RashnoLogo

آب مقطر آزمایشگاهی چیست؟| رشنولب

اب مقطر ازمایشگاهی

آب مقطر آزمایشگاهی یا همان آب خالص دارای اهمیت بالایی است، چنانچه آب مصرفی آلوده یا ناخالص باشد، محلول هایی که ساخته می‌شود که اشکال دارند و تستهایی که به وسیله آن انجام می‌شود دچار تداخل خواهند شد. در ادامه به طور کامل درباره آب مقطر توضیح خواهیم داد همراه ما باشید.

آب مقطر آزمایشگاهی چیست؟

اب مقطر آب خالصی است که با روش تقطیر بدست آمده است و ناخالصی و مواد معدنی و یون های خود را ازدست داده است، به همین دلیل گزینه بسیار مناسبی برای استفاده در آزمایشگاه می‌باشد.

انواع آب مقطر کدامند؟

به صورت کلی آب مقطر به شکل یک بار تقطیر، دوبار تقطیر و سه بار تقطیر در بسته هایی با ابعاد مختلفی وجود دارد و در دستگاه هایی همانند اتوکلاو و بن ماری استفاده خواهد شد.

فرق این آب با آب یونیزه شده این است که درجه خلوص آب یونیزه شده بیشتر است و با دستگاه متفاوتی تولید خواهد شد. آب مقطر به دلیل داشتن املاح معدنی که درون خود دارد را در فرایند تولید و برای رسیدن به  خالصی از دست خواد داد برای نوشیدن مناسب نیست، زیرا بدن زا طریق عرق و ادرار مواد معدنی ار از دست می‌دهد و و برای کارکرد صحیح نیازمند مواد معدنی است که با نوشیدن این آب مواد مورد نیازش را تامین نخواهد شد و طعم خوبی نیز ندارد.

 

 

کاربرد آب مقطر در آزمایشگاه

آب مقطر در مکان های بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد که یکی از مهمترین این مکان ها آزمایشگاه است، زیرا اگر آزمایشات و تست هایی که گرفته می‌شود با آبی که دارای ناخالصی است انجام شود تمامی نتایج دچار اشتباه خواهد شد و نادرست است.

موارد کاربرد آب مقطر به شرح زیر است:

  • ساخت محلول های مورد نیاز
  • شست و شوی ابزار آزمایشگاهی
  • ساخت محیط کشت
  • تهیه معرف ها و محلول ها
  • در باتری سازی و استفاده به عنوان آب باطری
  • شستشو و استریل ابزار پزشکی

آب مقطر به دلیل نداشتن هیچ ناخالصی و آلودگی و املاح معدنی در آزمایشات با مواد شیمیایی مختلفی واکنش نخواهد داد و نتایجی که بدست می‌آید کاملا درست است. برای ساخت محیط کشت مناسب و تهیه معرف ها و حلول های مورد نیاز در آزمایشگاه ها، اندازه گیری الکترولیت ها و کسب نتایج صحیح از آزمایشاتی که نیاز به خلوص بالایی دارد از این آب استفاده خواهد شد.

از دیگر کاربردهای این آب می‌توانیم در پزشکی برای شستن و استریل ابزار نام ببریم در باتری اسیدی هم از این آب استفاده می‌شود، دلیل استفاده از آن نیز این است که عمر باطری را افزایش خواهد داد.

4.7/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورت نیاز با شماره 09017318079 تماس بگیرید