، صیقل داده شده است.
  • کد ۷۱۰۳ و ۷۱۰۴: شامل لام یک حفره ای و دو حفره ای می شود که برای آزمایش و بررسی نمونه های مایع، نمونه های با ضخامت زیاد و کشت بافت، مورد استفاده قرار می گیرند.
  • همچنین از کدهای ۷۱۰۵ (لام های یک وجه با یک سر مات)، ۷۱۰۷ (لام های دو وجه با یک سر مات) و ۷۱۰۹ (لام های یک سر رنگی) در مصارف مختلفی و برای کاربردهای گوناگونی استفاده می شود.

 

لام آزمایشگاهی

لوازم جانبی لام آزمایشگاهی

تجهیزات و لوازم متعددی به‌منظور استفاده‌ی راحت‌تر، دسته‌بندی و نگهداری بهتر و حمل ایمن لام های ازمایشگاهی در بازار طراحی شده و وجود دارند. در این قسمت از مقاله قصد داریم تا شما را با تعدادی از این تجهیزات آشنا کنیم.

  • جار رنگ‌آمیزی لام آزمایشگاهی
  • فایل لام میکروسکوپ
  • سینی رنگ‌آمیزی
  • قلم الماس

 

مرکز فروش لام و لامل آزمایشگاهی

چنانچه قصد خرید لام و لامل آزمایشگاهی و سایر تجهیزات آزمایشگاهی را دارید ، میتوانید کلیه لوازم خود را از شرکت پویا صنعت رشنو با قیمت مناسب و کیفیت بالا خریداری نمایید.

 

شماره تماس

4.8/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *