RashnoLogo

کیت آزمایشگاهی چیست؟

کیت آزمایشگاهی

چند سال است که با ورود بیماری کرونا به کشور با کیت آزمایشگاهی آشنا شده اید، و این در حالی است که قبل از این بیماری میت تشخیص بیماری های قلبی، عفونی، بارداری و .. در دسترس همه بوده است.  امروزه کیت های آزمایشگاهی که نوعی تجهیزات آزمایشگاهی است کاربرد های فراوانی دارد. انواع کیت ها توسط کمپانی های سازنده با توجه به هدف موردنظر ساخته و در بازار ارائه می شود.

همانگونه که میدانید با تشخیص سریع بیماری تجویز دارو و شروع روند درمان بسیار راحت تر می باشد. به صورت کلی کیت های ازمایشگاهی را می توانیم این گونه تعریف نماییم که تست‌ های آزمایشگاهی IVD می باشند که روش برجسته ای برای شناسایی و بررسی اطلاعات بیماری های مختلف می باشد، تا در زمان کم و با بیشترین دقت، صحت بدن انسان را بررسی نماید.

کیت آزمایشگاهی چیست

کیت چیست؟ کیت آزمایشگاه یکی از تجهیزات اساسی آزمایشگاه هاست و شامل مواد و ابزارهای لازم برای انجام آزمایش‌هاست. نوعی از کیت آزمایشگاهی که در سال‌های اخیر به دلیل شیوع بیماری کرونا شناخته شده، کیت آزمایشگاهی تشخیص کروناست. این کیت‌ها برای غربالگری، تشخیص بیماری‌ها و تعیین روند درمان بیماران با بالاترین کیفیت و دقت تولید می‌شوند. هدف از استفاده از کیت‌های آزمایشگاهی، انجام آزمایشات مختلف بر روی نمونه‌های گرفته شده از بدن انسان مانند خون، ادرار، مدفوع، بافت، بزاق و سایر مایعات بدن برای تعیین وضعیت سلامتی است. همچنین کیت‌های آزمایشگاهی در تحقیقات علوم زیستی مانند زیست‌شناسی سلولی و مولکولی، ژنتیک، میکروبیولوژی، بیوشیمی و پروسه کشف و تولید و توسعه داروها و بررسی کاندیدهای بالقوه دارو و بسیاری از آزمایشات دیگر استفاده می‌شوند.

مکانیزم کیت آزمایشگاهی چگونه است؟

امروزه که بیماری کرونا بسیار شایع شده است، تنها راه تشخیص آن، اسکن از قفسه سینه و در کنار آن انجام آزمایش های تشخیصی ست. در ابتدا به دلیل کمبود کیت های تشخیصی امکان گرفتن آزمایش از همگان نبود، اما الان به دلیل آن که کیت های تشخیصی به راحتی در دسترس است، انجام تست کرونا نیز راحت تر می باشد.

نحوه کار کیت آزمایشگاهی

کیت های آزمایشگاهی انواع مختلفی دارند و به گونه های مختلف کار می کنند. کارکرد کیت ها با نمونه ادرار، خون، بزاق و .. امکان پذیر است.

برای مثال، برای تشخیص بیماری کرونا، ابتدا چند قطره خون از فرد مشکوک به ویروس گرفته می شود. این خون را در محل مشخصی از کیت قرار می دهند. در مرحله ی بعدی محلولی به نام بافر با استفاده از تجهیزات مخصوص آزمایشگاهی بر روی خون ریخته می شود. پس از دو ساعت نتیجه ی آزمایش با علامتی بر روی کیت مشخص می شود.زمان تشخیص توسط کیت، بستگی به نوع کیت دارد.

انواع کیت های آزمایشگاهی

کیت آزمایشگاهی

 

کیت‌های آزمایشگاهی به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که هر دسته شامل کیت‌های مخصوصی است که برای انجام آزمایش‌های خاص طراحی شده‌اند. برخی از انواع کیت های آزمایشگاهی عبارتند از:

کیت های تشخیصی

این نوع کیت ها معمولا در آزمایشگاه های بالینی و پاتولوژی کاربرد دارند، ۵ نوع کیت تشخیصی پرکاربرد عبارت اند از:

کیت تشخیص بارداری

 معمولا بانوان در اولین مرحله برای تشخیص بارداری خود، از کیت های تشخیصی استفاده می کنند. البته این روش خیلی دقیق نیست. این تست با ادرار انجام می گیرد.

کیت تشخیص بیماری های عفونی

 این نوع کیت ها کاربرد بسیار فراوانی دارند و برای تشخیص بیماری هایی مانند سرخچه، هپاتیت B و C و … به کار گرفته میشوند.

کیت تشخیص بیماری های قلبی

 یکی از پرکاربرد ترین کیت ها، کیت های تشخیص بیماری قلبی ست. این ابزار بدنه ی چوبی و قطعات الکتریکی دارد و سر آن نانو حسگرهایی دارد که نمونه بزاق فرد روی آن قرار می گیرد.

کیت تشخیص کرونا

امروزه به دلیل شیوع کرونا، این نوع کیت به تولید انبوه رسید. این نوع کیت از طریق بزاق، خون و .. بیماری را تشخیص می دهد.

کیت تست اعتیاد

 استفاده از این نوع کیت، یکی از ساده ترین و سریع ترین تست های تشخیص اعتیاد است. عملکرد این تست ها بر پایه ی تشخیص مواد و داروهایی ست که در ادرار فرد وجود دارد.

کیت های آزمایشگاهی تحقیقاتی

 

کیت آزمایشگاهی

 

این نوع کیت ها در علم زیست شناسی کاربرد دارد و بسته به نیاز، انواع مختلفی دارد. مهمترین کیت های تحقیقاتی، کیت های سلولی، مولکولی و ژنتیکی می باشد.

کیت PCR: کیت pcr، مخفف polymerase chain reaction، یکی از پرکاربردترین کیت های تحقیقاتی است. pcr یک زنجیره از واکنش های شیمیایی است. در واقع توسط pcr، یک نسخه بسیار کم از ماده شیمیایی، به تعداد بسیار زیادی تکثیر می‌شود و روی آن پژوهش انجام می‌گیرد. این کیت های pcr با دما کار می‌کند. موادی مانند بافر، نوکلئوتیدهای آزاد، پرایمر، آنزیم و آب مقطر در این محیط ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از مزایای این کیت ها میتوان از ارزان بودن، آسانی انجام، تخصصی و سریع بودن نام برد.

کیت های الایزا: این نوع کیت ها قابل استفاده برای مطالعات سلولی می باشد. اساس کار این کیت ها، واکنش بین آنتی ژن و آنتی بادی می باشد.

 کیت های الایزا به چهار دسته تقسیم می‌شوند: الایزای مستقیم، الایزای غیرمستقیم، الایزای ساندویچی و الایزای رقابتی.

کیت استخراج: این نوع کیت ها برای جداسازی DNA-RNA و پروتئین از سلول ها مورد استفاده قرار می گیرد. اساس کار این کیت ها به اینگونه است که خون، بافت تازه و یا فریز شده، سرم، عصاره گیاه و .. از ماده استخراج شده و در انواع تکنیک ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کیت های آمینواسید: این کیت ها در پروژه هایی مانند صنایع دارویی، صنایع غذایی و … بسیار کاربرد دارند.

  • توجه داشته باشید که کیت تشخیصی کرونا آنچنان دقیق نیست. اگر از وارد شدن ویروس به بدن شما مدت زمان کمی گذشته باشد، ممکن است نتیجه به طور کاذب منفی شود.
  • در کیت های تشخیص بارداری، امکان خطا زیاد است. در واقع ممکن است نتیجه به طور کذب مثبت و یا منفی شود.

 از سال ۲۰۱۹ که بیماری کرونا در ایران شناسایی شد، شرکت های دانش بنیان شروع به ساخت کیت های تشخیصی کردند. امروزه تولید کیت ها به انبود رسیده است.

تشخیص به موقع بیماری برای شروع روند درمان، امر بسیار مهم است. با ساخت کیت های آزمایشگاهی و تشخیص بیماری در عرض ۲ ساعت، کار کادر درمان بسیار آسان شده است. کیت های آزمایشگاهی در دو نوع تحقیقاتی و تشخیصی هستند که بسته به نوع نیاز، در انواع مختلف تولید می شود.

 از کیت های تشخیصی برای پژوهش و از کیت های تحقیقاتی برای زیست شناسی استفاده می شود که هر کدام از این ها انواع مختلفی دارند. کیت ها از طریق خون، ادرار، بزاق دهان و مایعات این‌چنینی بیماری را تشخیص می دهند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره کیت ازمایشگاهی و سپس خرید این وسیله با شماره زیر تماس حاصل نمایید:

کیت های شیمیایی:

این کیت‌ها شامل مواد شیمیایی مورد نیاز برای انجام آزمایش‌های شیمیایی هستند. مثال‌هایی از این کیت‌ها شامل کیت‌های تشخیص نوع مواد مختلف، کیت‌های آزمایش pH، کیت‌های تشخیص انواع گازها و…

کیت های محیط زیست:

این کیت‌ها شامل مواد و ابزارهای مورد نیاز برای انجام آزمایش‌های مرتبط با محیط زیست هستند. مثال‌هایی از این کیت‌ها شامل کیت‌های تشخیص آلودگی هوا، کیت‌های تشخیص آلودگی آب و…

 

4.3/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *