RashnoLogo

metallurgical laboratory:

آزمایشگاه متالوژی آزمایشگاهی در زمینه های مهندسی و فناوری مواد به فعالیت های پژوهشی_ آزمایشگاهی و آموزشی می پردازد. در آزمایشگاه متالوژی روی مواد از جمله فلزات، پلیمر ها، سرامیک ها، مواد پیشرفته، مواد نو، مواد نانو و… به صورت تخصصی کار می شود. همچنین به پژوهش های آزمایشگاهی در زمینه های مهندسی مواد، متالوژی فیزیکی، مکانیکی، استخراجی و صنعتی می پردازد. در این آزمایشگاه فعالیت هایی مثل بررسی علت تخریب و شکست قطعات صنعتی، مشخص کردن طول عمر باقی مانده، بررسی علل خوردگی نیز به صورت کامل بررسی می شود. تمام این آزمایش ها با بهترین دستگاه های آزمایشگاه متالوژی انجام می شود و طبق استاندارد ها و گواهی نامه های بین المللی است. این آزمایشگاه کارآمدترین آزمایشگاه های کشور در زمینه ی فلز شناسی است که دارای تجهیزات کوانتومتری، سختی سنجی و آزمون های غیر مخرب می باشد.

دستگاه آزمایشگاه متالوژی

انواع دستگاه آزمایشگاه متالوژی :

آزمایشگاه متالوژی دارای دستگاه های مجهز و مختلفی می باشد که در اینجا تعدادی از آن ها را نام می بریم:

انواع آزمایش ها در آزمایشگاه متالوژی :

  1. آزمایش فلزشناسی: شامل متالوگرافی و تعیین ریز ساختار فلزات آهنی و غیر آهنی، تعیین اندازه دامنه، زیر ساختارهای معمولی، تعیین نوع ناخالصی، تعیین ضخامت پوشش ها، تعیین درصد حجمی فاز در ریز ساختار فلزات می باشد.
  2. آزمایش های خواص مکانیکی: شامل آزمون کشش عرضی، آزمون مخرب روی جوش ها در مواد فلزی، آزمون فشار، آزمون خمش، آزمون گوه، آزمون ثابت فنر، میکروسختی سنجی، اندازه گیری نرخ رشد ترک می باشد. آزمون های خاص در حوزه ی مکانیک شکست: خستگی محور، سقوط وزنه، اندازه گیری نرخ رشد، پارگی دینامیکی، آزمون کرنش سنجی می باشد.
  3. آزمایش های محصولات فلزی: شامل آزمایش های ورق، زنجیر، انواع لوله، انواع واشر، تیرآهن، انواع شیرآلات، انواع ریل، انواع گل میخ و قطعات جوشکاری شده و… می باشد.
  4. آزمایش آنالیز شیمیایی: که شامل آزمون تجزیه ی شیمیایی به روش شیمی ترو آزمون تجزیه ی شیمیایی به روش اسپکتروفتومتری نشری می باشد.

آزمایشگاه متالوژی چیست؟

در آزمایشگاه متالوژی خدمات دیگری مانند اندازه گیری های میکروسکوپ الکترونی (SEM) که مجهز به سیستم های EPMA و WDS می باشد و برای آنالیز عناصر سنگین تر از AI در مواد فلزی و غیر فلزی به کار می رود. آنالیز قطعات فلزی با ابعاد بسیار کوچک یا بزرگ، تهیه ی آنالیز تصویری X-Ray map و آنالیز شکست و تخریب قطعات فلزی نیز از دیگر خدمات آزمایشگاه متالوژی می باشد.

در متالوگرافی ریزساختار و درشت ساختار قطعات فلزی با استفاده از میکروسکوپ های نوری و الکترونی اندازه گیری و تحلیل می شود. عواملی مثل اندازه دانه، توزیع گرافیت در چدن ها، خطوط سیلان و ضخامت سنجی پوشش ها نیز بررسی می شود.

آزمون های غیرمخرب: آزمون های غیرمخرب شامل ضخامت سنجی پوشش های غیرآهنی به روش الکترومغناطیسی و برای پوشش های غیر هادی به روش غیر الکترومغناطیسی برای فلزاتی مثل آلومینیوم، مس، فولاد می باشد.

دستگاه های آزمایشگاه متالوژی در تجهیزات آزمایشگاهی رشنولب موجود میباشد.

در صورت نیاز با شماره 09017318079 تماس بگیرید