RashnoLogo

ویسکوزیمتر چیست؟ خرید ویسکوزیمتر

ویسکوزیمتر

ویسکومتر یا ویسکوزیمتر جزو  تجهیزات آزمایشگاهی می‌باشد که برای اندازه گیری مقاومت مایعات در برابر تغییر شکل در برابر استرس، یا ویسکوزیته استفاده می‌شود. انواع مختلف ویسکومتر برای کاربردهای مختلف وجود دارد. شاید متداول ترین نوع ویسکومتر یک ویسکومتر Krebs-Stormer باشد.

ویسکوزیته بخش اصلی ویسکوزیمتر است و با نام گرانروی هم شناخته شده است. ویسکوزیته یک مایع،  اندازه گیری مقاومت مایع به تغییر شکل تدریجی می‌باشد که به واسطه تنش های برشی و یا تنش های کششی بوجود می‌آید. در مایعات ویسکوزیته به معنی غلظت شناخته می‌شود، برای مثال ماده ای همانند عسل دارای ویسکوزیته بالاتری نسبت به آب می‌باشد.

ویسکوزیمتر (ویسکومتر) چیست؟

ویسکومتر با توجه به نحوه کار و کارکرد به دو حالت تقسیم می‌شود که یا مایع ویسکوز ساکن می‌باشد و یک شی جانبی در داخل آن (ابزار اندازه گیری ویسکوزیته) حرکت می‌نماید و یا وسیله اندازه گیری ویسکوزیته ساکن بوده و سیال ویسکوز حرکت می کند.

نیروی کششی که باعث حرکت نسبی سیال نسبت به سطح خواهد شد می‌تواند به عنوان عاملی برای اندازه گیری ویسکوزیته به کارگرفته شود. حالت جریان باید طوری باشد که عدد رینولدز به حدی کوچک باشد که بتوان جریان را آرام فرض کرد.

در دمای ۲۰ درجه سلسیوس ویسکوزیته آب ۱٫۰۰۲mpa.s می‌باشد  و ویسکوزیته جنبشی آن (نسبت ویسکوزیته با دانسیته) برابر با ۱٫۰۰۳۸mm2/s است لازم به ذکر است مقادیر فوق جهت کالیبراسیون ویسکومتر ها ( ویسکوزیمتر ) به کار میرود.

 

انواع ویسکوزیمتر

ویسکومتر ها در انواع مختلفی وجود دارند که کاربردهای مختلفی نیز دارند، شاید متداول ترین نوع ویسکومتر یک ویسکوکتر Krebs-Stormer است. برای انجام دادن آزمایش ویسکوزیته با این نوع، در ابتدا باید دستگاه را کالیبره نمایید و بعد دوک نخی ریسی در نمونه پایین آمده و اجازه خواهد داد تا نمونه را هم بزنید.

در حالیکه این اتفاق می‌افتد مقدار کششی که روی دوک نخ ریخته شده است گرفته می‌شود، و در هنگامی که ویسکومتر Krebs-Stormer چرخه خود را اجرا نمودویسکوزیته را در واحدهای Krebs محاسبه می‌نماید.

ویسکوزیمتر

 

 ویسکومتر Krebs-Stormer اغلب برای اندازه گیری ویسکوزیته رنگ ها و انواع دیگر پوشش ها که برای جلوگیری از خوردگی استفاده می شود ، استفاده می شود.

انواع دیگر ویسکومتر نیز وجود دارد. ویسکومترهای لوله U از یک لوله U شکل استفاده می کنند و با اندازه گیری مدت زمان لازم برای عبور مواد از طریق دستگاه ، ویسکوزیته یک ماده را تعیین می کنند. ویسکومترهای حباب مقدار زمانی را که حباب گاز طول می کشد از طریق موادی که ویسکوزیته آن آزمایش می شود ، اندازه می گیرند. ویسکوزیمتر در حال سقوط ویسکوزیته را با ضبط زمان مورد نیاز برای یک کره با ابعاد و چگالی مشخص ، اندازه گیری می کند تا از بالای یک نمونه مواد به پایین راه خود را انجام دهد.

روش نگهداری از دستگاه ویسکوزیمتر

برای اینکه دستگاه بهترین کارکرد را داشته باشد و دچار مشکل نشود، بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:

  • از کار با دستگاه در مکان هایی که نوسانات برق وجود دارد بپرهیزید.
  • آب و مواد مرطوب روی دستگاه ریخته نشود.
  • به دستگاه ضربه زده نشود.
  • با ولتاژ کم روشن شود.
  • از اتصال کوتاه مداوم خروجی جلوگیری شود.
  • پس از اتمام کار کلید دستگاه را بر روی OFF قرار داده و کابل برق را قطع نمایید.
  • کنتور برق تک فاز ۱۲ آمپر استفاده شود.
  • محدوده دمایی بین ۴۵ تا۲درجه سانتیگراد باشد.
  • محدوده رطوبتی قابل تحمل برای دستگاه ۶۲ – %۱۲% می باشد.

فروش ویسکوزیمتر

اگر قصد خرید دستگاه ویسکومتر را دارید می توانید برای آشنایی یا قیمت ها و خرید دستگاه می توانید با کارشناسان رشنو لب ارتباط برقرار کنید.

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورت نیاز با شماره 09017318079 تماس بگیرید