RashnoLogo

دستگاه آسیاب آزمایشگاهی چیست؟

دستگاه آسیاب آزمایشگاهی یکی از تجهیزات آزمایشگاهی می باشد که معمولا برای نمونه های قبل از آنالیز کاربرد دارد و آن ها را آماده می کند. این دستگاه برای خرد کردن ذرات ریز یا همگون کردن مواد مرطوب و خشک و سخت و نرم و ارتجاعی به کار می رود. به عبارتی حجم و اندازه ی ذرات را کم می کند تا مواد را هموار کنند. در این مقاله از رشنو لب

موارد مورد استفاده از دستگاه آسیاب آزمایشگاهی

در آزمایشگاه شیمی، آزمایشگاه داروسازی، آنالیز غذا، تست و آزمایش مواد و کارخانه های آسیاب و فریز می باشد.

انواع دستگاه آسیاب آزمایشگاهی

  • دستگاه آسیاب کمپانی IKA آلمان
  • دستگاه آسیاب all basic
  • دستگاه آسیاب M20

دسصتگاه اسیاب ازمایشگاهی

 

آسیاب های صفحه ای، چکشی، هاونی، گلوله ای، سیاره ای و برشی: برای زمانی استفاده می شود که می خواهیم مواد با اندازه ی درشت را به اندازه های دلخواد (متوسط، ریز و حتی نانو) تبدیل کنیم. آسیاب های فریزی هم برای زمانی به کار می رود که ماده و ذرات را قبل از خرد کردن، منجمد کنیم.

آسیاب غلات آزمایشگاهی: از این نوع دستگاه  برای انجام آسیاب با مش های مختلف و بدون ایجاد افت و رطوبت استفاده می کنند. آسیاب کردن غلات در آزمایش های اتوآنالایزر و اندازه گیری گلوتن و فالینگ نامبر استفاده می شود. کاربرد دستگاه اتوآنالایزر برای غلات پروتئین و چربی و رطوبت و خاکستر در آرد می باشد.

دستگاه فالینگ نامبر: برای اندازه گیری فعالیت آنزیم آلفا آمیلاز در آرد می باشد.

آسیاب گلوله ای: یکی از مدل های دستگاه آزمایشگاهی می باشد که استوانه ای شکل است. برای خرد کردن سنگ معدن، مواد خام سرامیکی، مواد شیمیایی و رنگ ها به کار می روذ. آسیاب های گلوله ای حول یک محور افقی می چرخند. اما آسیاب های گلوله ای صنعتی می توانند عملکرد مداومی داشته باشند و از یک طرف تخلیه می شوند. از جمله مزایای این نوع دستگاه هزینه ی نصب و خرد کردن آن کم است و همچنین برای خرد کردن محیط بسته و باز مناسب است.

کاربردهای آسیاب آزمایشگاهی

آماده سازی نمونه ها برای آنالیز: آسیاب کردن مواد قبل از انجام آزمایش های مختلف مانند آزمایش های شیمیایی، میکروسکوپی و … ضروری است.
همگن سازی مواد: آسیاب آزمایشگاهی برای مخلوط کردن و یکنواخت کردن مواد مختلف به کار می‌رود.
کاهش اندازه ذرات: آسیاب کردن مواد می تواند برای افزایش سطح تماس آنها و بهبود فرآیندهای مختلف مانند واکنش های شیمیایی و جذب مواد مغذی به کار رود.

نکاتی در انتخاب آسیاب آزمایشگاهی

نوع ماده: نوع ماده ای که می خواهید آسیاب کنید در انتخاب نوع آسیاب مناسب تاثیر گذار است.
اندازه ذرات مورد نظر: اندازه ذرات مورد نظر شما بعد از آسیاب کردن باید در نظر گرفته شود.
ظرفیت آسیاب: ظرفیت آسیاب باید با حجم موادی که می خواهید آسیاب کنید تناسب داشته باشد.
سرعت آسیاب: سرعت آسیاب می تواند بر کیفیت و زمان آسیاب کردن مواد تاثیر گذار باشد.

سخن پایانی

در این مطلب از رشنو لب به طور کامل درباره دستگاه آسیاب آزمایشگاهی صحبت کردیم، چنانچه قصد خرید این محصول یا سیار تجهیزات ازمایشگاهی را دارید می توانید با شماره ثبت شده تماس بگیرید و محصول را تحویل بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
در صورت نیاز با شماره 09017318079 تماس بگیرید