بهترین تجهیزات آزمایشگاهی - سکوبندی آزمایشگاه

در سکوبندی آزمایشگاه یک سکوی آزمایشگاهی میز کاری است که فضا و سطح لازم برای انجام تست و فرآیند های مختلف، نگه داری تجهیزات آزمایشگاهی و فراهم کردن محیط کار برای متخصصین و یا دانش آموزان در یک آزمایشگاه علمی را فراهم می کند. سکوبندی آزمایشگاهی اصولا تمامی آزمایشگاه ها الخصوص آزمایشگاه های زیست و شیمی استفاده میشود. از آن جایی که آب و منابع سوختی معمولا روی میز کار قرار می گیرند یا روی آن ساخته می شوند، رویه ی این سکوها معمولا از جنس مواد بی اثر یا خنثی ساخته می شود تا نتایج آزمایش بدون هیچ واکنش مزاحمی به دست آید.

مشخصات سکوبندی آزمایشگاه

همان طور که گفته شد، سکوی آزمایشگاهی به میزهایی اطلاق می شود که با ترکیب کابینت در آزمایشگاه جهت استفاده کاربران و با متریال مختلف نصب می گردند. سطح سکوبندی آزمایشگاه را می توان بنا به نیاز و درخواست مشتری از جنس های مختلفی ساخت. سکوهای آزمایشگاهی اغلب با بدنه ام دی اف و اچ پی ال های و … با رویه های مختلف از جمله سرامیک، سنگ گرانیت، سنگ کوارتز و انواع سنگ ها، انواع لمینت، انواع رزین، استیل و رویه های ضد اسید طراحی و تولید می گردند. عرض میزها 60 و یا 80 سانتیمتر و طول آنها بنا بر درخواست کارفرما متغیر میباشد این سکو ها دارای اسکلت فولادی می باشند که با رنگ های ضد اسید پوشش داده شده اند.

سکوبندی آزمایشگاه

سکوهای آزمایشگاهی معمولا دارای کابینت، کشو، قفسه و غیره هستند که مانند سطح سکو، می توانند از متریال های مختلفی ساخته شوند. سکوها اغلب به صورت یک کابینت تک درب و یا دو درب و سپس یک فضای حداقل ۷۰ سانتی متری جهت نشستن کاربران طراحی می شوند.

این سکوها دارای لبه هایی از جنس pvc جهت کاربری مفیدتر و بهتر میز هستند. بر روی سکو ها می توان از شلف کنارd جهت قرار گیری ملزومات بر روی آن و همچنین پریز برق جهت بکارگیری تجهیزات الکتریکی استفاده نمود. علاوه بر این، بسته به نوع کاربرد و صنعت مد نظر، لوازم آزمایشگاهی دیگری مانند سینک استیل، شیر گاز، انواع هود و غیره نیز همراه سکوبندی آزمایشگاه پیاده سازی شود.

ظرفیت تحمل وزن در سکوبندی ها می تواند متفاوت باشد، امّا به طور کلی هر متر مربع از سکوهای مذکور قابلیت تحمل 200 کیلوگرم وزن را دارد. علاوه بر این، بیشتر میزها و سکوهای استفاده شده در آزمایشگاه چرخ دار هستند تا جابه جایی و استفاده از آن ها آسان تر شود.

سکوبندی آزمایشگاه

برای اینکه این میزها ثبات و تعادل داشته باشند، چرخ های آن ها با قفل طراحی می شوند.

انواع سکوهای آزمایشگاهی

وقتی وارد آزمایشگاه میشوید اولین چیزی که به چشم شما میخورد سکوهای بزرگی است که برای قسمت های مختلف آزمایشگاه تعبیه شده است. هرسکو مناسب برای چیدمان و نوع استفاده از آن است سکوبندی های آزمایشگاهی باتوجه به نوع کاربرد و کارآیی به انواع مختلفی تقسیم میشوند که اندکی درباره کاربرد و کارایی هر یک توضیح داده ایم.

سکوبندی دوطرفه (وسط) آزمایشگاه

سکوبندی ازمایشگاه

سکوهای دو طرفه آزمایشگاهی اغلب با بدنه mdf و اچ پی ال های و… با رویه های مختلف از جمله سرامیک سنگ گرانیت سنگ کوارتز و انواع سنگ ها و رویه های ضد اسید طراحی و تولید میشوند عرض میزها 120 و یا 160 سانتیمتر و طول آنها بنا بر درخواست کارفرما متغیر است این سکو ها دارای اسکلت فولادی هستند که روی آن ها رنگ های ضد اسیدی خورده است. سکوهای وسط آزمایشگاهی اغلب به صورت دو طرفه به صورت یک کابینت تک درب و یا دو درب و سپس یک فضای حداقل ۷۰ سانتی متری جهت استفاده کاربران طراحی می شوند این سکوها دارای لبه هایی از جنس pvc جهت کاربری مفیدتر و بهتر میز هستند.

سکوبندی یک طرفه (کنار) آزمایشگاه

سکوبندی آزمایشگاه

سکوبندی های آزمایشگاهی یک طرفه جز سکوهای مهم هر آزمایشگاهی است که با رویه های مختلفی ساخته میشود، عرض میزها 60 و یا 80 سانتیمتر و طول آن‌ها بنا به درخواست کارفرما متغیر هستند، سکوهای آزمایشگاهی یک طرفه اغلب به صورت یک کابینت تک درب و یا دو درب و سپس یک فضای حداقل ۷۰ سانتی متری جهت نشستن کاربران طراحی می شوند که به صورت یک در میان کابینت و جا پا ساخته میشود. این سکوها دارای لبه هایی از جنس pvc جهت کاربری مفیدتر و بهتر میز هستند، بر روی سکو ها میتوان ازشلف کنار جهت قرار گیری ملزومات بر روی آن و همچنین پریز برق جهت بکارگیری تجهیزات الکتریکی استفاده کرد هر متر مربع ازسکوهای یک طرفه قابلیت تحمل 200 کیلوگرم وزن را دارد.

میز شست و شو

سکوبندی آزمایشگاه

میز شست و شو یکی از انواع سکوهای آزمایشگاهی است که برای شست و شوی اجزا مختلف استفاده میگردد طراحی این نوع میزها به صورتی است که مکان مناسبی برای سینک و شیرآلات تعبیه شده است. بدنه میزها مطابق با نیاز آزمایشگاه از جنس MDF  ، hpl ، استیل و … تولید میشوند، در صورت استفاده از بدنه MDF در میز شست و شو سینک ها باید از جنس پلیمر ، پلیپروپیلن ، سرامیک و یا استیل باشند تا در صورت استفاده از مواد اسیدی آسیبی به سینک ها وارد نشود.

جنس سینک ها در مجموع طوری طراحی میشود که هنگام شست و شو تجهیزات آزمایشگاهی واکنش های آسیب زننده باز یا اسیدی رخ ندهد. ابعاد کلی میزهای شست و شو باتوجه به نیاز کارفرما ساخته میشود.

میز توزین

میز توزین یا میزهای ترازو جزئی از دسته بندی های سکوبندی آزمایشگاهی است. برخی آزمایشات شیمیایی نیازمند دقت بالایی در اندازه گیری هستند و کوچکترین لرزشی باعث بروز خطا در انجام آزمایشات مختلف میشود به منظورجلوگیری از بروزخطا در چنین مواقعی ازمیزهای توزین یا میزهای ترازو استفاده میشود. جنس رویه این میزها معمولا mdf است تا سطحی صاف برای اندازه گیری های دقیق داشته باشیم. پایه های میزهای توزین از جنس فولاد ضد ارتعاش هستند. در وسط میزهای توزین سنگی به ابعد 40 در 40 استفاده میشود.

برخی آزمایشات شیمیایی نیازمند دقت بالایی در اندازه گیری میباشند و کوچکترین لرزشی باعث بروز خطا درآزمایشات خواهد شد به منظورجلوگیری از بروزخطا در چنین مواقعی ازمیزهای توزین استفاده میگردد. ابعاد این میزها 80 در 80 با ارتفاع 90 سانتی متر است که باتوجه به درخواست های متفاوت با ابعاد دلخواه کارفرما ساخته میشود.

کابینت دیواری آزمایشگاه

کابینت آزمایشگاهی

جهت استفاده بیشتر ازفضای آزمایشگاه در قسمت دیوار بالا کابینت دیواری نصب میشود، این کابینت ها مانند تمامی سکوهای آزمایشگاهی با بدنه mdf ، hpl و … تولید میگردند که درب آنها به صورت قابدار  و بدون قاب به صورت تمام شیشه تولید میشود.درب این کابینت ها را میتوان به صورت قفلدار و یل بدون قفل در نظر گرفت.

در مجموع از لحاظ ظاهری به 4 دسته تقسیم میشود:

  • کابینت دیواری hpl
  • کابینت هوایی آزمایشگاه 
  • کابینت تمام شیشه
  • کابینت دو طبقه

کابینت نگهداری مواد شیمیایی

این کابینت ها با کابینت های دیواری متفاوت هستند چراکه دما، رطوبت، جنس دیواره های داخلی و … همگی بسیار تاثیر گذاری هستند و اگر با رعایت موارد ایمنی نسبت به مواد آزمایشگاهی ساخته نشود ممکن است خطرات مختلفی را به همراه داشته باشد.

به منظور جلوگیری از این موضوع کابینت هایی تولید میگردند که بدنه آنها در برابر بخارت و مواد شیمیایی مقاوم بوده و همچین مجهز به فن جهت مکش بخارات باشند این کابینت ها دارای طبقاتی از جنس بدنه کمد هستند که این طبقات قابل جابه جایی هستند بدنه کابینت ها با توجه به نیاز کارفرما و میزان خطر مواد شیمیایی که در آن قرار میگیرد متفاوت خواهد بود.

استفاده از کابینت نگهداری مواد شیمیایی باعث وجود نظم در آزمایشگاه می شود، ریسک پذیری و خطر در آزمایش ها کمتر می شود. به این علت که مقدار حمل و نقل و انتقال مواد شیمیایی برای انجام آزمایش ها کمتر و ایمن تر می شود. در صورت بروز مشکل و آتش سوزی، فرصت بیشتری برای امدادرسانی وجود دارد.

کابینت نگهداری سیلندر

برای ایمن سازی محیط و رفع خطرات نگهداری سیلندرهای گاز از قبیل افتادن سیلندر، نشت گازهای خطرناک و انفجار سیلندر و یا در مواردی که احتمال بروز آتش سوزی در محیط نگهداری سیلندرها وجود دارد، جهت جلوگیری از سرایت آتش به سیلندر و به منظور ایزوله کردن آن از محیط،  از کابینت های ایمنی نگهداری سیلندر گاز استفاده میگردد این کابینتها با بدنه فلزی تولید میگردند و دارای انواع مختلفی ازنظر ضرفیت نگهداری تعداد سیلندر میباشند.

انواع رویه های سکوبندی

با سکوبندی و انواع آن آشنا شدید، کما بیش توضیحاتی درباره رویه های سکوها و شرایط آن ها گفته شده است. اما رویه های خاص و متفاوتی نیز مخصوص برخی از آزمایش ها وجود دارد که با دانش و اطلاعات راجب این رویه ها میتوانید تصمیم درستی برای انتخاب رویه ی سکو خود باتوجه به ماهیت آزمایشگاه خود بگیرید.

سرامیک: سرامیکها به دلیل دارا بودن ماهیت گرانیتی از مقاومت خوبی در برابر مواد شیمیایی برخوردار هستند. در قسمت لبه سرامیک ها از زهوار pvc استفاده میگردد.

گرانیت: گراینت جز سنگ های طبیعی هستند که انواع مختلفی دارند که مناسبترین نوع آنها جهت استفاده در آزمایشگاه گرانیت جنگلی و گرانیت بیرجند هستند.

کوارتز: سنگ کوارتز نوعی سنگ طبیعی است که ماهیت ضد اسیدی دارد و در ابعاد 150*75 مورد استفاده آزمایشگاهی قرار میگیرد.

HPL: این نوع رویه به دلیل مقاومت مناسب در برابر مواد شیمیایی و قیمت مناسب بسیار کاربردی است و طرفداران زیادی دارد.

MDF: این رویه های معمولا برای میزهایی که دستگاه روی آن ها قرار میگیرد مورد استفاده است. بیشتر در آزمایشگاه های فیزیک و مهندسی مشاهده میشود.

استیل: این رویه ها از جنس استنلس استیل است که در دو نوع استیل 304 و استیل 316 و با ضخامت 1.2 مورد استفاده قرار میگیرد، این رویه ها نیاز به زیر سازی به وسیله MDF دارند.

کورین: این نوع سنگها علاوه بر مقاومت در برابر اسید ضد خش، آنتی باکتریال نیز هستند که به شدت مناسب آزمایشگاه شیمی و زیست است.

طراحی ساخت و خرید سکوبندی آزمایشگاه

شرکت پویا صنعت رشنو در راستای سکوبندی آزمایشگاه ها آماده ارائه خدمات طراحی و مشاوره رایگان در زمینه میزبندی آزمایشگاه شما با توجه به اصول ایمنی و استانداردهای آزمایشگاهی و همچنین فضای مجموعه شما است.

شما می توانید با خیالی آسوده تجهیز آزمایشگاه خود را از صفر تا 100 به عهده ی شرکت پویا صنعت رشنو بگذارید.

اولین و مهمترین بخش تجهیز هر آزمایشگاه سکوبندی آن می باشدکه کارشناسان مجموعه پویا صنعت رشنو نهایت تلاش خود را در زمینه تولید تجهیزات آزمایشگاهی با استفاده از با کیفیت ترین و مرغوب ترین متریال اولیه می نمایند.

 

برای دریافت مشاوره خرید و طراحی سکوبندی آزمایشگاهی همین حالا با کارشناسان رشنو لب ارتباط برقرار کنید.

تماس با ما

جهت ورود به کانال تلگرام ما اینجا کلیک کنید

تماس مستقیم