بهترین تجهیزات آزمایشگاهی - سکوبندی آزمایشگاه
1/5 - (3 امتیاز)

انواع تجهیزات آزمایشگاهی| رشنولب

در این مطلب از رشنو لب سعی داریم تا به لوازم آزمایشگاهی بسیار  مهم و موجود در آزمایشگاه های مختلف بپردازیم.  در آزمایشگاه ها با توجه به اینکه محیط کاری خطرناکی می باشد استفاده کردن از لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی مناسب ضروری می باشد، وجود این لوازم آزمایشگاهی اگرچه با توجه به نوع فعالیت آزمایشگاه ها می تواند متفاوت باشد اما به صورت کلی شامل یکسری تجهیزات می باشد که در ادمه این مطلب به آن ها پرداخته ایم.

تجهیزات آزمایشگاهی چیست؟

راه اندازی هر آزمایشگاهی نیازمند تهیه نمودن تجهیزات مختلفی همچون؛ سکوبندی، سینک و شیرآلات، دوش و چشم شوی، انواع دستگاه های آزمایشگاهی، انواع هود، شیشه آلات، وسایل آزمایشگاهی و … است که برای افزایش کارایی محیط و ایمنی بسیار مفید است.

 

لوازم آزمایشگاهی عمومی

در این بخش سعی داریم تا لوازم آزمایشگاهی مورد استفاده در آزمایشگاه های مختلف را بررسی کنیم. کار کردن با تجهیزات آزمایشگاهی از مهمترین وظایف کارکنان می باشد و همچنین تسلط داشتن بر نحوه کاربرد دستگاه ها، عیب یابی و برخوردصحیح در زمان خرابی دستگاه ها و سایر عواملی که مروبط به لوازم آزمایشگاهی می باشد برای هر پرسنل مفید و ضروری می باشد.

 

انواع-تجهیزات-ازمایشگاهی

 

تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی مشترک و عمومی که در کلیه آزمایشگاه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند به شرح زیر است:

1. هات پلیت
2. هیتر استایرر
3. شیکر لوله ورتکس
4. شیکر ارلن و بالن
5. فریزر آزمایشگاهی
6. هود شیمیایی
7. هود میکروبی لامینار فلو
8. آون (فور)
9. انکوباتور
10. شیکر انکوباتور
11. میکروسکوپ
12. ترازوهای آزمایشگاهی با دقت‌های مختلف
13. آب مقطر‌گیری یکبار تقطیر
14. آب مقطر‌گیری دوبار تقطیر
15. سانتریفیوژ و میکروفیوژ
16. بن ماری جوش (حمام آب)
17. اتوکلاو رومیزی و ایستاده
18. پیپتور
19. سمپلر ثابت، متغیر و چندکاناله
20. بورت اتوماتیک
21. شیشه‌آلات آزمایشگاهی
22. چینی‌آلات آزمایشگاهی
23. انواع میز بندی آزمایشگاهی یک طرفه و دوطرفه
24. میز توزین
25. انواع شیرآلات آزمایشگاهی

انواع تجهیزات ازمایشگاهی

 

تجهیزات مهم آزمایشگاهی

  1. هود: میتوان هود را از تجهیزات آزمایشگاهی مهم دانست که وظیفه کنترل نمودن ذراتی را که در هوا معلق هستند دارد.
  2. هات پلیت که به هیتر آزمایشگاهی معروف است را نیز برای گرم کردن مایعاتی به کار میبرند که در آزمایشگاه مورد استفاده قرار میگیرد. هات پلیت میتواند مایعات را به مرور حرارت داده و گرم نماید.
  3. آون یکی دیگر از تجهیزات آزمایشگاهی است که از آن برای خشک و همچنین استریل کردن سایر تجهیزات موجود در آزمایشگاه استفاده مینمایند.
  4. یکی از لوازمی که میتوان گفت در هر آزمایشگاهی استفاده زیادی می شود، همزن مغناطیسی است. این همزن قابلیت همزدن مایعاتی را که درون ظروف آزمایشگاهی قرار گرفته اند را دارد.
  5. نوعی از تجهیزات آزمایشگاهی به نام شیکر از پرکاربردترین وسایل در هر آزمایشگاهی است. شیکر آزمایشگاهی برای ترکیب و همچنین مخلوط کردن مایعات کاربرد دارد.
  6. از ترازوی ازمایشگاهی برای وزن کردن موادی که در یک آزمایشگاه به کار میروند استفاده میکنند. ترازوی آزمایشگاهی قابلیت وزن کردن مواد به صورت کاملا دقیق را دارد. ترازوی آزمایشگاهی همچنین قابلیت اندازه گیری میزان رطوبت موجود در هوا را نیز دارد.
  7. با میکروسکوپ همگی آشنایی دارند. میکروسکوپ از جمله تجهیزات آزمایشگاهی اصلی میباشد که در صورت عدم وجود آن نمیتوان آزمایشی را انجام داد.
  8. یکی از تجهیزات آزمایشگاهی که اندازه بزرگی هم دارد یخچال میباشد. یخچال آزمایشگاهی با سایر یخچال هایی که ما در منزل استفاده میکنیم کاملا متفاوت است و وظیفه نگهداری کردن از مواد داخل آزمایشگاه را بر عهده دارد.سخن پایانی

در این مطلب از رشنولب درباره انواع تجهیزات آزمایشگاهی ضروری و مهم در آزمایشگاه صحبت کردیم، جنانچه قصد خرید هر یک از این وسایل را داشتید می توانید از طریق تماس با ما به راحتی خرید خود را تکمیل نمایید و از خریدخود راضی باشید.

1/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس مستقیم