RashnoLogo

محلول استاندار چیست؟

محلول استاندارد

محلول های استاندارد از پرکاربردترین موارد در آزمایشگاه های شیمیایی است و در این مطلب از رشن لب به طور کامل درباره این محلول و کاربردهایش صحبت خواهیم کرد تا انتهای این متن همراه ما باشید.یکی از مهمترین کارها در شیمی و به خصوص شیمی تجزیه مشخص نمودن مقدار موادی است که در ساختار محلول وجود دارد، محلولهای استاندارد ابزاری هستند که متخصصان شیمی با استفاده از آن ها به صورت دقیق غلظت مواد مجهول را پیدا می‌کنند.

محلول استاندارد چیست؟

محلول استاندارد محلولی می‌باشد که غلظت دقیق عنصرها را مشخص مینماید و با استفاده از ماده استاندارد اولیه که ماده ای خالص است و بدون آب و پایدار می‌باشد تهیه شده است، محلول استاندارد هیچ ناخالصی ندارد و در مقادیر خیلی کم و به شرطی که ناخالصی ها مشخص باشد ممکن استکمی ناخالصی قابل قبولی داشته باشد.

غلظت محلول‌های استاندارد به‌طور معمول با واحد مول در لیتر (مول / L، اغلب با M برای مخفف مولاریته)، مول در هر دسیمتر مکعب (مول / DM  (kilomoles در هر متر مکعب (kmol / متر 3 ) بیان شده است.

کاربرد محلول استاندارد

از این محلول ها برای مشخص نمودن غلظت سایر مواد همانند محلول ها کاربرد دارد، برای مثال محلول های استاندارد در فرآیند تیتراسیون برای مشخص کردن غلظت ماده مجهول کاربرد زیادی دارد و غلظت محلول های استاندارد از مول حل شونده در حجم محلول(مولار-M) بیان می‌شود.

 

محلول-استاندارد

ویژگی‌های محلول استاندارد

ویژگی یک محلول استاندارد برای تیتراسیون‌ ها عبارت هستند از:

  1. غلظت آن باید همیشه ثابت باشد،امر به گونه ای است که دیگر نیازی به تغییر مجدد نیست.
  2. واکنش آن با آنالیت باید سریع باشد تا مدت انتظار پس از افزودن هر معرف به حداقل برسد.
  3. واکنش آن باید منطقی باشد.
  4. باید بتوان واکنش را با یک واکنش شیمیایی متعادل توصیف کرد.
  5. باید روشی برای تشخیص نقطه تعادل وجود داشته باشد.

روش تعیین غلظت مجهول

برای مثال، فرض نمایید که می خواهید غلظت یک اسید مجهول را مشخص نمایید. برای اینکار می توانید از یک محلول بازی که غلظت آن را دقیقا می دانید استفاده نمایید. روش این کار نیز به این صورت است که باز را قطره قطره اضافه نمایید تا با باهم واکنش دهند و خنثی شوند. هنگامی که دیگر اسید یباقی نماند و همه ی آن با باز واکنش داد به نقطه تعادل رسیده است و در آن نقطه با توجه به مقدار بازی که برای خنثی سازی استفاده نموده اید می تواندی سید موجود را بدست آورید.

از این محلول ها برای تعیین غلظت در آنالیزهای طیفسنجی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش، محلول های استانداردی با غلظت های متفاوت تهیه مینماییم و بر روی آن ها طیف سنجی انجام میگیرد که در این صورت منحنی استانداردی بدست می آید که با استفاده از آن به راحتی می توان غلظت ماده مجهول را از شدت جذب آن در اسپکتروسکوپی بدست آورد.

سخن پایانی 

در این مطلب از رشنولب به طور کامل درباره محلول استاندارد و کاربردش صحبت کردیم، همچنین درباره نحوه تعیین غلظت مجهول با استفاده از این محلول. چنانچه قصد خرید تجهیزات آزمایشگاهی دارید میتوانید با ما تماس بگیرید.

 

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورت نیاز با شماره 09017318079 تماس بگیرید