بهترین تجهیزات آزمایشگاهی - سکوبندی آزمایشگاه
3 آذر 1398 توسط رشنولب 0 دیدگاه

قیمت تجهیزات آزمایشگاه بتن چقدر است؟

هدف اصلی استفاده از آزمایشگاه بتن انجام تحقیقات برای توسعه زیرساخت های بتنی بهتر، با دوام تر، مقرون به صرفه تر و پایدار تر است. در این مقاله قصد داریم ابتدا به تعریف و توصیف آزمایشگاه بتن و تجهیزات آزمایشگاهی بتن بپردازیم و شما را با انواع آن آشنا می کنیم. بعد از آن قیمت تجهیزات آزمایشگاه بتن را به صورت تقریبی برای شما قید می کنیم. با رشنو لب همراه باشید.

برای اطلاع دقیق از قیمت تجهیزات آزمایشگاه بتن با کارشناسان رشنو لب تماس بگیرید. 

تماس با ما

آزمایشگاه بتن چیست؟

کاربرد اصلی آزمایشگاه بتن، آزمایش کیفیت بتن مصرفی برای پروژه های بزرگ و کوچک می باشد. ماده ی بتن از ترکیب سنگدانه های ریز و درشت، سیمان، آب و افزودنی های بتنی به وجود می آید. اولین نکته ای که مهندسان عمران در ارزیابی کیفیت بتن به آن توجه می کنند، تحلیل و بررسی کیفیت مواد و مصالح می باشد. روش های تولید، حمل، بتن ریزی، تراکم و عمل آوری بتن از مراحل مهم بعدی در تجهیزات و کیفیت آزمایشگاه بتن به شمار می آید. بررسی کیفیت بتن در آزمایشگاه بتن و با استفاده از تجهیزات آزمایشگاه بتن به روش های زیر انجام می شود:

 • بررسی و توصیف مواد کامپوزیت بتنی مورد استفاده در مکان های مختلف از جمله سیمان، مصالح، مواد سیمانی تکمیلی و جایگزین و مواد افزودنی.
 • ارزیابی و بهبود جنبه های دوام بتن.
 • تدوین و ارزیابی روشهای جدید آزمایش بتن یا تقویت روشهای آزمایش موجود.
 • همکاری با دانشگاه ها و صنعت در پیشبرد فن آوری های نوظهور.

قیمت تجهیزات آزمایشگاه بتن چقدر است؟

بتن ها 3 دسته هستند. بتن خمیری یا تازه، بتن سخت شده ی نمونه برداری، بتن سخت شده ی سازه ای. آزمایش هایی که برای بتن خمیری یا تازه انجام می شود، اسلامپ، تعیین درصد هوای بتن تازه، تعیین دما و وزن بتن می باشد. برای بتن سخت شده، آزمایش های تعیین مقاومت فشاری بتن، تعیین نفوذپذیری آب در بتن انجام می شود. توجه کنید که تمامی این آزمایش ها در هنگام بتن ریزی و پس از سخت شدن و عمل آوری بتن ها انجام می شود. تجهیزات آزمایشگاه بتن در آزمایشگاه خاک هم به کار می رود.

تجهیزات آزمایشگاه بتن

تجهیزات آزمایشگاه بتن بسیار گسترده است. در این قسمت به معرفی برخی از آن ها می پردازیم:

 • جک بتن شکن دیجیتال: این جک دارای سیستم هیدرولیک، سیلند،پیستون و نمایشگر می باشد. سرعت زیاد و یکنواختی در هنگام بارگذاری یکی از مهم ترین عوامل شکست در نمونه های بتنی می باشد. این دستگاه با طراحی سیستم هیدرولیک جدید از نظر یکنواختی در سرعت بارگذاری و همچنین صدای کمتر پمپ عملکرد بهتری نسبت به دستگاه های مشابه دارد. طراحی بدنه و سیستم هیدرولیک طوری استکه بالاترین حالت ممکن فشار را تحمل می کند و کاملا مستحکم می باشد.
 • وسایل اسلامپ: به طور کلی وسایل اسلامپ در تجهیزات آزمایشگاه بتن شامل موارد زیر می شود:
 1. مخروط اسلامپ با رنگ استاتیک
 2. کوبه اسلامپ فلزی
 3. خط کش فلزی
 4. صفحه زیر
 5. قیف اسلامپ

این دستگاه برای تست و اندازه گیری مقدار خمیری بودن بتن می باشد. مخروط اسلامپ را با بتن تازه مخلوط شده پر کنید و میله ضرب زن را در سه نقطه ی آن فرو کنید بعد از آن مخروط را بردارید و ریزش بتن را اندازه گیری کنید.

 • قالب نمونه گیری بتن: جنس این قالب معمولا پلی آمید الیاف دار است. شکل کلی قالب از تکه ی اصلی تشکیل شده که هر کدام 3 وجه مکعب را تشکیل داده اند. 4 پیچ گوشواره ای و مهره های خروسکی دارند به همین خاطر هنگام کار با ان ها نیاز به باز کردن تمام مهره ها نیست. مزایای این وسیله وزن سبک قالب های کامپوزیتی می باشد که نسبت به بقیه (جنس چدن) بسیار سبک تر است. وزن کلی قالب به همراه پیچ های بسته شده آن حدود 2 کیلوگرم است.
 • دستگاه تعیین کارپذیری به روش رینگ J شکل: به کمک این دستگاه از تجهیزات آزمایشگاه بتن می توانید 2 پارامتر توانایی عبور و پرکنندگی بتن و انسداد ناشی از تراکم را بررسی کنید. این رینگ حلقوی دارای 16 میلگرد می باشد که قطر آن ها 18 میلی متر است.
 • دستگاه تعیین زمان جاری شدن به روش قیف V شکل: حجم مشخصی از بتن خود تراکم می باشد. flow time ای که برای این وسیله در نظر گرفته شده است به ظرفیت 10 لیتر بر روی پایه فلزی می باشد. تخلیه ی آب در این وسیله به شکل V شکل می باشد.
 • وسایل آزمایشگاه کپینگ: آزمایش کپینگ برای صاف کردن سطوح انتهایی مغزه ها به کار می رود. سطوح انتهایی مغزه ها باید صاف شود و کاملا مسطح شود. در غیر این صورت مقاومت واقعی مغزه ها قابل تعیین نیست.
 • قالب تست ذوب و یخبندان: از این تست برای مقاومت بتن در برابر ذوب و یخبندان استفاده می کنند که مقاومت باید از یک حدی بیشتر باشد.

تجهیزات آزمایشگاه بتن

 • قالب کششی بتن روش برزیلین: برای تست مقاومت کششی نمونه های استوانه ای به کار می رود. روشی که در این تست استفاده می شود، دو نیم شدن در نمونه های استوانه ای بتن می باشد. همچنین این آزمون شامل اعمال نیروی قطری عرضی نمونه تا زمان شکست آن می باشد.
 • دستگاه VB: این دستگاه از تجهیزات آزمایشگاه بتن برای ساخت نمونه های استوانه ای بتن غلتکی RCC مورد استفاده قرار میگیرد.
 • دستگاه تعیین ضریب تراکم بتن: ضریب تراکم بتن توسط نسبت چگالی واقعی به چگالی بتن که کاملا متراکم شده است بدست می آید. کاربرد این آزمایش برای بتن های با حداکثر اندازه سنگدانه ای تا قطر 400 میلی متر می باشد که در جاده سازی به کار می رود.

حوضچه ی نگهداری بتن در ابعاد مختلف

 • حوضچه ی عمل آوری جوش نمونه های بتن : کاربرد اصلی این روش در کورینگ سریع نمونه های سیمانی و بتنی تا نقطه ی جوش می باشد. این دستگاه دوجداره است و دارای وان آب جوش استنلس استیل و بدنه خارجی آهنی با رنگ کاری کوره ای می باشد. دما را می توانید تا 100 درجه سانتی گراد به صورن دستی تغییر بدهید.
 • اسلامپ کلی بال: یکی از آزمایش های تعیین میزان روانی یا درجه شلی و سقفی بتن تازه است که در آن از وزنه فلزی به شکل نیم کره و به وزن 30 پوند استفاده می شود. خمیر بتن در داخل یک تشت قرار می گیرد و یک گوی روی بتن قرار داده می شود. میزان فرو رفتگی آن اندازه گیری می شود.
 • میله کوبن بتن: از این دستگاه برای کوبیدن بتن به شکل استاندارد درون قالب های مکعبی و مطابق با استاندارد B5 استفاده می شود. وزن این دستگاه 1810 می باشد.
 • دستگاه کرگیری: ویژگی های این دستگاه: توانایی مغزه گیری از قطر 2 الی 6 اینچ، با قدرت موتور 2100 وات و دو سرعته، سهولت در مغزه گیری و بدون لرزش می باشد.
 • دستگاه چکش اشمیت: این دستگاه از تجهیزات آزمایشگاه بتن وسیله ای است که برای اندازه گیری خواص پلاستیک مصالح یا بدست آوردن مقاومت فشاری بتن یا سنگ برای سختی سطح بتن استفاده می شود. چکش اسمیت انواع محتلف دارد: مثل چکش اسمیت آنالوگ، چکش آشمیت آنالوگ و…
 • میکسر بتن: جهت ساخت و میکس بتن و مصالح طراحی شده است. حجم کم محصول باعث شده که در تمام مقاصد آزمایشگاهی مورد استفاده قرار بگیرد.

قیمت تجهیزات آزمایشگاه بتن

قیمت تجهیزات آزمایشگاه بتن می تواند در بازه های زمانی مختلف متفاوت باشد. به همین دلیل، توصیه ما به شما این است که برای آشنایی و اطلاع دقیق در خصوص قیمت تجهیزات آزمایشگاه بتن با کارشناسان رشنو لب تماس بگیرید.

برای اطلاع دقیق از قیمت تجهیزات آزمایشگاه بتن با کارشناسان رشنو لب تماس بگیرید. 

تماس با ما

29 آبان 1398 توسط رشنولب 1 دیدگاه

آون آزمایشگاهی یا فور چیست و با انکوباتور چه تفاوتی دارد؟

آون آزمایشگاهی دستگاه های استانداردی هستند که در اغلب آزمایشگاه های تحقیقاتی و کلینیکی یافت می شوند و یکی از دستگاه های مورد نیاز برای آزمایشگاه است. از آون آزمایشگاهی یا فور خشک کننده برای خشک کردن، استریل کردن ظروف شیشه‌ای و فلزی، تست دما و برای انکوب کردن آزمایش های حساس به دما استفاده می شود. فرآیند خشک کردن در آزمایشگاه ها فرآیند بسیار حساسی است از آن جایی که خشک کردن بسیار سریع، بسیار آرام یا غیر یکنواخت می تواند تمام فرآیند را از بین ببرد. از آون‌ها با اسامی «آون هوای داغ» و یا «گرم خانه» نیز یاد می‌شود.

انواع آون آزمایشگاهی یا فور خشک کننده

lab oven

اغلب آون های آزمایشگاهی رنج دمایی بین دمای محیط تا حدود 300 درجه سانتیگراد را دارند. آون هایی که دمای بالای 300 درجه دارند معمولا در زمینه های تخصصی تر مانند فیزیک و تحلیل مواد استفاده می شوند.

آون های سنگین (Heavy Duty Ovens)

این نوع آون آزمایشگاهی کاربردهای صنعتی دارد و دارای تنظیمات و ابزارهای بسیار پیشرفته است که به عنوان یک فور خشک کننده برای کاربردهای پیشرفته و فنی استفاده می شود.

آون های استاندارد دیجیتال (Standard Digital Ovens)

برای کاربردهای عمومی در زمینه ی گرما دادن و خشک کردن استفاده می شوند. این نوع از آون ها دقت، کنترل و امنیت را به ارمغان می آورند.

آون های همرفت جاذبه (Gravity Convection)

در این آون آزمایشگاهی هوا از طریق جریان همرفت طبیعی تهویه می شود. از آنجایی که هموای گرم به سمت بالا حرکت می کند، این جریان آرام دما در داخل محفظه یکسان نگه می دارد.

آون های همرفت مکانیکی (Mechanical Convection)

نوی آون که در آن انتقال گرما با کمک یک پنکه صورت می گیرد.

آون های ایجاد همرفت (Forced Convection Ovens)

در این آون آزمایشگاهی یک پنکه تهویه و جریان هوا را درون محفظه ایجاد می کند. سیستم تهویه قابل تنظیم این آون را گزینه ی مناسبی برای استفاده به عنوان یک فور خشک کننده تبدیل می کند.

کاربرد های آون آزمایشگاهی

oven applications

 • خشک کردن دستگاه ها

لازمه ی بسیاری از آزمایشگاه ها دستگاهی برای خشک کردن نمونه ها و از بین بردن رطوبت در آن ها است. این آون ها نقطه ی جوش آب را پایین می آورند و اجازه می دهدن نمونه ها در دمای پایین تری خشک شوند.

علاوه بر این آون به منظور استریل یا خشک کردن وسایل شیشه‌ای و یا فلزی که در آزمایشگاه به کار می‌رود ، استفاده می‌شود.

 • استریل کردن

کاربرد بسیار اساسی یک آون آزمایشگاهی استریل کردن وسایل آزمایشگاه و ابزار شیشه ای است. دمای ایده آل برای استریل کردن وسایل در آون باید حداقل 160 درجه سانتیگراد و به مدت 45 تا 60 دقیقه باشد.

اجزای تشکیل دهنده آون آزمایشگاهی یا فور خشک کننده

 • محفظه داخلی: محفظه داخلی فور خشک کننده محل قرار گرفتن وسایل جهت استریل شدن می باشد. این محفظه اغلب از جنس استیل ضد زنگ و مقاوم در برابر حرارت بالا است. این محفظه همچنین محل قرار گرفتن سنسور دما و ترموکوپل است.
 • المنت های گرم کننده: این اجزا جهت تأمین حرارت مورد نیاز فور قرار داده شده اند و اغلب در مجاورت جداره خارجی فور و در تماس با آن قرار گرفته‌اند تا دمای داخل آون را به میزان مورد نیاز افزایش دهند. در داخل هر فور ، بسته به نوع و مدل دستگاه و همچنین بسته به توان الکتریکی آن ، یک یا دو عدد المنت قرار می‌گیرد. این المنت‌ها اغلب از نوع فنری بوده و درون یک پوشش از جنس سرامیک نسوز قرار می‌گیرند تا از انتقال جریان الکتریکی به محفظه فور و اتصال نمودن آن جلوگیری شود.
 • عایق‌های حرارتی: این عایق‌ها به منظور جلوگیری از هدر رفتن انرژی حرارتی و سرد شدن سریع محفظه داخلی و همچنین جلوگیری از گرم شدن بیش از حد محفظه خارجی و مدارهای الکتریکی و نیز محیط بیرون تعبیه شده که اغلب از جنس پشم شیشه است.
  سیستم کنترل و نمایش دمای داخل محفظه: بسته به نوع آون، این دو سیستم می‌تواند کاملا مجزا و یا در یک سیستم یکپارچه بیاید. سیستم نمایش دمای داخل محفظه می‌تواند یک دماسنج عقربه‌ای ، دماسنج جیوه‌ای و یا یک برد الکتریکی به همراه سنسور حرارتی و نمایشگر دیجیتال باشد. سیستم کنترل دما نیز بسته به نوع دستگاه می‌تواند به صورت ترموکوپل‌های فلزی ، جیوه‌ای و یا سیستم‌های میکروپروسسوری مشتمل بر سنسورهای دقیق باشد ؛ در این صورت سیستم نمایش و کنترل دما می‌تواند در هم ادغام شود.
 • سیستم‌های حفاظتی:  بسته به نوع دستگاه سیستم‌های حفاظتی الکتریکی و حرارتی جهت حفاظت کاربران و دستگاه و محتویات آن پیش‌بینی می‌شود. فیوزهای الکتریکی برای قطع جریان در موارد اضطراری ، سیستم قطع جریان در زمان بالا رفتن بیش از حد دما (به هنگام عمل نکردن سیستم کنترل دما) و … از جمله این سیستم‌ها است.

تفاوت آون آزمایشگاهی با انکوباتور چیست؟

oven vs incubator

انکوباتور عمدتا برای رشد حیات میکروبیولوژیکی استفاده می شود و برای ایت منظور نیاز نیست که دمایی بالاتر از 50 درجه سانتیگراد داشته باشد. این در حالی است که آون آزمایشگاهی برای استریل و خشک کردن ظروف آزمایشگاهی استفاده می شود و دمای آن بسیار بالاتر از انکوباتور می باشد.

کاربرد آون آزمایشگاهی برای از بین بردن عفونت و استریل کردن است. این در حالی است کا کاربرد انکوباتور نگهداری و حفظ حیات در یک دمای مشخص است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت آون آزمایشگاهی و دریافت مشاوره خرید همین حالا با کارشناسان رشنو لب ارتباط برقرار کنید.

تماس با ما

19 آبان 1398 توسط رشنولب 0 دیدگاه

کوره آزمایشگاهی چیست؟ قیمت خرید کوره آزمایشگاهی

کوره آزمایشگاهی (laboratory Furnace) یکی از پرکاربردترین تجهیزات آزمایشگاهی در آزمایشگاه های عمومی و تخصصی می باشد. در این مقاله از وب سایت  رشنو لب قصد داریم به تعریف کامل کوره آزمایشگاهی و کاربرد های آن یپردازیم و اطلاعاتی در خصوص قیمت کوره آزمایشگاهی را در اختیار شما قرار خواهیم داد. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

کوره آزمایشگاهی چیست؟

کوره آزمایشگاهی یا کوره مافل دارای توان 3.5 کیلو واتی می باشد. همچنین به طور کلی برای اندازه گیری خاکستر مواد خوراکی از دستگاهی با توانایی فرآوری 1100 درجه سانتیگراد حرارت مصرف می شود. به همین دلیل به آن کوره الکتریکی نیز می گویند. 

این دستگاه را می توان از بین همه ی تجهیزات آزمایشگاهی، جزء پرکاربرد ترین های تجهیزات آزمایشگاهی به شمار آورد.  کوره ی آزمایشگاهی یکی از حساس ترین دستگاه های آزمایشگاهی می باشد اما در عین حال پر استهلاک است به این دلیل که در دمای بسیار بالا و مدت کاربری زیاد کار می کند. همچنین برای انتقال برنامه های حرارتی با ظرفیت بالا از آن استفاده می شود.

قیمت های کوره آزمایشگاهی

این دستگاه برای کار در نواحی مختلف دمایی طراحی شده است. کوره آزمایشگاهی دارای محفظه ای عایق شده است که از جنس آجر نسوز، سیمان نسوز و پنبه نسوز می باشد. ارزش انواع کوره های آزمایشگاهی طبق کیفیت، مقاومت عایق و قابلیت های دمایی می باشد که هر آزمایشگاهی باتوجه به نیاز خود باید یکی از آن ها را خریداری نماید. محفظه کوره الکتریکی با المنت های قوی در اطراف و سقف دستگاه ، دمایی بالا تا حدود ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد و یا ١٦٠٠ درجه سانتی گراد ایجاد کرده که برای ذوب برخی مواد و نیز زینتر کردن مواد کاربرد دارد.

برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص انتخاب کوره آزمایشگاهی مناسب و اطلاع از قیمت ها با کارشناسان رشنولب ارتباط برقرار کنید.

ارتباط با شرکت پویا صنعت رشنو

تماس با ما

این دستگاه مجهز به ترموستات و ترمومتر دیجیتال است. همچنین قابلیت نصب تامیر دیجیتال را هم دارد. جنس بدنه ی خارجی از ورق روغنی با پوشش رنگ الکترواستاتیک می باشد. دقت نمایشگر در محدوده ی دمایی 200 تا 1200 درجه سانتی گراد بین 10 تا 15 درجه می باشد.

از دستگاه کوره الکتریکی برای گرم کردن شدید و سوزاندن کامل مواد و همچنین ذوب کـردن برخـی از فلزات استفاده می شود و رایج ترین نوع آن می تواند مواد مختلف را تا حدود °١٢٠٠ C گرم کند که در هنگام کار با این دستگاه باید توجه داشت تا درب آن زیاد باز نماند زیرا در ایـن حالـت حـرارت تولید شده داخل آن به سرعت خارج می شود.

از کوره ها عموما برای ساخت اشیای سرامیکی استفاده می شد.در انگلیسی آمریکایی و کانادایی واژه کوره به تنهایی عموما برای توصیف سیستمهای گرمایش خانگی بر مبنای یک کوره مرکزی به کار می رود (همچنین بعنوان دیگ بخار یا گرمکن نیز در انگلیسی بریتانیایی شناخته میشود)، و گاهی اوقات بعنوان مترادف  Kiln  ، ابزاری برای تولید سرامیک، بکار می رود.

کاربرد کوره آزمایشگاهی

کاربردهای کوره آزمایشگاهی

کوره آزمایشگاهی در کاربردهای تحقیقاتی و آزمایشگاهی برای انجام آنالیز های ترکیبی و شیمیایی، گرما دادن بخش های فولادی و گرما دادن اشیاء تا دماهای بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

 • کاربرد کوره های الکتریکی 1100 درجه: برای خاکسترگیری مواد در آزمایشگاه ها
 • کاربرد کوره های الکتریکی 1500 درجه: برای ذوب مواد در آزمایشگاه ها
 • کاربرد کوره های هوای گرم: یک هیتر صنعتی است که در آن با اشتعال ماده سوختنی (مثل گاز و گازوئیل) در کوره ی استیل گرما تولید می شود. قیمت این مدل هم باتوجه به ظرفیت توان گرمایشی آن ها مشخص می شود. برای اطلاع از قیمت ها تماس بگیرید.

تماس با ما

کوره آزمایشگاهی دارای یک بدنه خارجی فلزی است که در داخل با یک بافت آجری نسوز مخصوص، عایق بندی شده است.

11 آبان 1398 توسط رشنولب 1 دیدگاه

ترازو آزمایشگاهی چیست؟ انواع مدل های ترازو آزمایشگاهی و کاربرد آن ها

laboratory balance

ترازو آزمایشگاهی یک ترازوی دقیق برای اندازه گیری وزن اجسام و ماده ها است. از مهم ترین تجهیزات آزمایشگاهی برای بیشتر آزمایشگاه ها به شمار می آید. معنی لاتین آن “دو صفحه” می باشد. این ترازو ها باید بدون خطا باشد و یکی از دستگاه های مهم آزمایشگاهی محسوب می شود. ترازو آزمایشگاهی دارای محفظه ی توزین بوده تا در زمان وزن کردن، هوای محیط ترازو در توزین خلل ایجاد نکند چون همانطور که گفته شد ترازو آزمایشگاهی بخاطر دقت بسیار بالا گاهی برابر با 0/00001 گرم نیاز به محیطی با عدم ورود و تاثیر هوا دارد. ترازوی آزمایشگاهی تنوع گسترده ای دارد اما ترازوی دیجیتال پیشرفته تر از بقیه ی مورد ها هست.

ترازو آزمایشگاهی

می توان گفت ترازوی دیجیتال آزمایشگاهی ارزش بیشتری دارد چون ترازو آزمایشگاه برای توزین مواد ارزشمندی است که بسیار ریز و حتی میکروسکپی بوده و عموما برای ترکیب با مواد های دیگر توزین شده تا به اندازه ی مورد نظر با هم ترکیب شوند و این ترکیبات گاهی با جان انسان در ارتباط بوده و دقت در آن فاکتور حیاتی خواهد بود.

انواع ترازو آزمایشگاهی

به طور کلی ترازو آزمایشگاهی برای بخشی از فعالیت های کنترل کیفی ابزار هایی مانند پیپت ها، تهیه ی مخلوطی از ترکیبات با نسبت های از قبل تعیین نشده و تعیین چگالی یا وزن کاربرد دارد.

انواع مدل های ترازو آزمایشگاهی و کاربرد آن ها

ترازو آنالیتیکال، دو کفه ای، یک کفه ای، جیبی، رطوبتی، قراردادی، پرتابل

ترازو آزمایشگاهی آنالیتیکال :

 • برای اندازه گیری های قابل قبول و دقیق وزنی مورد استفاده می باشد. در انتخاب آن باید مواردی مانند هزینه، دوام، قابلیت تکرار و طیف اندازه گیری را در نظر گرفت. طیف اندازه گیری این دستگاه از میکروگرم تا میلی گرم را شامل می شود.  در انتخاب اندازه ی این مدل، حالت روی میزی را در نظر بگیرید. هزینه های ترازو آنالیتیکال متفاوت است اما به دلیل طول عمر بالا، ارزش سرمایه گزاری را دارد.

ترازو آزمایشگاهی دوکفه ای :

 • معمولا برای توزین های مقایسه ای استفاده می شود. دارای یک کفه ی آویزان در دو انتهای خود است بنابراین به این نوع ترازوی آزمایشگاهی دو کفه ای می گویند.

ترازوی آزمایشگاهی یک کفه ای : 

 • برای اندازه گیری وزن استفاده می شود. مانند ترازوهای ساده ی فنری و ترازوهای پیشرفته تر الکتریکی که دارای یک کفه هستند و می توانند برای توزین های مقایسه ای یا مستقیم از آن ها استفاده کرد.

ترازوی آزمایشگاهی رطوبتی :

 • محتوای رطوبتی و وزن خشک معرف های مختلف را به شکل دقیقی آنالیز می کند. معمولا در آزمایشگاه های شیمی و صنعتی مورد استفاده می باشد. در هنگام خرید ترازوی رطوبتی به ظرفیت وزن، تکرار پذیری، ابعاد و هزینه توجه کنید. در نظر داشته باشید سرمایه گذاری در این مدل ترازو ها برای موفقیت های آینده ی شما موثر است.

ترازو آزمایشگاهی رطوبتی

ترازوی آزمایشگاهی پرتابل:

 • ترازو آزمایشگاهی پرتابل وزن خشک را با دقت و خوانا بودن اندازه گیری می کند. ترازوی پرتابل جمع و جور می باشد. بعضی از آن ها دارای اندازه گیری وزنی تا 12 هزار گرم می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

9 آبان 1398 توسط رشنولب 0 دیدگاه

دستگاه ph متر چیست؟ کاربردهای ph متر چیست؟

ph متر یک ابزار علمی و یکی از تجهیزات آزمایشگاهی مورد نیاز در انواع آزمایشگاه ها برای اندازه گیری فعالیت های هیدروژن-یونی در انواع محلول ها می باشد. در واقع، استفاده از این دستگاه راهی برای مشخص شدن اسیدی یا قلیایی بودن ماده ی مورد نظر است. این دستگاه آزمایشگاهی یک کمیت لگاریتمی را به کاربر نمایش می دهد. ph متر تفاوت در پتانسیل الکتریکی بین یک ph الکتریکی و الکترود مرجع را نیز اندازه گیری می کند. به همین دلیل به ph متر گاهی پتانسیومتریک نیز می گویند. تفاوت الکتریکی بودن هم به اسیدی یا قلیایی بودن مایعات بستگی دارد. معمولا ph متر در آزمایشات آزمایشگاه های مختلف و کنترل کیفی مورد استفاده قرار میگیرد. در ابتدا که مفهوم ph متر معرفی شد، منظور از ph بودن، میزان یون H موجود در آب بود. علت نام گذاری ph (مختصر شده ی قدرت یون هیدروژن) هم میزان یون H می باشد.

ph متر چیست؟

ph متر چیست؟

پی اچ متر دستگاهی است که برای اندازه گیری میزان اسیدی یا قلیایی بودن یک محلول استفاده می شود. به این خاصیت اسیدی یا قلیایی بودن، PH محلول نیز گفته می شود. در نتیجه، PH واحدی است که میزان اسیدی یا قلیایی بودن یک محلول را با آن معرفی می کنند. میزان پی اچ در یک بازه 0 تا 14 نشان داده می شود.

اطلاعات عددی که توسط این دستگاه نمایش داده می شود نشان دهنده میزان فعالیت اسید یا باز بر مبنای میزان فعالیت یون هیدروژن است. میزان پی اچ یک ماده مستقیما با نسبت یون هیدروژن و یون هیدروکسیل آن ماده ارتباط دارد. اگر میزان یون هیدروژن از یون هیدروکسیل بیشتر باشد، ماده اسیدی بوده و میزان پی اچ کمتر از 7 خواهد بود. اگر میزان یون هیدروکسیل از یون هیدروژن بیشتر باشد، ماده بازی بوده و میزان ph آن از عدد 7 بیشتر خواهد بود.

اگر میزان یون هیدروژن و یون هیدروکسیل موجود در یک ماده یکسان باشد، ماده خنثی و ph آن 7 خواهد بود. ماده های اسیدی دارای یون های هیدروژن آزاد و ماده های بازی دارای یون های هیدروکسیل آزاد هستند. درصد این یون ها در یک محلول و در شرایط خاص همیشه ثابت است. دستگاه ph متر دستگاهی هست که می توان با استفاده از آن خواص اسیدی یا بازی یک ماده را سنجید.

برای آشنایی با قیمت دستگاه ph متر و دریافت مشاوره خرید همین حالا با کارشناسان رشنو لب تماس بگیرید

تماس با ما

کاربرد ph متر چیست؟

کاربرد اصلی ph مترها در آزمایشگاه های صنایع غذایی، دارویی، صنایع کشاورزی و دامپروری، تصفیه خانه ها، آزمایشگاه های صنعتی و پزشکی و به طور کلی برای تمام آزمایش هایی که میزان اسیدی بودن در آن ها اهمیت داشته باشد، کاربرد دارد. ph متر به صورت علمی میزان مولکول های یونیزه شده به غیر یونیزه شده در محیط های آبی را نشان می دهد. یکی از کاربرد های ph متر، مشخص شدن میزان

ph مایعات است که این موضوع به 2 روش وجود دارد.                                               انواع ph متر

 1.  استفاده از ph متر الکتریکی: در ph متر الکتریکی پتانسیل الکتریکی بین دو الکترود اندازه گیری می شود و میزان یون هیدروژن در آن، همان عدد مورد نظر است که باید به جدول مراجعه شود و یون هیدروژن را از آن اندازه گیری کرد.
 2. تعیین ph متر به روش رنگ سنجی (کاغذ ph متر)

نحوه استفاده از ph متر

مرسوم ترین روش در محاسبه ی ph متر، استفاده از معرف های شیمیایی (شناساگرها) و تجهیزات الکترونی می باشد. معرف های شیمیایی الیاف، کاغذ یا محلولی خاص می باشد که در محیط اسیدی و بازی تغییر رنگ می دهند. این دستگاه 2 قسمت دارد. میله کاوشگر و اندازه گیر.

میله کاوشگر ph محلول را به سیگنال الکترونیکی تبدیل می کند و اندازه گیر آن را تحلیل می کند. قابل ذکر است که ph متر در هر آزمایشگاهی که با محلول سروکار دارد مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین در آزمایشگاه های تخصصی برای اندازه گیری ph فراورده های خون به کار می رود. به صورت تخصصی تر ph متر پلاسما برای ارزیابی وضعیت بالینی بیمار می باشد که معمولا بین 7/35 تا 7/45 می باشد. مقدار عددی اسیدی یا بازی بودن مایعات بین صفر تا 14 می باشد و عدد 7 که میانگین است به معنی خنثی ست. از صفر تا 7 اسیدی و از 7 تا 14 بازی است. بنابراین هرچه عدد به صفر نزدیک تر باشد میزان اسیدی بودن بیشتر است و هرچه عدد به 14 نزدیک تر باشد میزان قلیایی بودن بیشتر می باشد. آب خالص هم حالت خنثی دارد. به عنوان مثال ph آب آشامیدنی باید حدود 7 باشد. آب پایین تر از 7 باعث خوردگی فلزات مخصوصا آهن می شود. به همین دلیل در صنعت غلظت آب را بالاتر از 7 تنظیم می کنند. سرعت خوردگی با افزایش دما رابطه ی مستقیم دارد. بنابراین کنترل دما و ph متر در همه ی صنایع امری ضروری است.

نکته: یون های تعیین کننده اسیدی یا بازی بودن، H+ و OH- است. یون H+ مربوط به خاصیت اسیدی و یون OH- مربوط به خاصیت بازی می باشد. نمونه ی خنثی هم آب خالص است. توجه کنید که به ازای هر 1 واحد تغییر در ph ، در مقدار اسیدی یا بازی بودن 10 برابر تغییر ایجاد می شود.

انواع ph متر

1 آبان 1398 توسط رشنولب 0 دیدگاه

دستگاه اتوکلاو چیست؟ انواع مدل های دستگاه اتوکلاو؟

دستگاه اتوکلاو یکی از مهم ترین دستگاه ها و تجهیزات آزمایشگاهی می باشد که با استفاده از حرارت بخار آب تحت فشار، برای استریل کردن به کار می رود. اتوکلاو در سترون سازی کاربرد دارد. سترون سازی در واقع همان استریل کردن یا از بین بردن همه ی اشکال حیات (میکروبی) از طریق حرارت بخار آب تحت فشار و یا مواد غیرمتحرک که شامل روش های شیمیایی و غیرشیمیایی است می شود. این دستگاه بیشتر در کاربرد های پزشکی برای انجام استریلزاسیون و در صنایع شیمیایی برای به عمل آمدن پوشش ها و وکلانش لاستیک و سنتز هیدروترمال مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین بهترین وسیله برای استریل کردن ابزارهای مورد استفاده برای پیرسینگ، خالکوبی و داروهای دامپزشکی دارند.  شکل این دستگاه به صورت یک استوانه ی در دار است. در ابعاد صنعتی طول دستگاه های اتوکلاو به 15 متر هم می رسد. دراین مقاله قصد داریم دستگاه اتوکلاو را به صورت دقیق معرفی کنیم و سپس به تشریح کاربرد های آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

برای اطلاع دقیق از قیمت های انواع دستگاه اتوکلاو با کارشناسان ما تماس بگیرید

تماس با ما

دستگاه اتوکلاو برای مراکز عمومی بهداشت، آزمایشگاه بالینی، تحقیقاتی و میکروبیولوژی که استریل کردن در آن ها اهمیت دارد کاربرد بسیاری دارد، مانند پزشکی، دندان پزشکی و دامپزشکی. در این محیط ها به دلیل اهمیت بهداشت باید تحت هر شرایطی گندزدایی به بهترین نحو ممکن انجام بگیرد.

انواع دستگاه اتوکلاو

دستگاه اتوکلاو آزمایشگاهی

دستگاه اتوکلاو آزمایشگاهی

دستگاه اتوکلاو درون یک محفظه ی بسته است و معمولا در دمای بالاتر از 100 درجه سانتی گراد کار می کند و در همین مرحله آب را به بخار تبدیل می کند. نکته ی مهم اینجاست که برخلاف باورها، دستگاه اتوکلاو صرفا برای کشتن ویروس ها نیست. اما به صورت کلی باکتری ها در دمای بالا زنده نمی مانند پس برای استریل کردن مواد پلاستیکی حساس مناسب است. به دلیل حرارت بالا از اتوکلاو برای استریل کردن شیر یا مواد حساس دیگر استفاده نمی شود چون طعم و ویژگی های ماده عوض می شود.

اتوکلاو نیاز به مراقبت ویژه و بازرسی و کنترل مداوم دارد. دستگاه اتوکلاو برای فرآیند های صنعتی که به دما و فشار بالا نیاز دارند هم استفاده می شود.

انواع مدل های دستگاه اتوکلاو آزمایشگاهی

ابعاد دستگاه اتوکلاو در هر مدلی متفاوت است. در همه ی مدل ها اتوکلاو به شکل استوانه دردار است. ابعاد آن از کوچک ( آزمایشگاهی) شروع شده و تا 50 فوت (ابعاد صنعتی) وجود دارد.

دستگاه اتوکلاو چیست؟

اتوکلاو از نظر درجه بندی حرارت به 2 دسته تقسیم می شود

محدوده درجه بالا ( 250 – 274 درجه فارنهایت یا 132 – 134 درجه سانتی گراد) و پایین (250 – 254 درجه فارنهایت یا 121 – 123 درجه سانتی گراد)

اتوکلاو های رومیزی دارای انواع دیجیتال، حجم 25 لیتری، تنظیم کننده مدت زمان، فشار و دما می باشد. انواع اتوکلاو

اتوکلاو ها دارای 3 کلاس هستند : کلاس N، کلاس S و کلاس B.

دستگاه اتوکلاو کلاس N =  معمولا برای ابزار های جامد بدون پوشش می باشد. برای خرید و انتخاب این مدل باید بسیار دقت کرد. این دستگاه برای استریل وسایل پوشش دار (مثل پارچه) و حفره دار به کار نمی رود.

دستگاه اتوکلاو کلاس S = این مدل هم مانند کلاس N برای ابزارهای جامد می باشد با این تفاوت که هم برای وسایل پوشش دار و هم برای بدون پوشش و وسایل سوراخ دار مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین دارای پمپ وکیوم و سیکل خشک کن می باشد.

دستگاه اتوکلاو کلاس B = در این مدل علاوه بر تامین تمام پوشش های کلاس N و S، مواد نساجی را هم پوشش می دهد. اتوکلاو های این کلاس پمپ وکیوم قوی دارد که تا حدود -0.9 بار خلاء ایجاد می کند.

موارد مورد استفاده از دستگاه اتوکلاو:

به طور ویژه در پزشکی، دندان پزشکی، دامپزشکی، صنایع شیمیایی و صنایع مواد غذایی کاربرد دارد. باید دقت داشته باشید که برای داروهای سرطان زا، رادیولوژی ها، مواد شیمیایی قابل تبخیر، سمی و قابل اشتعال نمی توان از اتوکلاو استفاده کرد. دستگاه اتوکلاو برای تمیز کردن، آلودگی زدایی، ذخیره سازی مواد به کار می رود. همچنین از اتوکلاو برای حذف مطمئن یک شی استفاده می شود. موارد مورد استفاده ی دیگر: ایجاد محیط مناسب برای کشت باکتری، سترون کردن لوازم آلوده، تهیه وسایل مورد استفاده در نمونه گیری.

نحوه استفاده از دستگاه اتوکلاو چگونه است؟

یکی از سوالات متداولی که برای نحوه ی کار با توکلاو پرسیده می شود، نحوه ی اتصال به برق شهری است. به طور کلی اتوکلاو با برق 220 ولت و فرکانس 50 هرتز کار می کند. نوسانات 180 تا 220 ولت هیچ مشکلی در کارکرد اتوکلاو ایجاد نمی کند. توجه کنید که اگر این تغییرات بیشتر از حد فوق باشد باید یک ترانسفورماتور مناسب در ان بگذارید. سیم کشی آن هم باید از سیم الکتریکی به قطر 2 میلی متر باشد.

برای آبگیری اتوکلاو باید درب دستگاه را باز کنید و سپس سینی را بیرون بکشید. تا لبه پلیت max درون آن آب بریزید. وسایل را در اتوکلاو گذاشته و درب را ببندید. در این مواقع اگر دستگاه به اندازه ی کافی آب نداشته باشد روی صفحه ی نمایشگر ارور نمایان می شود و این یعنی LED مربوط به water خاموش است.

وقتی اتوکلاو به اندازه کافی آبگیری شد شما می توانید مدت زمان استریل شده را تنظیم کنید. کلید on را بزنید. چون از قبل دستگاه آبگیری شده است. بعد از آن دستگاه به صورت خودکار مراحل را انجام می دهد. اگر نیاز به تغییر زمان استریل بود دستورالعمل زیر را انجام بدهید. کلید SET را بزنید. صفحه نمایشگر به صورت خودکار مراحل را انجام می دهد.اگر نیاز به تغییر زمان استریل بود دستوالعمل زیر را انجام بدید.

کلید SET را بزنید. صفحه نمایشگر به صورت 15:00 در می اید. مجددا SET را بزنید تا بتوانید با کلیدهای up و down تغییر ایجاد کنید. سپس SET را 3 بار فشار داده تا به حالت دما برگردد و اماده ی START شود و این مدت تایم در حافظه ذخیره می شود. در این حالت المنت دستگاه روشن می شود. چراغهای HEATER و WATER با رسیدن دمای دستگاه به 121.5 درجه سانتی گراد، روشن می شود. چراغ گرم کن HEATER خاموش می شود و تایم استریل به صورت معکوس شروع به کار می کند. اگر خواستید مدت زمان استریل را ببینید، کلید TIME/DOOR را فشار بدهید تا مدت زمان باقیمانده از استریل را به شما نشان بدهد. بعد از 15 ثانیه خود به خود به حالت اولیه برگشته و دمای اتوکلاو را نشان می دهد. وقتی زمان استریل LED تمام شد گرمکن خاموش می شود و جمله ی end of sterile روی نمایشگر نمایش داده می شود. در این حالت باید دکمه ی power را فشار دهید تا خاموش شود. شیر تخلیه ی بخار روی درب را باز کنید تا بخار به طور کامل خارج شود و درجه فشار روی درب به صفر برسد. در نهایت درب اتوکلاو را باز کنید.

چه مواردی را می توان اتوکلاو کرد؟

به صورت کلی پاتوژن های رشد کرده، سلول های انسانی، حیوانی و گیاهی، مواد آلوده شده به مدفوع انسان و حیوان، محصولات خونی انسان و حیوان و… را می توان اتوکلاو کرد. مواد عفونی باید جمع آوری شده و اتوکلاو شود. توجه کنید که مایعات عفونی را هم حتما باید اتوکلاو کرد و بعد در سیستم فاضلاب ریخت.

مواردی که باید در هنگام کار با دستگاه اتوکلاو رعایت کرد :

 نکته ی مهمی که در هنگام کار با دستگاه اتوکلاو باید رعایت کرد این است که قبل از خشک شدن مواد نباید آن ها را از دستگاه خارج کرد. کافی بودن مقدار آب در دستگاه بسیار مهم است. اتوکلاو اندازه های مختلفی دارد. کوچکترین اندازه ی آن رومیزی و بزرگترین آن، دستگاه پیچیده ای است و برای بهره برداری از آن نیاز به مراحل پیش از نصب داریم.

همچنین بیشتر از سه چهارم دستگاه نباید پر شود. مواد نوک تیز نباید درداخل کیسه اتوکلاو قرار بگیرد. برای این کار از ظروف مخصوص زباله های نوک تیز استفاده کنید. تا به عنوان زباله های تیز و برنده دفع شود. کیسه ها برای استریل شدن در اتوکلاو حتما به صورت شل و آزاد بسته بندی شوند تا جریان بخار آب آزادانه در آن جریان داشته باشد. ظروف شیشه ای هم باید روی کناره ی خود قرار داشته باشند تا هوا به راحتی در آن ها رد و بدل شود. توجه کنید   که بخار توانایی نفوذ در چربی ها را ندارد به همین دلیل وسایل چرب را از یک طریق دیگر استریل کنید. اگر دستگاه رسوب تشکیل داد حتما از آب مقطر استفاده کنید. اگر ظروف مایع دارید، یک سوم آن را پر کنید و بقیه را خالی بگذارید.

اتوکلاو را حتما در داخل آزمایشگاه نگهداری کنید. اگر خارج از محیط نگهداری می کنید، حتما وسایل را در ظرف ضد نشست و قابل استریل کردن بگذارید. این دستگاه در دماهای بالا نتیجه ی مطلوبی نمی دهد بنابراین ازدما و زمانی که در دستورالعمل های هر کدام آمده، استفاده کنید. حداقل زمان لازم برای اتوکلاو کردن 30-45 دقیقه است. مثلا برای استریلیزسیون محلول ها و ویال های کار با دقیقه و دمای 121 درجه است. اما مواد عفونی خطرناک تر مثل محیط کشت تلقیح و نمونه های عفونی باید 1 ساعت اتوکلاو شوند.

بعد از تمام شدن زمان استریل کردن نمونه ها، اول دستگاه را خاموش کنید و دریچه ی خروج بخار را باز کنید تا فشار داخل دستگاه به صفر برسد. حتما به یاد داشته باشید که هیچگاه قبل از اینکه حرارت و فشار اتوکلاو به حال عادی برنگشته درب آن را باز نکنید. وقتی دریچه ی خروجی را باز می کنید، صورتتان را از آن دور نگهدارید تا دچار سوختگی نشوید.

دستگاه اتوکلاو آزمایشگاهی

مواد داخل اتوکلاو چگونه دفع می شود؟

مایعات عفونی را در داخل فاضلاب می ریزند. اما آگار آب شده در اثر اتوکلاو را نباید در فاضلاب ریخت. صبر کنید سرد شود سپس به عنوان زباله جامد آن را دفع کنید.

قیمت های اتوکلاو با توجه به نوع کاربرد و اندازه ی آن متفاومت می باشد. برای اطلاع از قیمت های دستگاه اتوکلاو تماس بگیرید.

تماس با ما

سوالات متداول کاربران در خصوص دستگاه اتوکلاو

دستگاه اتوکلاو چیست؟

دستگاه اتوکلاو یکی از مهم ترین دستگاه ها و تجهیزات آزمایشگاهی می باشد که با استفاده از حرارت بخار آب تحت فشار، برای استریل کردن به کار می رود.

موارد استفاده دستگاه اتوکلاو چیست؟

دستگاه اتوکلاو برای مراکز عمومی بهداشت، آزمایشگاه بالینی، تحقیقاتی و میکروبیولوژی که استریل کردن در آن ها اهمیت دارد کاربرد بسیاری دارد، مانند پزشکی، دندان پزشکی و دامپزشکی.

قیمت دستگاه اتوکلاو چند است؟

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت قیمت روز دستگاه اتوکلاو، به سایت رشنولب مراجعه کنید.

21 شهریور 1398 توسط رشنولب 1 دیدگاه

آشنایی با انواع هود آزمایشگاهی و کاربرد های آن

یکی از پرکاربردترین تجهیزات آزمایشگاهی در بسیاری از آزمایشگا ها، هود آزمایشگاهی می باشد. در این مقاله به آشنایی با انواع هودهای آزمایشگاهی و کاربرد های آن می پردازیم. هود ازمایشگاهی یکی از مهم ترین وسایل مورد نیاز برای هر آزمایشگاهی می باشد زیرا هم جان کارکنان و هم طول عمر دستگاه ها به آن وابسته است. مثلا در آزمایشگاه های تشخیصی کار تهویه را برعهده دارد که یکی از حیاتی ترین موارد در این آزمایشگاه می باشد. برای مشاهده ی تصاویر انواع هود آزمایشگاهی موجود در رشنو لب کلیک کنید.

هود آزمایشگاهی چیست؟

هود آزمایشگاهی یکی از انواع تجهیزات آزمایشگاهی برای حفاظت از اپراتور آزمایشگاه و محیط آزمایشگاه از عوامل شیمیائی، میکروبی ، بخارات اسیدی و سوزاننده‌ها و قلیا و سایر بخارات بیهوش‌کننده و بیحس کننده حاصل از فعل و انفعالات شیمیائی و یا حلال‌ها و مواد سرطان‌زا طراحی و ساخته شده است. همچنین برای مکش ذرات معلق در هوا و گاها تهویه و ضد عفونی کردن فضای کابین و محفظه مورد استفاده قرار میگیرند. برای آشنایی با انواع هودهای آزمایشگاهی و کاربرد های آن توضیح مختصری را مشاهده می کنید.

این دستگاه محصول را در برابر فاسد شدن، تجزیه و آلودگی حفظ می کند و همچنین محیط آزمایشگاه را در برابر انتشار آلودگی حفظ می کند و هوای کثیف و آلوده را دفع می کند.

برای اطلاع از انواع هود آزمایشگاهی و آشنایی با قیمت هود آزمایشگاهی می توانید با کارشناسان رشنولب تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت کنید.

تماس با ما

کار تهویه در آزمایشگاه های مختلف، متفاومت است مثلا در آزمایشگاه های مواد رادیواکتیو، شیمیایی و بیولوژیک این کار متفاوت می باشد. با این کار از نمونه و محیط محافظت می شود. دستگاه هود ازمایشگاهی کاربر را از انواع ویروس ها، باکتری ها، انگل ها و… که سم تولید می کنند و کاربر را تهدید می کنند حفظ می کند. این کار را به کمک مکش هایی که در لوله های تخلیه هوا دارند، انجام می دهند.

هود آزمایشگاهی

انواع هود آزمایشگاهی

 • هود شیمیایی : جهت مکش دود و بخارات حاصل از آزمایشات و احتراق مواد شیمیایی در داخل محفظه و همچنین انتقال این بخارات به بیرون از فضای آزمایشگاه مورد استفاده قرار میگیرد. این هودهای دارای محفظه ای جهت آزمایشات ، فن جهت مکش و همچنین کابینتی جهت نگهداری مواد شیمیایی میباشند. این دستگاه هوای آلوده و کثیف را به سمت سیستم تخلیه مرکزی می برد و آن را به بیرون انتقال می دهد. این دستگاه در حقیقت بخارات سمی و حاصل از فعل و انفعالات شیمیایی سرطان زا را از کاربران دور می کند و آن ها را به بیرون منتقل می کند. این دستگاه شامل فنی جهت مکش و کابینتی برای نگهداری مواد شیمیایی می باشد. همچنین برای جلوگیری از احتراق و آتش سوزی هم کاربرد دارد.

در ادامه ی بحث آشنایی با انواع هودهای آزمایشگاهی و کاربرد های آن، به معرفی هود کانوپی و میکروبی و بازویی می پردازیم:

انواع هود آزمایشگاهی

 • هود کانوپی: کانوپی هودها بر روی دیوار یا سقف قسمت معینی از آزمایشگاه قرار میگیرند تا عملیات شیمیایی مورد نظر برای فضای درنظرگرفته در زیر این نوع هودها انجام پذیرد. فن این نوع هود را نمیتوان برروی هود سوار نمودبنابراین باید فضای در بیرون از آزمایشگاه جهت قرارگیری فن تعبیه نمود. توجه کنید که فن کانوپی را نباید بر روی هود سوار کرد. 
 • هود میکروبی:  هود میکروبی یا هودهای لامینار جهت کشت بافت یا تومور و سلول مورد استفاده قرار میگیرند. در آزمایشات میکروبیولوژیکی وظیفه ی تهویه ی هوا را دارد. این نوع هود هم مانند هود شیمیایی دارای کابین کابین و بدون کابین است. معمولا بدون کابین آن کاربرد دارد. هود های بازویی و یا مفصلی هم با استفاده از بازوها و مفصل هایی که در آن وجود دارد قابلیت جابه جایی در کل فضای آزمایشگاه را دارد.

آشنایی با انواع هودهای آزمایشگاهی و کاربرد های آن، هود میکروبی

یکی دیگر ازموارد آشنایی با انواع هود آزمایشگاهی و کاربرد های آن هود بازویی   می باشد. هود های مفصلی با بازویی با استفاده از بازوها و مفصلهای تعبیه شده در آنها قابلیت جابجایی در فضای آزمایشگاه تا متراژ معینی را دارند.

هود های بازویی و یا مفصلی هم با استفاده از بازوها و مفصل هایی که در آن وجود دارد قابلیت جابه جایی در کل فضای آزمایشگاه را دارد.

هود لامینار هم فضا و محصول را در برابر مواد بیماری زا و عفونی نجات می دهد. این کار را به وسیله ی حرارت، اشعه ی UV و فیلتر های HEPA استریل می کند. 

هود های ایمنی زیستی دستگاه هایی هستند که ذرات موجود در هوا را کنترل می کنند. بعضی از فعالیت های شیمیایی مثل میکروب شناسی، سانتریفیوژ و تهیه و ساخت اسید، تولید ذرات خطرناکی در هوا می کنند. این ذرات برای تنفس بسیار ضرر دارد به همین دلیل حتما باید این ذرات را از هوا جدا کرد.

آشنایی با انواع هودهای آزمایشگاهی و کاربرد های آن، هود بازویی

سوالات متداول در مورد هود آزمایشگاهی

هود آزمایشگاهی چیست؟

هود آزمایشگاهی یکی از انواع تجهیزات آزمایشگاهی برای حفاظت از اپراتور آزمایشگاه و محیط آزمایشگاه از عوامل شیمیائی، میکروبی، بخارات اسیدی و … حاصل از فعل و انفعالات شیمیائی طراحی و ساخته شده است.

کاربرد هود آزمایشگاهی چیست؟

این دستگاه، محصول را در برابر فاسد شدن، تجزیه و آلودگی حفظ می کند و همچنین محیط آزمایشگاه را در برابر انتشار آلودگی حفظ می کند و هوای کثیف و آلوده را دفع می کند.

قیمت هود آزمایشگاهی چند است؟

برای آشنایی با قیمت هود آزمایشگاهی پیشنهاد می کنیم به سایت رشنو لب مراجعه کنید.

13 شهریور 1398 توسط رشنولب 0 دیدگاه

لیست وسایل آزمایشگاهی مدارس

List of laboratory equipment for schools

وسایل آزمایشگاهی مدارس لوازمی هستند که معمولا در آزمایشگاه های مدارس مورد استفاده قرار می گیرند. بعضی از این تجهیزات آزمایشگاهی در مراکز بهداشتی و آزمایشگاه دانشگاه های پزشکی و پیراپزشکی مورد استفاده قرار می گیرند.

برای اطلاع از قیمت ها تماس بگیرید.

لیست عمومی وسایل آزمایشگاهی مدارس:

ردیفکالا - وسايل عمومي و فيزيكردیفکالا - وسايل عمومي و فيزيك
1PH متر قلمی40الكتروسكوپ عقربه اي بزرگ
2PH متر برقي روميزي ديجيتال با الكترود41الكتروفور با لامپ نئون
3آئينه تخت  با پايه42الكل سنج 100-0
4آئينه محدب و مقعر با حامل 5/6 سانت  روی پايه43انبساط طولي سه ميله اي
5آرمیچر با پروانه44اهم متر ديجيتال چيني بزرگ
6آزمايش اورستد45اهم متر عقربه ای  چيني كوچك
7آزمایش دود (حرکت براونی)46اهم متر ديجيتال چيني كوچك
8آزمایش عدم انتشار صوت در خلاء47بادنما بادسنج پلاستيكي خارجي روي پايه
9آزمايش قانون پاسكال48بادنما بادسنج پلاستيكي ساده ( ابتدایی )
10آزمايش لنز49بادنما بادسنج پلاستيكي ایرانی روي پايه
11آمپرمتر، ولتمتر، گالوانومتر (هر كدام)50بررسی  خطوط میدان مغناطیسی با آهنربا
12آونگ الكتريكي با ميله لاكي و شيشه اي51بك گاز شيردار با شعله پخش كن
13آونگ ساده (گلوله)52بك گاز شيردار ساده
14آهنرباي الكتريكي  ایرانی53بلندگوی پیزوالکتریک
15آهنرباي الكتريكي  U  شكل54بوبين رومكروف خارجي
16آهنرباي الكتريكي  زوجي55بوبين سري كامل با هسته و جوشن
17آهنرباي تيغه اي 10 سانت56بويل ماريوت  ایستاده
18آهنرباي تيغه اي 11 سانت  قوی57بويل ماريوت  بدون جیوه
19آهنرباي گرد (حلقه اي) تکی متوسط58پايه A شکل
20آهنرباي گرد (حلقه اي)  6 تایی کوچک59پايه بورت
21آهنرباي مستطيلي (بلوكي)60پايه سه گوش
22آهنرباي U  شكل (1)61پتانسیومتر (رنجهای مختلف ) هر عدد
23آهنرباي U  شكل (2)62پرده اسلايد 180×180
24آهنربای معلق روی پایه63پريسكوپ (چشم زير دريايي)
25آهنرباي  نئودیمیوم کوچک64پل تار تک سيم
26ابزار اندازه گيري كشش سطحي65پل وتسون
27ارابه سطح شيبدار چرخدار پلاستیکی66پنس بشر گير
28ارابه سطح شيبدار بدون چرخ چوبی67پنس فلزي كروزه
29ارتعاشات طولي و عرضي68پنس فلزي معمولي
30اردک تشنه (نمایش قانون ترمودینامیک)69پوار پي پت لاستیکی
31اسپاتول فلزي  سر تخت و قاشقي  20 سانت70پي ست (آبفشان) 500 سي‌سي
32اسپاتول فلزي  سر تخت و قاشقي  14 سانت71پي ست (آبفشان) 1000 سي‌سي
33اسپكتروسكوپ سه شاخه72پيل ولتا با ظرف الكتروليز
34استوانه های ارشميدس  شفاف مدرج کامل73تجزيه آب (ولتامتر) بدون  شير
35استوانه های ارشميدس فلزی ساده74تجزيه آب (ولتامتر) شيردار
36اشعه کاتدیک4 تايي بدون منبع تغذیه75تخته برآیند نیرو ها  همراه  با  قرقره ها
37اشعه کاتدیک تكي با منبع تغذیه76ترازوي دو كفه 200 گرمي با جعبه وزنه
38افلاك نما77ترازوي دو كفه 500 گرمي چيني با جعبه وزنه
39ترازوي ديجيتال 1/0 تا 1000 گرم78ترازوي ديجيتال 01/0 تا 500  گرم
 • آب سنج ( که چگالی آب را اندازه گیری می کند)
 • آب فشان ( یک بطری پلاستیکی مجهز به یک لوله است که می توان بطری را به لوله ی مشخصی پاشید)
 • ارلن
 • ارلن تخلیه (که لوله ی جانبی این ارلن توسط لوله لاستیکی به پمپ تخلیه وصل می شود.)
 • استوانه مدرج ( درجه ی این استوانه از پایین مشخص می شود)
 • بالن ته گرد ( یکی از ابزار های شیشه ای آزمایشگاهی که در حرارت دادن مایعات در آزمایشگاه مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارتی برای تقطیر مایعات است)
 • بشر ( که بیشتر برای نگهداری و حمل و حرارت دادن مایعات و محلول ها است)
 • بوته چینی ( از مواد در حرارت بسیار بالا محافظت می کند)
 • گیره ( برای نگهداری وسایل شیشه ای)
 • میکروسکوپ آزمایشگاهی نوری ( برای بررسی موجودات و ساختار موادی است که با چشم غیر مسلح نمی توان آن را دید.) یکی از مهم ترین وسایل آزمایشگاهی مدارس می باشد که وجود آن در هر آزمایشگاه ضروری است.
 • قطره چکان
 • دماسنج آزمایشگاهی
 • اسپاتول یا قاشقک آزمایشگاهی ( هم برای انتقال مواد و هم برای خراشیدن استفاده می شود)
 • سه پایه
 • مثلث نسوز
 • کاغذ صافی
 • همزن شیشه ای
 • کاغذ ph متر

 

لیست وسایل آزمایشگاهی پایه هفتم:

وسایل آزمایشگاهی مدارس که در پایه هفتم بر طبق کتب آموزش و پرورش مورد نیاز است طبق زیر است:

ردیف شرح کالاردیفشرح کالا
1پوستر آناتومي بدن 16 عددي33پوستر مراقبتها و  ايمني  آزمايشگاهي 7 عددي
2پوستر  حیوانات برکه و صحرا34پوستر منابع غذایی جانوری  (پشت پارچه)
3پوستر اسکلت انسان   (لامینت)35پوستر میوز  (پشت پارچه)
4پوستر اسکلت انسان  (پشت پارچه)36پوستر هاي سلول جانوري و گياهي  
5پوستر اطلس زيست 10 عددي37پوستر هاي سلول شناسی 6 عددی گلاسه
6پوستر اعصاب  (پشت پارچه)38پوستراکوسیستم جنگل  (لامینت)
7پوستر آناتومي بدن 10 عددي گلاسه39پوسترانواع  گل  (لامینت)
پوستر برجسته  انواع برگ40پوسترانواع ساقه  (لامینت)
8پوستر برجسته  انواع ريشه هاي خوراكي41پوسترپوشش بدن جانوران (لامینت)
9پوستر برجسته  انواع ساقه42پوسترتکنیکهای آزمایشگاهی  (لامینت)
10پوستر برجسته  ساختمان دروني سيارات43پوسترحرکت در جانوران مختلف  (لامینت)
11پوستر برجسته  علائم راهنمايي و رانندگي44پوسترراههای مختلف تکثیر گیاه  (لامینت)
12پوستر برجسته  مراحل رشد لوبيا45پوسترساختمان پوست   (پشت پارچه)
13پوستر برجسته  معاينه چشم46پوسترمراقبتهای آزمایشگاهی  (لامینت)
14پوستر برجسته  هرم مواد غذايي47پوسترمیتوز  (لامینت)
15پوستر برجسته اشكال هندسي48پوسترهاي تقسيم ميتوز و ميوز  
16پوستر برجسته انواع ريشه49پوسترهاي گياهان 6 عددي 100*70  كاغذي
17پوستر برجسته تلفظ حروف انگليسي50پوسترهاي گياهان 6 عددي 50*70  گلاسه
18پوستر برجسته جدول تفريق51چارت پلاستيكي درختان
19پوستر برجسته جدول تقسيم52چارت پلاستيكي انواع برگ
20پوستر برجسته جدول تناوبي عناصر53چارت پلاستيكي انواع ريشه
21پوستر برجسته جدول ضرب54چارت پلاستيكي زوایای داخلی مثلث
22پوستر برجسته معاینه چشم55چارت پلاستيكي زوایای متقابل
23پوستر برجسته منظومه شمسي56چارت پلاستيكي شعاع - قطر - زاویه مرکزی
24پوستر تخته مختصات  (لامینت)57چارت پلاستيكي قضیه تالس
25پوستر جانوران مختلف (5 عددی)58چارت پلاستيكي قضيه فيثاغورث
26پوستر جانوران از بچه های خود نگهداری می کنند (پشت پارچه)59چارت پلاستيكي مقایسه زاویه محاطی و مرکزی
27پوستر جانوران گیاهخوار  (پشت پارچه)60چارت پلاستيكي مقسوم علیه
28پوستر دفع ادرار  (لامینت)61چارت پلاستيكي وضع یک خط و یک دایره
29پوستر ساختمان گل و برگ  62چارت پلاستيكي یادگیری 360 درجه
30پوستر كانيهاي سيليكاته و غير سيليكاته 4 عددي63نقشه آفریقای سیاسی و طبیعی   (پشت پارچه)
31پوستر گردش خون  (پشت پارچه)64نقشه آمریکای شمالی و مرکزی   (پشت پارچه)
32پوستر گوش انسان (پشت پارچه)65پوستر مراحل رشد و نمو جنین  (پشت پارچه)

 

 • متر و خط کش فلزی
 • دما سنج ( که شامل دماسنج آزمایشگاهی، پزشکی و دیواری می شود)
 • ترازو آزمایشگاهی
 • وزنه با گرم های متفاوت
 • نیرو سنج
 • ذره بین
 • چکش
 • گلوله های چینی،آهنی، مسی و چوبی
 • سیم مسی و رابط
 • لامپ 1.5 ولتی، باطری کتابی و قلمی
 • سه پایه فلزی و معمولی
 • ارلن و بالن
 • بشر آزمایشگاهی
 • قطره چکان
 • همزن شیشه ای
 • قطره چکان
 • مواد شیمیایی مورد نیاز= اتانول، جوهر نمک، گوگرد، براده ی آهن، پودر آهن، الکل سوخت، زغال، چسب چوب، ماسه، خاک رس، آهک، جوهر رنگی، اسید استیک، لوگل.
 • انبرک
 • چراغ الکلی

لیست وسایل آزمایشگاهی پایه هشتم:

وسایل آزمایشگاهی مدارس در پایه ی هشتم علاوه بر موارد ذکر شده در پایه ی هفتم، موارد زیر می باشد:

 • کرنومتر
 • پنس
 • پشم فلزی
 • لامپ LED
 • مولاژ چشم و گوش
 • الکتروسکوپ
 • ست تشریح
 • قیف ساده
 • دیاپازون
 • ولت سنج
 • آمپر سنج
 • اهم متر
 • مواد شیمیایی مورد نیاز= مس سولفات، سدیم کلرید، پتاسیم نیترات، دی کرومات آمونیوم، اسید استیک، مخمر، نوار منیزیم، آب اکسیژنه، الکل سوخت

 

 

ردیفشرح کالا ردیف شرح کالا
1كليل ساده46مدل ژنراتور دستي چيني روميزي  کوچک
2كوپ ميكروسكوپي 12 عددي47مدل ژنراتور دستي چيني روميزي  بزرگ
3كوپ ميكروسكوپي 24  عددي48مدل موتور چهار زمانه بنزيني
4كوليس دوفک 15 سانت  چيني49مدل مولکول اتمی بزرگ خارجی
5كوليس ديجيتال چيني50مدل مولکول اتمی متوسط خارجی
6كيف تشريح 13 پارچه بزرگ51مدل مولکول اتمی متوسط ایرانی
7گلوله هاي بقاي انرژي بزرگ52مدل مولكول اتمي كوچك
8گلوله هاي بقاي انرژي متوسط53مقاومت NTC  روي پايه
9گوشي پزشكي54مكعب لسلي
10گيره بورت و بالن بانوا55مكعب هاي چگالي  4 عددي بزرگ
11گيره بورت دو طرفه (فيشر)56مكعب هاي چگالي 6  عددي كوچك
12گيره بورت و بالن ساده57مگنت در سايز هاي مختلف
13گیره بورت ساده58منشور شيشه اي
14گيره شيلنگ (فنري)59منظومه شمسي خارجی کوچک (دانش آموزی)
15گيره قيف60منظومه شمسي لامپ دار بزرگ  ایرانی
16گيره لوله آزمايش تمام چوبی61موتور الكتريكي ساده خارجي
17گيره لوله آزمايش فلزی دسته چوبی62ميزچه نيروي كامل
18گيره ميله دار(قلابدار)63ميكروسكوپ ديجيتال 1000 X قابل اتصال به مانیتور
19گيره نوا دوبل ساده64ميكروسكوپ ديجيتال 640X يك چشمي برقي 7/0 مگا پيكسل
20گیره نوا دوبل قوی65ميكروسكوپ 1600X  دو چشمي طرح المپيوس
21لام  50 عددي66ميكروسكوپ 1600X  دو چشمي برقي چيني طرح نیکون
22لام 72 عددی67ميكروسكوپ 640X  يك چشمي برقي چيني
23لامپ سدیم با منبع تغذیه68ميكروسكوپ لوپ دو چشمي برقي
24لامپ نئون روي پايه69ميله 100 سانت
25لامل 100 عددي70ميله 50  سانت
26لغزنده اصطكاك چوبي71ميله 75 سانت
27لوله هاي كروكس 6 عددي72ميلي آمپر متر
28لوله شور73ناوه چوبي  با گلوله
29ليزر سبز مدادی74نوار منيزيم رول كامل
30ماشين آتود كامل75نیروی جانب مرکز چینی
31ماشين بخار آموزشی76نیروی گریز از مرکز چینی
32ماشين واندوگراف برقي با ضمائم77نيروسنج شفاف  ا ستوانه اي 2.5 -5- 10 نيوتني هر كدام
33مثلث نسوز78نيروسنج گرمي نيوتني فلزي (هر كدام)
34مدل DNA  چینی79نيمكره هاي ماگدبورگ
35مدل DNA  ايراني  بزرگ80وايت برد و گرين برد  180x100
36مدل  RNA ايراني81وايت برد و گرين برد  200x100
37مدل توربين آبي محفظه دار82وايت برد و گرين برد  220x120
38مدل جعبه دنده83وزنه هاي شكافدار 151 گرمي  برنجی
39مدل کلاچ84وزنه هاي قلابدار 7  عددي
40مدل ژنراتور دستي تفنگی چرخ دنده اي85وزنه هاي قلابدار 9  عددي (کیلو گرمی)
41هات پليت صفحه چدني ایرانی86وزنه هاي قلابدار  200 گرمي هر عدد
42هاون 12 سانت بلوري87وزنه هاي قلابدار 50 گرمي   هر عدد
43هاون 15 سانت بلوري88هات پليت صفحه چدني با همزن مغناطیسی ایرانی
44هاون 9 سانت بلوري89هات پليت صفحه چدني چینی
45هاون 8 سانت سرامیکی


لیست وسایل آزمایشگاهی پایه نهم
:

 • تیغه آهنی، منیزیم، روی و فلزی
 • سیم مسی
 • میله کربنی
 • اسپانول
 • چراغ الکلی
 • قطره چکان
 • بشر 500 سی سی
 • چراغ گاز آزمایشگاه
 • وزنه های مختلف
 • سطح شیب دار
 • انواع قرقره ها ( ثابت، متحرک و مرکب)
 • ترازوی دوکفه ای
 • دستگاه تقطیر
 • خط کش فلزی 50 سانتی
 • مس سولفات
 • سدیم کلرید
 • شکر
 • آب مقطر
 • الکل سوخت
 • اتانول
 • پتاسیم یدید
 • سرب نیترات
 • آبی متیل
 • کبالت کلرید

 

ردیف شرح کالا ردیفشرح کالا
1ترازوي ديجيتال1 گرم تا 5 كيلو گرم41چشمي رابط ميكروسكوپ به كامپيوتر  ( CCD )
2ترازوي سه اهرمي  1/0 تا 2610 گرم42چگالي سنج
3ترازوی دیجیتال  قلابدار43چوب پنبه سوراخ كن 4 عددي خارجي
4ترانس کاهنده 14- 0 ولت 6 آمپر44حلقه و گلوله
5ترانس کاهنده 24 - 0 ولت 6 آمپر45خرطوم خلا فلزي
6ترانس كاهنده (12-0) ولتي 2 آمپر46خرطوم خلاء شيشه ای
7ترموكوپل سيمي کوچک47خط كش با فنر و نشانه روي پايه
8ترموكوپل مفتولی48خط كش تا شو 2 متری
9ترموكوپل عقربه اي49درب لاستيكي 10  عددي
10تشتك شيشه اي50دستگاه شتاب ثقل با زمان سنج
11تعادل نيرو ها كامل با 4 عدد وزنه51دستگاه ضريب انبساط طولي با ميكرومتر
12تلسكوپ خارجي بزرگ52دسته تيغه جراحي
13تلسكوپ خارجي متوسط53دما سنج – رطوبت سنج (تر و خشك
14تلمبه تخليه دستي با درجه54دماپا برقي
15توري نسوز ضخیم55دماسنج احساسات
16توری نسوز بدون آزبست56دماسنج الكلي 110+ تا 10-
17تيغ جراحي57دماسنج پزشكي  ساده
18تيغه فلزي دي متال58دماسنج پزشكي  دیجیتال
19جاي پيپت گردان59دماسنج جيوه اي 110+ تا 10-
20جاي لوله آزمايش 12 خانه فلزي60دماسنج جيوه اي 250 + تا 0
21جاي لوله آزمايش 20 خانه استيل61دماسنج ديجيتال قلمی
22جاي لوله آزمايش 20 خانه فلزي62دماسنج ديواري پلاستیکی
23جاي لوله آزمايش پلاستيكي63دماسنج گالیله
24جعبه خازن متغير64دماسنج ماكزيمم و مينيمم
25جعبه سنگ كانيها  20 عددي بزرگ65دياپازون تكي با جعبه و چكش
26جعبه سنگ كانيها  15  عددي کوچک66ديسك هارتل
27جعبه مقاومت متغير67دیود نوری
28جعبه وزنه 100 گرمي چيني68ذره بين تا شو
29جعبه وزنه 500 گرمي چيني69ذره بين چراغدار
30جك آزمايشگاهي70ذره بين چشميx10
31جوش آور الكتريكي (المنت)71ذره بين دستي 5 سانت
32چارت پلاستيكي انواع برگ72ذره بين دستي 5/7 سانت
33چارت پلاستيكي انواع ريشه73ذره بين دستي 9 سانت
34چارت پلاستيكي قضيه فيثاغورث74رئوستا (100) اهمي
35چراغ الكلي شيشه‌اي بزرگ75رئوستا (20) اهمي
36چراغ الكلي شيشه‌اي کوچک76رئوستا (50) اهمي
37چراغ رويتر77راديومتر كروكس خارجی
38چرخ دندانه دار پلاستیکی  3 تایی78ريز سنج 25-0
39چرخ ماكسول79زنگ اخبار آموزشي
40چرخ و محور با گيره80زيبا بين

توجه کنید که این وسایل آزمایشگاهی مدارس برای استفاده معلم و یک دانش آموز می باشد. در صورتی که دانش آموزان بیشتری اضافه شوند باید از هر کدام چند سری تهیه شود.

شرکت پویا صنعت رشنو همواره در راستای پیشرفت مراکز آموزشی و مدارس، بهترین و با کیفیت ترین وسایل آزمایشگاهی مدارس را در اختیار شما قرا می دهد. با ما تماس بگیرید.

ردیفشرح کالاردیفشرح کالا
1ساعت آزمايشگاهي زنگ دار41عقربه مغناطيسي كوچك 10 عددي روی پایه
2ساعت شني بزرگ42عينك آزمايشگاهي
3ساعت شني كوچك43فتو سل روي پايه
4سانتريفيوژ دستي44فشار بر جدار مايعات (استوانه)
5سرپوش خلاء با كفي و زنگ اخبار45فشار خون سنج عقربه اي با گوشي
6سرپيچ روي پايه46فشار سنج مايعات (U) شکل
7سرنگ  50  سي‌سي  شیشه ای47فنر 5 عددي ايراني
8سرنگ 100  سي‌سي  شيشه اي48فنر 5 عددي خارجي  با نشانه
9سرنگ 30 سي‌سي  شيشه اي49فنر ارتعاش بلند
10سري خازن 10 عددي50قاشق احتراق
11سري فلزات استوانه اي 3 عددي51قانون اهم 5 سيمه
12سري فلزات تيغه اي 6 عددي52قرقره تكي
13سري فلزات ميله اي 4 تايي53قرقره ثابت  میله دار
14سري مقاطع عدسي 6 عددي54قرقره دوتايي
15سري مقاومت 10 عددي55قرقره دوتايي دو محوره
16سطح شيبدار مدرج چوبی متوسط56قرقره سه تايي
17سلول خورشيدي ( كيت )با آرميچر و پروانه57قرقره سه تايي سه محوره
18سلول خورشيدي ( واگني )با آرميچر و پروانه58قرقره كنار ميز
19سنومتر 80 سانت59قطب نما (قبله نما)
20سه پايه چراغ الكلي ضخیم بازشو60قطب نما بزرگ
21سه پايه چراغ الكلي  ساده61قطب نما ساده پلاستیکی
22سه پايه چراغ گاز ساده62قطره چكان پلاستيكي بلند مدرج
23سه شاخه حرارتي63قطره چكان شيشه اي
24سيستم گردش خون  برقی ایرانی64قيچي تشريح
25سيم پيچ (سلونوئيد) 3 عددي  روي پايه خارجي65كاغذ  PH 10-1 دفترچه ای ایرانی
26سيم پيچ استوانه  روی پایه66كاغذ  PH 14-1 دفترچه ای  چيني
27سيم پيچ حلقوی  روی پایه67كاغذ  PH 14-0 طرح مرک
28سيم پيچ راست  روی پایه68كاغذ تورنسل آبي و قرمز (هر بسته)
29سيم حامل جريان با آهنربا69كاغذ صافي 5/12 بسته اي 100  عددي
30سيم رابط در اندازه هاي مختلف هر رشته70کاغذ صافی 5/7 ایرانی 50 عددی
31سيني تشريح استيل 35x2871كاغذ كروماتوگرافي 30x10   هر برگ
32سيني تشريح استيل40x3072كاغذ کلرید کبالت
33صفحه تصوير73كالري مترژول الكتريك پلاستيكي
34صفحه نیوتن با آرمیچر روی پایه74كپسول چيني 60
35ظرف سر ريز شيشه اي75كرنومتر دستي ديجيتال (2)
36ظروف مرتبط روي پايه76كروزه چيني 50
37عدسي محدب و مقعر با حامل ايراني قطر 5 سانت77كره جغرافيا 23 سانت
38عدسی ساخت تلسکوپ ( زوجی  )78كره جغرافيا 25 سانت
39عقربه مغناطيسي تكي روي پايه79كره هاي الكتريسيته ساكن 2 عددي
40عقربه مغناطيسي (24 عدد روي يك صفحه)

انواع اسکلت های حیوانات و پرندگان هم برای آزمایشگاه عمومی مدارس مورد نیاز می باشد که لیست لوازم آزمایشگاهی مدارس موجود در شرکت پویا صنعت رشنو در جدول زیر آمده است:

ردیف شرح کالا ردیف شرح کالا
1اسكلت خرگوش (طبيعي)19تشریح آناتومی خرگوش
2اسكلت خفاش (طبيعي)20تشریح آناتومی سوسک شاخدار
3اسكلت دايناسور  (گوشتخوار)21سير تكامل گياه بادام زميني- ميوه كاج هر كدام
4اسكلت دايناسور  (گياهخوار)22سير تكامل گياه ذرت-برنج-سويا هر كدام
5اسكلت سگ (طبيعي)23مراحل تكامل كرم ابريشم – زنبور – حشرات  هر کدام
6اسكلت قورباغه  (طبيعي)24مراحل تكامل كرم ابريشم – زنبور – حشرات  هر کدام
7اسكلت كبوتر-(طبيعي)25مراحل دگرديسي قورباغه كامل و بز رگ
8اسكلت گربه(طبيعي)26مراحل دگرديسي كامل ملخ
9اسكلت مار (طبيعي)27مولاژ   اسب
10اسكلت مارمولك - (طبيعي)28مولاژ   گربه
11اسكلت ماهي   (طبيعي)29مولاژ  سگ
12انواع آفات گياهي30مولاژ  گاو
13انواع برگ– گلبرگ هر عدد31مولاژ سري قلب حيوانات 8 نوع
14انواع بند پايان32مولاژ سري قلب حيوانات 8 نوع
15انواع حشرات33مولاژ قورباغه (5 برابر)
16انواع ريشه گياهان ( طبيعي )34مولاژ ماهی (قابل تفکیک)
17برش مقطع تنه درخت35مولاژ مرغ (قابل تفکیک)
18تشریح آناتومی پرنده – قورباغه –ماهی –هر کدام36مولاژ ملخ (قابل تفکیک)

12 شهریور 1398 توسط رشنولب 0 دیدگاه

ترمومتر یا دماسنج آزمایشگاهی چیست؟ قیمت خرید دماسنج آزمایشگاهی

what is thermometer?

ترمومتر یا دماسنج آزمایشگاهی یکی از تجهیزات آزمایشگاهی است که دمای مواد مایع و جامد و وسایل آزمایشگاهی را در واحد های مختلف اندازه گیری می کند (مثل سانتی گراد، سیلسیوس و فارنهایت که در دماسنج های مایع وجود دارد).

برای اطلاع از قیمت های دستگاه دماسنج آزمایشگاهی یا ترمومتر تماس بگیرید.

دماسنج آزمایشگاهی

کارشناس قیمت های دماسنج آزمایشگاهی

 

تقریبا تمام آزمایشگاه ها به این دستگاه نیازمند هستند و می توان گفت که ترمومتر یکی دستگاه های عمومی برای آزمایشگاه ها می باشد.  از اصل این واژه فرانسوی است و در واقع سرما و گرما را نشان می دهد.معمولا یک لوله ی شیشه ای که 2 طرف آن بسته است و در قسمت پایین آن مخزنی پر از جیوه ( که البته درمعمولی ترین مدل دماسنج آزمایشگاهی،جیوه است). دلیل استفاده از جیوه، خاصیت انبساطش می باشد. اجسام در مقابل حرارت در لوله بالا می روند. اساس کار دماسنج ها بر اساس انبساط و انقباض جیوه و الکل می باشد. در مورد شکل ظاهری دماسنج شیشه ای، می توان آن را به دو برابر یک میله ی خودکار شبیه کرد.

معمولا در دماهای بالا به کمک جیوه، دما را اندازه گیری می کنند و در دماهای پایین اندازه گیری به کمک الکل می باشد.

ترمومتر

ترمومتر یا دماسنج آزمایشگاهی چگونه کار میکند؟

در همه ی ترمومتر ها، باید استاندارد ملی و تکنولوژی های NIST و DKD به کار رفته باشد. دماسنج آزمایشگاهی معمولا گزارش درجه بندی هم دارند. در هر قسمت جرم مخصوص و درستی و دقت دما رعایت شده است. در بعضی محیط ها از جیوه نمیتوان استفاده کرد ( استفاده از آن ممنوع می باشد). بنابراین باید از یک خط کامل از دماسنج های ایمن، از نظر محیط زیست استفاده کرد. مهم ترین کار ترمومتر اندازه گیری دمای بدن است که همان دماسنج پزشکی می باشد.

حساس ترین دماسنج جهان، دماسنج نوری است.آنقدر دقیق است که می تواند تغییرات درجه ی حرارت اشیاء را هم در حین حرکت اتم هایشان اندازه گیری کند. معمول ترین حالت ترمومتر ها جیوه ای و الکلی می باشند. این مدل دماسنج آزمایشگاهی برای دماهایی در محدوده ی نقطه ی بالای انجماد و پایین تر از نقطه ی جوش مناسب است. دستگاه در مقابل حرارت بالا می رود و وقتی در نقطه ای توقف کرد، می توان عدد را به عنوان دما در نظر گرفت. نکته ی مهم این است که ترمومتر های جیوه ای دمای منفی 39 را تحمل نمی کنند. زیرا جیوه در این دما یخ میزند.

ترمومتر نوری

یکی از پرکاربردترین مدل های دماسنج آزمایشگاهی، دسته ی dial می باشد که کاربرد های گوناگونی دارد و در انواع آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار میگیرد.

برای آشنایی با انواع مدل های ترمومتر کلیک کنید.

همچنین برای اطلاع از قیمت ها و مشاوره ی رایگان با ما تماس بگیرید.

 

دماسنج جیوه ای و الکلی به صورت دیواری و میله ای توزیع شده است. معمولا مدل دیواری در منازل و میله ای در آزمایشگاه ها و مکان های صنعتی کاربرد دارد. دماسنج آزمایشگاهی با انواع برند های معتبر در رشنولب به فروش می رود. در بین این ها، دماسنج جیوه ای به صورت عمده و تک به فروش می رود و همچنین کاربرد بسیار بالایی دارد. 

انواع مدل های دماسنج آزمایشگاهی جیوه ای

 • دماسنج جیوه ای ZEAL فرانسه از 10- تا 360+ درجه
 • دماسنج و رطوبت سنج دیواری سفید رنگ
 • دماسنج شیشه ای الکلی از 10- تا 110+ درجه زیل فرانسه (قطر این دماسنج 6 میلیمتر، طول آن 29 سانتی متر و وزن آن هم 19 گرم می باشد.)
 • دماسنج آسفالت
 • دماسنج خاک
 • دماسنج غذا
 • دماسنج خاک آنالوگ
 • دماسنج آشپزخانه

دماسنج شیشه ای ضد آب می باشد. نام های دیگر آن، دماسنج آزمایشگاهی، ترمومتر میله ای، دماسنج تماسی، ترمومتر شیشه ای، دماسنج میله ای، دماسنج نفوذی میله ای، دماسنج میله ای ضد آب. از جمله مزایایی که دماسنج شیشه ای دارد این است که قیمت بسیار ارزانی دارد و کار با آن ساده می باشد. اما به صورت کلی خواندن درجه های روی آن کمی دشوار می باشد. بازه ی اندازه گیری دمایی آن نسبت به بقیه ی دماسنج ها متفاوت می باشد. برای بهتر خوانده شدن درجات، رنگ آن ها را مشکی می سازند.

11 شهریور 1398 توسط رشنولب 0 دیدگاه

خرید تجهیزات آزمایشگاهی در تهران- مرکز فروش تجهیزات آزمایشگاهی در تهران

قبل از خرید تجهیزات آزمایشگاهی در تهران، مراکز و شرکت های معتبر این حوزه را به صورت دقیق بشناسید. تجهیزات آزمایشگاهی مهم ترین رکن در آزمایشگاه می باشد. اگر آزمایشگاه ها از تجهیزات آزمایشگاهی مناسبی استفاده نکنند، نتیجه ی مطلوب خود را نمی بینند. علاوه بر این ها باید مواد شیمیایی و مواد آزمایشگاهی را از مناطق مناسب و معتبر تهیه کنید زیرا در صورت فاسد بودن این مواد امکان اینکه آزمایشات به درستی انجام نشود وجود دارد.

در ادامه به توضیح مکان مناسبی برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی در تهران و همچنین خرید مواد شیمیایی و مواد آزمایشگاهی مناسب می پردازیم. با ما همراه باشید.

وسایل و ابزار های آزمایشگاهی باید به قدری دقیق باشد که توانایی اندازه گیری در مقیاس های کوچک را داشته باشد. از طرفی در آزمایشگاه های پزشکی، صحبت از جان انسان ها می باشد و هرگونه خطا و مشکل در تجهیزات آزمایشگاهی، جان انسان ها را به خطر می اندازد. تجهیزات آزمایشگاهی شامل ابزار ها و وسایل آزمایشگاهی در زمینه های مختلف می باشد. سکوبندی و رویه ی آزمایشگاه از اولین قدم ها برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی در تهران است. دستگاه ها به قسمت های عمومی و خصوصی تقسیم می شوند. دستگاه های عمومی در اکثر آزمایشگاه ها به کار می روند (مانند انکوباتور آزمایشگاهی، آون آزمایشگاهی، هات پلیت مگنت، ph متر، ترمومتر) اما در مورد دستگاه های خصوصی فقط در آزمایشگاه های مربوط به خودشان استفاده می شوند. تجهیزات آزمایشگاهی شامل دستگاه های آزمایشگاهی، شیشه آلات آزمایشگاهی، ملزومات آزمایشگاهی، مواد شیمیایی آزمایشگاهی و محیط کشت و انواع کوره های آزمایشگاهی می باشد. مرحله ی بعدی داشتن هود آزمایشگاهی می باشد. این مورد برای حفظ جان کارکنان داخل آزمایشگاه حیاتی می باشد. کاربرد مهم دیگر آن از بین بردن بوی بد و دود های ناشی از انجام ترکیبات شیمیایی در محیط بسته ی آزمایشگاه می باشد. هودهای آزمایشگاهی بر اساس نیاز هر آزمایشگاه متفاوت است. انواع هود آزمایشگاهی شامل هود شیمیایی، هود میکروبی و هود لامینار می باشد.

اطلاعات دقیق از قیمت های تجهیزات آزمایشگاهی در تهران

ارتباط با شرکت پویا صنعت رشنو

شماره تماس رشنولب

انکوباتور آزمایشگاهی برای نگهداری دما و رطوبت و شرایط محیطی در یک حالت خاص می باشد. انکوباتور یک محفظه ی ایزوله دارد و می تواند از ورود و خروج هوا در صورت نیاز جلوگیری کند. همچنین دارای المنت و سنسور می باشد. رطوبت آن ها از طریق مخزن آب و سیستم گرمایشی تامین می شود.

کوره آزمایشگاهی باعث گرم شدن ماده می شوند. کوره های آزمایشگاهی دمای بین 400 تا 1200 درجه سانتی گراد دارد. معمولا این کوره ها المنتی هستند. کوره ها دارای محفظه ی داخلی، عایق، المنت ها و پد کنترل می باشد.

تجهیزات آزمایشگاهی در تهران

بخش دیگر شامل فروش مواد شیمیایی، حلال های شیمیایی و محیط های کشت (کشت باکتری، کشت قارچ و …) است. شیشه آلات و شیرآلات آزمایشگاهی هم از قسمت های مهمی است که باید در خرید تجهیزات آزمایشگاهی در تهران به آن دقت کرد.

خرید تجهیزات در تهران

تجهیزات آزمایشگاهی خصوصی هم از وسایل آزمایشگاهی مهم و پرکاربرد می باشد اما فقط در آزمایشگاه های مخصوص به خود. به طور مثال اسپکتروفتومتر، انفجار الکتریکی سیم، اسپاترینگ، لایه نشانی کند و پاش.

شرکت پویا صنعت رشنو شرکتی معتبر با سابقه ی کاری چندین ساله در زمینه ی خرید تجهیزات آزمایشگاهی در تهران طبق استاندارد های جهانی و نگرش رضایت مشتری اعم از کیفیت بالای محصول، قیمت مناسب و تحویل سفارش در کمترین زمان ممکن می باشد. محصولاتی که از شرکت پویا صنعت رشنو خریداری می کنید با ضمانت و گارانتی تحویل شما داده می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و سفارش تماس بگیرید.

شرکت پویا صنعت رشنو با چندین سال سابقه به همراه تجربه و تخصص و تعهد، به عنوان یکی از بهترین مراکز فروش مواد شیمیایی در سراسر کشور شناخته شده است. این شرکت جوابگوی بسیاری از نیاز های آزمایشگاه های مختلف بوده است.

تماس مستقیم