RashnoLogo

مهمترین نکات ایمنی در آزمایشگاه

نکته های فراوانی برای افزایش امنیت در آزمایشگاه وجود دارد که اگر فرد آن ها را رعایت کند، احتمال بروز خطرات کاهش می یابد و سلامت آزمایش کننده حفظ می شود. هر اندازه درباره نکات ایمنی آزمایشگاه صحبت کنیم باز هم دستورالعمل های فراوانی وجود دارند که اگر نادیده گرفته شوند می توانند منجر به بروز حوادث مختلفی شود. بنابراین توصیه هایی که در اینجا ذکر میشود را مطالعه نمایید و اگر مطلب مهمی وجود دارد که از نظ ما نادیه گرفته شده است آن را میتوانید در قسمت نظرات برای ما بنویسید.

نکات ایمنی در آزمایشگاه چیست؟

هر فردی در هنگام ورود به آزمایشگاه باید قبل از هر کاری و آزمایشی، در ابتدا نکات ایمنی مربوط به آزمایشگاه را به طور کامل مطالعه نماید و با وسایل و دستگاه هایی وجود دارد آشنا شود. بنابراین اولا یادگیری و اجرا نمودن تمامی نکات و توصیه های ایمنی خواهید توانست سلامت خود و دیگران را حفظ نمایید و ثانیا با شناخت کافی و تسلط داشتن در استفاده نمودن از امکانات آزمایشگاهی می توانید آزمایش ها را به طور دقیق و درست انجام دهید. در ادامه به برخی از نکات مهم در آزمایشگاه خواهیم پرداخت.

قوانین حیاتی و نکات ایمنی در آزمایشگاه

تمامی افرادی که در فضای آزمایشگاه هستند باید نکات ایمنی را رعابت نمایند، بنابراین باید از دستورالعمل ها و توصیه هایی که صادر شده است پیروی نمایند. به بیان دیگر اولین وظیفه شما در هنگام حضور در فضای آزمایشگاه این می باشد که به طور کامل به صحبت های مربی و یا همان تکنسین آزمایشگاه گوش دهید.

تمامی این نکات قبل از شروع و در هنگام حضور در آزمایشگاه و از ابتدا تا پایان بسیار مهم می باشد چنانچه در مواردی دچار ابهام شدید و ندانستید که چه کاری باید انجام دهید باید قبل از حضور در ازمایشگاه از سرپرست بخواهید تا به طور کامل آن را به شما توضیح دهد و گام به گام تمام موارد را دنبال نمایید.

 

چرا پیروی از نکات ایمنی در آزمایشگاه مهم است؟

 • زیرا شما و دیگران در آزمایشگاه با خطر مواجه هستید.
 • کوتاهی در هر موردی به آسانی می‌تواند نتایج و آزمایشات شما را خراب کند.
 • با کوتاهی در هر کدام از مراحل فوق، ممکن است که تجهیزات آزمایشگاه را در معرض آسیب و به سایر افراد و آزمایشگاه صدمه وارد کنید
 • اگر دانشجو هستید، ممکن است معلق و یا اخراج شوید.

ایمنی در ازمایشگاه

در آزمایشگاه چه نکات مهمی را باید رعایت کنیم؟

 • هرگز بدون روپوش، دستکش، عینک و سایر وسایل ایمنی مناسب آزمایش را شروع ننمایید. رنگ روپوش اگر سفید باشد بهتر است تا لک و الودگی به راحتی دیده شود. باید بدانیم که برای کار با برخی مواد خاص استفاده از تجهیزات ایمنی ویژه و اختصاصی لازم می باشد. یعنی باید از دستکش و ماسک و سایر وسایل مخصوص برای کار با آن مواد استفاده کنیم و تجهیزات ایمنی معمولی کارآیی لازم را ندارند. بنابراین قبل از استفاده از هر نوع ماده شیمیایی میزان سمیت و خطر آفرینی آن را از مسئول خود سؤال کنید.
 • هرگز حجم و مقادیر لازم گفته شده در آزمایش را افزایش ندهید چون اگر واکنش میان مواد شیمیایی شدید باشد در این صورت خطر انفجار بسیار بالا می رود.
 •  محل کپسول های آتش نشانی را شناسایی و روش استفاده از آنها را بیاموزیم.
 • هرگز از وسایل معیوب و شکسته استفاده نکنید. استفاده از این وسایل می­تواند منجر به بروز خطرات جدی شود که جبران پذیر نمی باشد.
 • هرگز آزمایش در حال اجرا را بدون مراقبت رها نکنید. در صورت نیاز اجباری به ترک محل، مسئول خود را مطلع کنید.
 • هرگز ظروف حاوی مواد و محلول ­ها را بدون درپوش محکم نگهداری نکنید تا ضمن جلوگیری از آلودگی هوای آزمایشگاه، از آلودگی نمونه­ ها با مواد خارجی جلوگیری شود.
 • مواد مورد استفاده را فقط به میزان مصرف در روی میزها نگهداری کنید و بقیه را در محل مناسب انبار کنید.
 • با علائم و هشدارهای ایمنی آشنا شوید.
 •  خطرات موجود در آزمایشگاه را شناسایی نماییم و روشهای مناسب مقابله با آنها را بیاموزیم.
 •  مواد و محلولهای خطرناک و آلاینده محیط زیست را در فاضلاب یا سطل زباله خالی نکنیم. این مواد و محلول ها باید جمع آوری و بطریق مقتضی دفع گردند.
 • حتی الامکان در ساعات خلوت روز آزمایش نکنیم تا بتوانیم درصورت نیاز از کمک سایر افراد استفاده کنیم.
 •  شیلنگ های آب و گاز را هرگز بدون بست استفاده نکنید.
 • در صورت ریخته شدن مواد شیمیایی به سرعت مسؤول مربوطه را خبردار کنید. توجه کنید موادی که با آن ها کار می­ کنید بی خطر نیستند و ممکن است مشکلاتی را برایتان ایجاد نمایند، در صورت ریختن ماده شیمیایی بر روی لباستان، با احتیاط لباس را خارج کرده و فوراً قسمتی از پوست که به ماده شیمیایی آغشته شده با مقادیر زیاد آب بشویید و تمام مدت، مسئول آزمایشگاه را در جریان کار خود قرار دهید. باید بخاطر داشته باشیم که عدم رعایت هر کدام از نکات ساده بالا سبب بروز حادثه خواهد شد. حوادثی که شاید خیلی دور از ذهن باشند اما بعد از وقوع، فرصتی برای جبران وجود ندارد.

سخن پایانی

در این مطلب از رشنولب به طور کامل درباره نکات ایمنی آزمایشگاه صحبت کردیم، چنانچه قصد خرید تجهیزات آزمایشگاهی را داشتید می توانید از طریق شماره زیر با ما در تماس باشید و محصول مورد نظر خود را خریداری نمایید.

 

 

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورت نیاز با شماره 09017318079 تماس بگیرید