بهترین تجهیزات آزمایشگاهی - سکوبندی آزمایشگاه
Rate this post

انواع کود شیمیایی| رشنولب

هر ماده ای که برای تقویت خاک و بالا بردن حاصلخیزی از نظر کمی، باعث افزایش عملکرد محصول شود کود گفته می شود. کود ها به صورت کلی به سه دسته تقسیم بندی می شوند که عبارتند از: کودهای شیمیای، کود آلی، کود بیولوژیک. کودهای شیمیایی را شرکت های مختلفی تولید می کنند و سپس به بازار عرضه می نمایند و براساس یک سری فاکتورها لیست قیمت کودهای شیمیایی تولید شده را اعلام خواهند نمود.

کود شیمیایی چیست؟

کود شیمیایی مهمترین عامل برای افزایش تولید جهانی کشاورزی می باشد. کودهایی که دارای نیتروژن، فسفر و پتاسیم هستند به عنوان گردانندگان مدرن مورد توجه قرار گرفته شده است و استفاده از آن ها در سراسر جهان افزایش پیدا کرده است.

کود شیمیایی باعث به وجود آمدن انقلابی در تولید محصولات کشاورزی شد و به مروز زمان به تولید انبوه رسید،  این کودها سبب افزایش محصولات کشاورزی شد و صدمه ای جدی به خاک و موجودات و اکوسیستم وارد می نماید.

انواع کود شیمیایی کدامند؟

کود به عنوان مولتی ویتامین و کمک غذا به گیانهان مورد استفاده قرار میگیرد که کشا.رزان برای تقویت و عمل آوری محصولات با کیفیت تر و بیتشر و تغذیه خاک از آن استفاده می نمایند و بر اسا خصوصیات، منشا و موادی که تشکیل دهنده آن می باشدت به سه دسته تقسیم بندی می شود:

KOD-SHIMIAEE

 

  1. کود آلی (ارگانیک):  کود آلی که با نام کود ارگانیک نیز شناخته می شود دارای منشا طبیعی و بدون کوچیک ترین افزودنی مصنوعی است.  این دسته از کود ها دارای پایه کربنی می باشد و بازمانده مواد زنده و یا در گذشته زنده بودند می باشند. فضولات حیوانات، بقایای گیاهات و یا حتی ترکیبی از هردو این موارد از جمله کودهای ارگانیک محسوب می شوند.
  2. کود زیستی (بیولوژیک): این کود ها شامل استفاده از میکروارگانیسم های پرفایده برای حاصل خیزی خاک و پرورش و حتی رشد گیاه بدون ذره ای آلودگی و زیان برای اکوسیستم مزرعه و محیط زیست می باشد.
  3. کودهای شیمیایی(معدنی): کود شیمیایی از رایج ترین و اصلی ترین کود در بین کشاورزان از زمان جنگ جهانی دوم به بعد می باشد و دلیل آن نیز دسترسی آسان، استفاده از حجم کم ولی بازهی بالا و راحتی کار با آن و همچنین قیمت پایین نسبت به سایر کود های موجود می باشد. این کود دارای مواد معدنی می باشد که به آسانی تجزیه و جذب می شود و به صورت سنعتی تولید می شود و در انواع مختلفی همچون پودر، گرانول، محلول و گاز عرضه بازار می شود.

مزایای مصرف کودهای شیمیایی

به صورت کلی کودهای شیمیایی در مقایسه با کود های آلی دارای حجم کمتری می باشند و دارای قیمت کمتری نیز می باشند و دلایل بسیاری برای افزایش مصرف این کود نسبت به سایر کود ها شده است که شامل؛ مصرف راحت، در دسترس بودن این کود و قیمت ارزان این کود، می باشد.

در نظر داشته باشید که استفاده بیش از حد از مواد شمیایی خطرات مهم را برای محیط زیست به وجود می آورد  همچنین باعث آلودگی آب و خاک و ورود به زنجیره غذایی انسان و در نهایت کاهش امنیت غذایی خواهد شد.

توصیه‌های مهم در استفاده از کودهای شیمیایی

در زمان استفاده از این کود ها باید به مقدار و بهترین زمان مصرف، نوع کود و روش کوددهی را در نظر داشته باشید زیرا در تولیدمحصول تاثیر بسیار زیادی دارد. کود های شیمیایی دارای اندکی عنصر می باشند و سرعت عمل بالایی دارند و بسیار سریع بعد از ورود به خاک یونیزه می شوند و جذب گیاه می شوند.

سخن پایانی

در این مطلب از رشنولب به طور کامل درباره کود شیمیایی صحبت کردیم، چنانچه قصد خرید این محصول را داشتید با شماره زیر تماس بگیرید و سفارش خود را ثبت نمایید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس مستقیم