RashnoLogo

تیتراتور چیست؟| رشنولب

تیتراتور دستگاهی می باشد که برای خودکار سازی فرایند معین سازی غلظت های نامشخص در یک محلول ، برپایه ی غلظت مشخص محلول دیگر استفاده می شود. این ابزار به طور سیستم های ساده ی به کاربرده شده در انالیزهای معمول ازمایشگاهی می باشد. این ابزار به صورت سیستم های ساده ی به کار برده شده در آنالیز های معمول آزمایشگاهی می باشد تا مدل های پیشرفته ای که به شکل کاملا خودکار و توانا به انجام شکل های مختلف تیتراسیون ها به شکل هم زمان می باشند.

انواع تیتراتور و سیستم های تیتراسیون

تیتراتور خودکار دستگاهی است که فرآیند تیتراسیون را بصورت خودکار و بسیار دقیق انجام دهد. این فرآیندهای می تواند شامل تیتراسیونهای اسیدی بازی -کمپلکسومتری و پتانسیومتری و سایر فرآیندهای رایج باشد.

با استفاده از واکنشی که به طور مداوم میان ماده ای باید در نمونه اندازه گیری قرار بگیرد و ماده ای که غلظتش مشخص است،به وسیله اندازه گرفتن میزان مصرف معرف در زمانی که غوطه ور می شود، می توانیم به این نتیجه برسیم که چقدر از ماده ی اندازه گیری شده در نمونه وجود دارد.

در هنگام انالیز دست، محلوی که به عنوان شخص می باشد را برای معین نمودن نقطه پایانی بر پایه ی تغییر رنگ استفاده می کنند. با یک تیتراتور، تغییر پتانسیل سنجی از قطب الکتریکی برای مشخص نمودن نقطه پایانی استفاده می شود.

اشکال مختلف تیتراسیون

تیتراسیون اسید – باز
شیمی دان ها از تیتراسیون اسید – باز برای معین نمودن محتوای اسیدی خاص مشابه با اسید هیدرو کلریک با یک باز ، همانند با هیدروکسید سدیم ، درون یک مایع ، استفاده می نمایند .

تیتراسیون اکسایش – کاهش
این روش که تیتراسیون کاهشی نیز نام گذاری شده است ، روشی از تیتراسیون است که بر به دست آوردن یا از دست دادن الکترون ها داخل یک نمونه تکیه داشته تا معین شود نمونه چه چیزی در خود دارد .

تیتراسیون رسوبی
در این شکل از تیتراسیون، به نمونه یک معرف اضافه می شود تا هنگامی که واکنشی رخ دهد که طی آن یک جامد یک رسوب را از نمونه شکل داده یا از آن ریزش داشته باشد.

تیتراسیون کمپلکس سنجی
این شکل از تیتراسیون مشابه با تیتراسیون رسوبی است و در آن رسوباتی از جامدات به دنبال اضافه کردن معرف شکل خواهد گرفت.

سخن پایانی

در این مطلب از رشنو لب درباره تیتراتور صحبت کردیم، برای خرید تجهیزات ازمایشگاهی می توانید با شماره زیر تماس بگیرید و محصول خود را سفارش دهید.

 

 

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورت نیاز با شماره 09017318079 تماس بگیرید